Week 10 Football - Sullivan Tops St. Clair; Union, Borgia Fall - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Week 10 Football - Sullivan Tops St. Clair; Union, Borgia Fall

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Friday, November 1, 2013 8:50 am | Updated: 8:54 am, Fri Nov 1, 2013.

It was a tough night for many area football teams Thursday in week 10, the opening round of district action.

In Class 4 District 3, Borgia, Union, St. Clair and Pacific all lost. Sullivan was the only area team to survive.

The game of the night took place in Union, where the fourth-seeded Wildcats fell short to fifth-seeded Priory in triple overtime, 49-42.

Union (7-3) scored late in the fourth quarter to tie the game and send it into overtime.

The Rebels won the game in the third overtime after scoring a touchdown and then forcing a turnover.

Third-seeded Westminster posted a convincing victory over sixth-seeded Borgia (5-5), 46-6.

Second-seeded Sullivan cruised to a 51-21 home victory over seventh-seeded St. Clair.

For the Eagles, quarterback Justin Biermann and running back Joey Rigdon combined to score all seven of the team’s touchdowns.

Skyler Hutchison scored two touchdowns for the Bulldogs (4-6)

Top-seeded Ladue started fast and knocked off eighth-seeded Pacific (2-8), 51-8.

The Class 4 District 3 semifinals take place Wednesday at 7 p.m.

Sullivan (8-2) will host Westminster (8-2) and Ladue (9-1) will host Priory (6-4).

Hermann advanced in Class 2 District 6 with a 34-27 home win Thursday over Hallsville.

The fourth-seeded Bearcats (6-4) will visit top-seeded Blair Oaks (9-1) in the district semifinals Wednesday at 7 p.m.

Trailing 27-26, Hermann took the lead for good on a touchdown run by Garrett Leimkuehler with 43 seconds remaining in the fourth quarter.

Washington (2-7) travels to Sedalia Friday to play Smith-Cotton (3-6) in Class 5 District 4 action.

See the Weekend Missourian for more details from Thursday’s games.

/

Area Scoreboard

62nd Annual Borgia Pepsi Thanksgiving Tournament

Blue Division

Pool 1

McCluer North

Normandy

Carnahan

Pool 2

Cardinal Ritter

Pacific

Rockwood Summit

Gold Division

Pool 1

CBC

Soldan

Washington

Pool 2

Borgia

North Tech

Union

Monday, Nov. 24

CBC 77, Washington 52

Tuesday, Nov. 25

Cardinal Ritter vs. Rockwood Summit, PPD

Washington 63, Soldan 62

Borgia 83, Union 50

Wednesday, Nov. 26

Normandy vs. Carnahan, 5:30 p.m.

Pacific vs. Rockwood Summit, 7 p.m.

North Tech vs. Union, 8:30 p.m.

Thursday, Nov. 27

McCluer North vs. Carnahan, 5 p.m.

CBC vs. Soldan, 6:30 p.m.

Borgia vs. North Tech, 8 p.m.

Friday, Nov. 28

McCluer North vs. Normandy, 6 p.m.

Cardinal Ritter vs. Pacific, 7:30 p.m.

Saturday, Nov. 29

Blue Consolation, noon

Gold Consolation, 1:30 p.m.

Gold Third Place, 3 p.m.

Blue Third Place, 4:30 p.m.

Blue Championship, 6 p.m.

Gold Championship, 7:30 p.m.

Boys Basketball

Tuesday, Nov. 25

New Haven at Belle    6 p.m.

Monday, Dec. 1

New Haven at Montgomery Co. Tny    TBA

Tuesday, Dec. 2

Festus at Pacific    5:30 p.m.

#St. Clair vs. St. Vincent    6 p.m.

New Haven at Montgomery Co. Tny    TBA

Wednesday, Dec. 3

#St. Clair vs. Jefferson    6 p.m.

New Haven at Montgomery Co. Tny    TBA

Thursday, Dec. 4

New Haven at Montgomery Co. Tny    TBA

Friday, Dec. 5

Washington at Union    7 p.m.

#Crystal City Tny    5/6:30/8 p.m.

New Haven at Montgomery Co. Tny    TBA

Girls Basketball

Tuesday, Nov. 25

Washington 61, St. Clair 49

Saturday, Nov. 29

@Pacific vs. North County    2 p.m.

Monday, Dec. 1

St. Louis Patriettes at Union    7 p.m.

&Pacific vs. Marquette    7 p.m.

St. Clair at Clayton Tny    TBA

New Haven at Montgomery Co Tny    TBA

Tuesday, Dec. 2

St. Clair at Clayton Tny    TBA

New Haven at Montgomery Co Tny    TBA

Wednesday, Dec. 3

&Pacific vs. Ft. Zumwalt West/Rosati-Kain    4/5:30 p.m.

St. Clair at Clayton Tny    TBA

New Haven at Montgomery Co Tny    TBA

Thursday, Dec. 4

St. Clair at Clayton Tny    TBA

New Haven at Montgomery Co Tny    TBA

Friday, Dec. 5

Washington at Union    7 p.m.

Pacific at Marquette Tny    TBA

New Haven at Montgomery Co Tny    TBA

Wrestling

Tuesday, Dec. 2

Washington at Owensville/Rolla    5 p.m.

Wednesday, Dec. 3

Union at Ladue    5 p.m.

Thursday, Dec. 4

Union, Borgia at Washington    6 p.m.

Friday, Dec. 5

Washington, Pacific at Westminster Tny    TBA

Girls Swimming

Thursday, Dec. 4

Borgia at Burroughs    4 p.m.

*Conference Games

Racing News