Football Jamborees Set to Run - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Football Jamborees Set to Run

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Wednesday, August 21, 2013 5:30 pm

It’s football time again with preseason jamborees scheduled for Friday, Aug. 23.

The jamborees are the only sanctioned preseason events where schools can play other schools prior to the start of the regular season Aug. 30.

The jamborees are organized scrimmages and run under general rules.

In jamborees with four teams, each team plays the other three and has 12 plays on offense and 12 on defense in each scrimmage.

It’s modified for jamborees with only three teams. In those, teams get 18 plays on each side of the ball during their two scrimmages.

Coaches can decide what situations they want to work on during their offensive plays. That could be anything from starting at drive at the 40-yard line to working on goal line situations. In the event of a turnover, a school gets a new drive if it still has plays remaining in its offensive series.

Borgia

Both Washington schools will be at Borgia for their jamboree, which starts at 7 p.m.

Joining Borgia and Washington at the event will be Cardinal Ritter and University City.

Admission for the event is $5 for adults and $3 for students.

Action begins with Borgia playing Cardinal Ritter and Washington taking on University City.

In the second round, Borgia will play University City and Washington faces Cardinal Ritter.

The final round will have Borgia playing Washington and University City against Cardinal Ritter.

St. Clair

St. Clair will host Rolla, Poplar Bluff and Helias Catholic for its jamboree starting at 6 p.m.

Admission for the event is $1.

St. Clair and Helias both reached the Class 4 playoffs last season. Rolla was a Class 5 playoff team.

Helias returns a number of starters from last year’s team that lost to Webb City in the Class 4 state championship game.

The jamboree starts with St. Clair against Poplar Bluff and Rolla against Helias.

The second round features St. Clair against Helias and Rolla versus Poplar Bluff.

The event closes with St. Clair against Rolla and Helias against Poplar Bluff.

Sullivan

Sullivan, Pacific and St. James from the Four Rivers Conference will be joined by Salem for the four-team jamboree event at Sullivan High School.

The event starts at 7 p.m. If excessive heat is an issue, the starting time could be pushed back to 7:30 p.m.

Admission for the event is $2 and proceeds will be donated to the Whatever It Takes fund.

All four teams will be in action the entire time.

The event starts with Pacific against St. James and Sullivan taking on Salem. Pacific and Sullivan will have the first offensive series on each side.

The second round will pit Salem against Pacific and St. James against Sullivan. Salem and St. James have opening offensive series in that scrimmage.

The event closes with Pacific against Sullivan and St. James against Salem. Pacific and St. James will open on offense.

The concession stand will be open for the event.

Hillsboro

Union is heading to the Hillsboro event, which currently has two sessions and seven teams.

Union is in the second session along with Farmington, Lift for Life Academy and Sumner. That session will start at 7:30 p.m.

The first session consists of Hillsboro, MICDS, Carnahan and Sikeston.

Admission is $3 for adults and $1 for students.

In Union’s session, it will start against Farmington and Lift for Life will play Sumner.

Union takes on Sumner as Farmington and Lift for Life play in the second scrimmage.

Union then faces Lift for Life to close the event. Farmington will play Sumner on the other side of the field.

The first session starts at 6 p.m. with Hillsboro playing MICDS and Carnahan taking on Sikeston.

In the second scrimmage, Hillsboro pays Carnahan and MICDS plays Sikeston.

In the third scrimmage, Hillsboro meets Sikeston and Carnahan takes on MICDS.

Hermann

Hermann will host Wright City, Montgomery County and Cuba for its jamboree starting at 7 p.m.

The admission for everyone will be $2.

The event starts with Hermann taking on Wright City on the south end and Montgomery County playing Cuba on the north end.

The second round pits Hermann against Cuba and Montgomery County against Wright City.

The final round has Hermann taking on Montgomery County and Cuba playing Wright City.

Blair Oaks

Owensville will be going to the Blair Oaks Jamboree in Wardsville.

It’s a six-school event with three schools playing on each end of the field.

The Dutchmen will play Moberly at 6 p.m., and California at 6:30 p.m. The event closes with Moberly playing California at 7 p.m.

On the other end of the field, Blair Oaks plays Tipton at 6 p.m. Tipton then meets Centralia at 6:30 p.m. Blair Oaks closes by playing Tipton at 7 p.m.

/

Area Scoreboard

Washington Post 218 Senior Legion Tournament

Pools

Pool A — St. Charles 3-1, Manchester 3-1, Jefferson City 2-2, Union 1-3, Columbia 1-3

Pool B — Ballwin 4-0, Thoman Boothe 3-1, SEMO 2-2, Washington 1-3, New Haven 0-4

Pool Games

At Ronsick Field Unless Noted

Wednesday, June 15

St. Charles 9, Manchester 8

Thoman Boothe 5, Washington 4

St. Charles 3, Union 2

SEMO 16, New Haven 0

Thursday, June 16

Washington 11, New Haven 1

St. Charles 3, Jefferson City 2

Ballwin 9, Thoman Boothe 1

Union 7, Columbia 2

Friday, June 17

Jefferson City 10, Union 0

Ballwin 12, New Haven 2

Manchester 8, Columbia 6

SEMO 6, Washington 1

Saturday, June 18

At Ronsick Field

Thoman Boothe 4, New Haven 0

Thoman Boothe 4, SEMO 3

Manchester 8, Columbia 6

Ballwin 3, Washington 2

At Borgia

Manchester 7, Union 3

Manchester 2, Jefferson City 1

Jefferson City 3, Columbia 1

Columbia 4, St. Charles 1

Sunday, June 19

Semifinal 1 — St. Charles 7, Thoman Boothe 3

Semifinal 2 — Manchester 3, Ballwin 1

Championship — Manchester 9, St. Charles 1

Washington Post 218 Seniors

5-31    *Washington 15, St. Clair 2

6-1    Washington 7, Eureka 3

6-2    *Washington 13, West 0

6-4    #Washington 13, Chillicothe 1

6-4    #Washington 10, Sedalia 7

6-5    #Washington 11, Fike 3

6-5    #Washington 3, Jefferson City 2

6-7    *Washington 15, Pacific 0

6-8    *Washington 16, Sullivan 2

6-9    *Washington 15, St. Charles 2

6-10    Washington 10, Festus 0

6-11    *Washington 24, St. Clair 0

6-12    *Washington 10, O’Fallon 3

6-15    $Thoman Boothe 5, Washington 4

6-16    $Washington 11, New Haven 1

6-17    $SEMO 6, Washington 1

6-18    $Ballwin 3, Washington 2

6-22    *New Haven    PPD

6-24    Manchester    7 p.m.

6-25    *Elsberry    6 p.m.

6-26    at De Soto    6 p.m.

6-28    *at Wentzville    8 p.m.

6-29    *Warrenton    8:30 p.m.

6-30    *at New Haven    7 p.m.

7-1    *St. Peters    7 p.m.

7-2    *at Union    noon

7-3    *Owensville    3:30 p.m.

7-6    at Blue Springs Tny    TBA

7-7    at Blue Springs Tny    TBA

7-8    at Blue Springs Tny    TBA

7-9    at Blue Springs Tny    TBA

7-10    at Blue Springs Tny    TBA

7-14    District Tny    TBA

* Ninth District Games

# Sedalia Tournament

$ Washington Tournament

Washington Post 218 Juniors

5-26    Washington 9, Thoman Boothe 1

5-27    #Washington 11, Ballwin 1

5-28    #Washington 7, Highland, Ill., 1

5-29    #Washington 7, Union 2

5-29    #Jefferson City 1, Washington 0

6-3    *Washington 14, St. Clair 1

6-4    *Washington 7, O'Fallon 1

6-5    *Washington 8, Hannibal 5

6-5    Washington 6, Alton, Ill. 3

6-7    *Washington 13, Pacific 3

6-9    *Washington 4, St. Charles 1

6-12    *Washington 7, Elsberry 4

6-18   Belleville, Ill., 4, Washington 3

6-18   Washington 13, Belleville, Ill., 1

6-21   *Washington 10, Warrenton 3

6-22    Washington 8, Festus 2

6-24    *at New Haven    6 p.m.

6-25    *Wentzville    3:30 p.m.

6-26    *Union    1 p.m.

6-27    *at Sullivan    6 p.m.

6-28    Manchester (DH)    6 p.m.

6-29    at St. Clair    8 p.m.

7-2    at Festus (DH)    noon

7-5    District Tournament    TBA

* Ninth District Games

# Post 218 Memorial Weekend Tournament

Washington Post 218 Freshmen

5-19    #Washington 3, Ballwin 0

5-20    #Washington 7, Manchester 5

5-21    #Washington 8, New Haven 3

5-22    #Washington 13, Ballwin 2

5-25    *Sullivan 3, Washington 2

5-25    *Washington 14, Sullivan 2

5-26    *Washington 13, Union 0

5-31    *Washington 14, St. Clair 0

6-2    *Washington 10, Wentzville 4

6-4    *Washington 3, Hannibal 0

6-4    *St. Clair 5, Washington 2

6-7    *Washington 5, St. Charles 0

6-8    *Washington 10, St. Peters 0

6-12    *Washington 9, St. Charles 5

6-13    *Washington 10, St. Peters 0

6-14    *Washington 11, New Haven 1

6-14    *Washington 11, Union 1

6-16    *Washington 8, Rosebud 4

6-18    *Washington 11, Pacific 0

6-18    *Washington 14, Pacific 0

6-21    *Washington 4, Rosebud 2

6-24    *at New Haven    8 p.m.

6-25    *Elsberry    1 p.m.

6-29    *Warrenton    6 p.m.

7-1    District Tournament    TBA

* Ninth District Games

# Washington Tournament Games

Union Post 297 Seniors

5-31    *Union 4, Warrenton 0

6-1    *St. Clair 6, Union 3

6-2    *Pacific 6, Union 5

6-4    *Elsberry 5, Union 2

6-6    *New Haven 11, Union 7

6-8    *Union 16, West 0

6-15    ^St. Charles 3, Union 2

6-16    ^Union 7, Columbia 2

6-17    ^Jefferson City 10, Union 0

6-18    ^Manchester 7, Union 3

6-21    *Union 16, St. Peters 0

6-22    *O'Fallon 3, Union 2

6-25    *at St. Charles    noon

6-27    *at St. Clair    6 p.m.

6-29    *Sullivan    5:30 p.m.

7-1    *at Warrenton    5:30 p.m.

7-2    *Washington    noon

7-6-10    at Blue Springs Wood Bat Tny    TBA

7-12    Ninth Distirct Tny    TBA

* Ninth District Games

^Washington Tournament

Union Post 297 Juniors

5-25    PPD at Farmington

5-26    #Union 2, Eureka 1

5-29    #Jefferson City 15, Union 5

5-30    #Washington 7, Union 2

6-2    *Union 5, Warrenton 4

6-4    *Elsberry 10, Union 7

6-4    *Elsberry 6, Union 2

6-5    *Union 9, St. Clair 8

6-7    Union 13, Manchester 4

6-11    *Union 9, St. Charles 8

6-11    *Union 4, St. Charles 3

6-12    *Sullivan 13, Union 0

6-12    *Union 2, Hannibal 1

6-15    *Union 7, St. Clair 1

6-16    *Union 11, New Haven 4

6-18    &Illinois Stix 5, Union 1

6-18    &Union 7, ECI M80s 5

6-19    &Macon Co Jokers 12, Union 1

6-19    &Union 9, Gamers 0

6-22    *O'Fallon 8, Union 1

6-24    *Wentzville    5:30 p.m.

6-25    Farmington (DH)    1 p.m.

6-26    *at Washington    1 p.m.

6-28    *Warrenton    6 p.m.

6-30    *at Sullivan    6 p.m.

7-2    *Pacific    10 a.m.

7-5    Ninth District Tny    TBA

7-23    All-Star Game, Elsberry    4 p.m.

* Ninth District Games

Union Post 297 Freshmen

5-19 #New Haven 15, Union 4

5-20 #Eureka 8, Union 5

5-22 #Manchester 7, Union 3

5-24   Eureka 9, Union 2

5-26    *Washington 13, Union 0

5-31    *Wentzville 6, Union 2

6-2    *St. Charles 21, Union 10

6-4    *Hannibal 12, Union 6

6-5    *St. Clair 10, Union 0

6-9    *Sullivan 11, Union 1

6-11    *Warrenton 3, Union 2

6-11    *Warrenton 14, Union 5

6-12    *St. Peters 8, Union 7

6-12    *St. Peters 12, Union 2

6-14    *Washington 11, Union 1

6-16    *New Haven 1, Union 0

6-23    *Union 22, Pacific 1

6-26    *Rosebud (DH)    noon, 5 p.m.

6-30    *St. Clair    5:30 p.m.

7-5    Ninth District Tny    TBA

7-23    All-Star Game, Elsberry    1 p.m.

* Ninth District Games

Pacific Post 402 Seniors

6-2    *Pacific 6, Union 5

6-3    *at Elsberry    8 p.m.

6-7    *Washington 15, Pacific 0

6-14    *Pacific 2, Sullivan 1

6-14    *Pacific 10, Sullivan 2

6-15    *O'Fallon 6, Pacific 5

6-18    *Pacific 6, West 4

6-22    *Pacific 4, St. Clair 1

6-25    *at St. Clair, 4 p.m.

6-26    *at St. Peters    5 p.m.

6-30    *at Warrenton    5:30 p.m.

7-1    *at St. Charles TBA

*Ninth District Games

Pacific Post 402 Juniors

6-1    *New Haven 5, Pacific 1

6-3    *O'Fallon 5, Pacific 3

6-4    *Warrenton 16, Pacific 9

6-7    *Washington 13, Pacific 3

6-9    *Sullivan 7, Pacific 4

6-11    *Hannibal 13, Pacific 3

6-11    *Elsberry 6, Pacific 0

6-13    *St. Clair    PPD

6-16    *Sullivan 4, Pacific 3

6-23    *St. Charles 9, Pacific 6

6-27    *Wentzville    8 p.m.

6-30    *at St. Clair    8 p.m.

7-2    *at Union    10 a.m.

7-5    Ninth District Tny    TBA

* Ninth District Games

Pacific Post 402 Freshmen

6-2    *New Haven 14, Pacific 0

6-6    *Wentzville 17, Pacific 16

6-7    *Sullivan 15, Pacific 1

6-13    *Rosebud 22, Pacific 0

6-15    *Elsberry 17, Pacific 2

6-16    *Warrenton def. Pacific (forfeit)

6-18    *Washington 11, Pacific 0

6-18    *Washington 14, Pacific 0

6-21    *St. Charles 13, Pacific 1

6-23    *Union 22, Pacific 1

6-24    *at Hannibal    8 p.m.

6-26    *at St. Peters (DH)    12 p.m.

6-27    *St. Clair    6 p.m.

6-29    *at St. Clair    6 p.m.

7-1    Rosebud    7 p.m.

* Ninth District Games

St. Clair Post 347 Seniors

5-25    *St. Clair 10, West 6

5-31    *Washington 14, St. Clair 2

6-1    *St. Clair 6, Union 3

6-3    *O'Fallon 11, St. Clair 7

6-7    *St. Clair 15, Warrenton 8

6-10    *St. Clair 13, New Haven 11

6-11    *Washington 24, St. Clair 0

6-15    *St. Clair 9, Sullivan 3

6-16    *St. Clair 13, St. Peters 4

6-19    Warrenton 18, St. Clair 6

6-20    Sullivan 16, St. Clair 6

6-22    *Pacific 4, St. Clair 1

6-25    *Pacific    4 p.m.

6-26    *Elsberry    2 p.m.

6-27    *Union    6 p.m.

6-28    *at St. Charles    6 p.m.

* Ninth District Games

St. Clair Post 347 Juniors

6-1    *at Sullivan    7:30 p.m.

6-3    *Washington 14, St. Clair 1

6-5    *Union 9, St. Clair 8

6-7    *Warrenton 10, St. Clair 0

6-8    *New Haven 10, St. Clair 0

6-10    *O’Fallon    6 p.m.

6-12    *St. Clair 8, Wentzville 5

6-13    *at Pacific    PPD

6-15    *Union 7, St. Clair 1

6-16    *Wentzville 10, St. Clair 0

6-18    *Hannibal def. St. Clair twice

6-19    *Warrenton 6, St. Clair 5

6-23    *Sullivan    6 p.m.

6-26    *Elsberry    12 p.m.

6-28    *at St. Charles 8 p.m.

6-29    *Washington    8 p.m.

6-30    Pacific    8 p.m.

* Ninth District Games

St. Clair Post 347 Freshmen

5-23    *Rosebud 6, St. Clair 0

5-24    *St. Charles 10, St. Clair 0

5-31    *Washington 14, St. Clair 0

6-1    *Sullivan 5, St. Clair 1

6-4    *St. Clair 5, Washington 2

6-5    *St. Clair 10, Union 0

6-8    *St. Clair 6, New Haven 4

6-11    *St. Charles 14, St. Clair 2

6-12    *Wentzville 11, St. Clair 2

6-14    *Sullivan 15, St. Clair 13

6-15    *St. Clair 6, Rosebud 2

6-16    *St. Clair 9, St. Peters 7

6-18    *Elsberry 8, St. Clair 1

6-18     Elsberry 10, St. Clair 4

6-19    *Warrenton 5, St. Clair 0

6-23    *St. Clair 9, Wentzville 7

6-27    *at Pacific    6 p.m.

6-29    *Pacific    6 p.m.

6-30    *at Union    5:30 p.m.

* Ninth District Games

New Haven Post 366 Seniors

5-24    *New Haven 5, O'Fallon 3

5-28    *PPD at West

6-6    *New Haven 11, Union 7

6-10    *St. Clair 13, New Haven 11

6-11    *New Haven 10, West 1

6-15    #SEMO 16, New Haven 0

6-16    #Washington 11, New Haven 0

6-17    #Ballwin 12, New Haven 2

6-17    *New Haven 13, Sullivan 3

6-18    #Thoman Boothe 4, New Haven 0

6-19    *New Haven 9, St. Peters 1

6-21    *at Sullivan    8 p.m.

6-22    *at Washington    8:30 p.m.

6-25    *St. Peters    5 p.m.

6-26    *St. Charles    noon

6-27    *at Warrenton    5:30 p.m.

6-28    *Pacific    7 p.m.

6-29    *at Elsberry    8 p.m.

6-30    *Washington    7 p.m.

7-14    Ninth District Tny    TBA

# Washington Tournament

* Ninth District Games    

New Haven Post 366 Juniors

6-1    *New Haven 5, Pacific 1

6-4   New Haven 5, MODO 1

6-4   New Haven 9, Mattoon, Ill. #2 1

6-4   New Haven 5, Charlestown Red 0

6-7    *Wentzville 4, New Haven 2

6-8    *New Haven 10, St. Clair 0

6-12    *Elsberry 4, New Haven 3

6-15    *New Haven 7, Warrenton 2

6-16    *Union 11, New Haven 4

6-18    *St. Charles 8, New Haven 7

6-18    *St. Charles 6, New Haven 5

6-21    *New Haven 4, Sullivan 3

6-22    *Washington    PPD

6-26    *Hannibal (DH)    3 p.m.

6-29    *Sullivan (DH)    6 p.m.

7-5-11    Ninth District Tny    TBA

* Ninth District Games

Washington Swim Team

6-13    Lake Chesterfield 232, Washington 115

6-20    at Cool Dell    5:30 p.m.

6-27    Cedarmill    5:30 p.m.

7-11    at Lake Chesterfield    5:30 p.m.

7-16    Division Meet at Cedarmill    TBA

Pacific Swim Team

6-6    Pacific 194, Union 138

6-14    Pacific 302, Fox Creek 198

6-20    Pacific 302, Indian Hills 173

6-27    JCC    6 p.m.

7-5    at Oaks Landing    6 p.m.

7-9    Phelps Division Meet    7 a.m.

Union Swim Team

6-6    Pacific 194, Union 138

6-13    at Indian Hills, PPD

6-20    JCC 232, Union 229

6-27    Oaks Landing    6 p.m.    

7-5    at Fox Creek    6 p.m.

7-9    Division Meet at Pacific    7 a.m.

Pacific Dive Team

6-18    MAC 61, Pacific 20

6-25    at Lindgate    9 a.m.

6-30    Cool Dell    9 a.m.

7-17    at Cool Dell    noon

;