Borgia's Rombach Places Fourth at Berkeley - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Borgia's Rombach Places Fourth at Berkeley

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Wednesday, January 23, 2013 9:00 am | Updated: 1:36 pm, Wed Jan 23, 2013.

Billy Rombach’s fourth-place finish paced Borgia’s wrestling effort Saturday at the McCluer South-Berkeley Tournament.

Borgia brought four wrestlers to the event and Rombach’s finish was Borgia’s highest of the day.

“I am very proud of the guys for their amount of improvement all around and how they never gave up,” Borgia Head Coach Brad Jacquin said. “They wrestled all matches very competitively.”

With only four wrestlers, Borgia didn’t concern itself with team scores.

“Team standings don’t mean anything to us since we only have four guys,” Jacquin said. “We need more guys to fill all 14 weight classes before we start keeping track of that.”

Rombach (182) opened the event with a bye and then pinned St. James’ Robert Watson in the quarterfinals in 1:53.

In the semifinals, Rombach was pinned by Lift for Life’s Darrion Glover in 1:05. Rombach bounced back with a 3:38 pin of McCluer North’s Alex Osei.

In the third-place bout, Watson pinned Rombach in 2:34.

Hunter Warmack placed sixth in the 170-pound division.

Opening with a bye, Warmack lost by a technical fall to Gavin Marmonti of Festus in the quarterfinals, 17-2.

Moving to the consolation bracket, Warmack pinned Christopher Rice of Lift for Life in 3:29 and then pinned Coty Barnes of Cleveland in 4:01.

In the consolation semifinals, Affton’s Rickey Duver picked up a 7-1 decision over Warmack. In the fifth-place match, Zach Siebert of Maplewood pinned Warmack in 3:08.

Borgia’s other two wrestlers, Jacob Sander (132) and Dylan Voss (145) each placed seventh.

Sander opened with a bye and then lost in the quarterfinals to Seth Thompson of St. James by a pin in 1:48.

Sander pinned Festus’ Kade Stevenson in 3:25, but then lost to McCluer’s Chris Minton by a pin in 4:24.

In the seventh-place bout, Sander finished with a win, beating Alec May of Maplewood by an 11-0 major decision.

Voss also opened with a bye, but then was pinned by Affton’s Peter Siegel in the quarterfinals in 1:27.

Boss bounced back to pin Christian’s Luke Tunnell in 1:54 before losing to Taylor Busche of St. James in 5:33.

In the seventh-place bout, Voss pinned Lift for Life’s Duston Mallard in 1:49.

Borgia wrestles at the Archdiocesan Athletic Association championships at St. Charles Lutheran Jan. 30 and the University City Tourney Feb. 2.

/

Area Scoreboard

Boys Basketball

Monday, Jan. 26

^Rock Bridge 79, Northwest 27

^Lutheran South 76, Hillsboro 43

Owensville 41, Hermann 40

St. James 80, Montgomery County 39

Tuesday, Jan. 27

Jackson 65, Pacific 44

^Borgia 82,  Union 61

~Warrenton 69, Chamois 24

^Washington 49, St. Clair 45 (OT)

~Wright City 51, New Haven 37

*Bethel at Crosspoint    7:45 p.m.

Wednesday, Jan. 28

Fulton SA at Thomas Jefferson    6:30 p.m.

Thursday, Jan. 29

^Hillsboro 49, Northwest 34

~New Haven 35, Chamois 28

~Wright City 47, Warrenton 41

^Union 63,  St. Clair 60

~Hermann 63 vs. Montgomery Co 5

St. James 57, Owensville 35

Friday, Jan. 30

^Rock Bridge vs. Lutheran South    5:30 p.m.

^Borgia vs. Washington    7 p.m.

*Providence at Crosspoint    7:30 p.m.

Eagle Ridge at Fulton SA    7:30 p.m.

Saturday, Jan. 31

^Seventh-place game    2:30 p.m.

~Seventh-place game    2:30 p.m.

^Consolation    4 p.m.

~Consolation    4 p.m.

^Third-place game    5:30 p.m.

~Third-place game    5:30 p.m.

^Championship    7 p.m.

~Championship    7 p.m.

^Union Tournament

~Hermann Tournament

Monday, Feb. 2

New Haven at Silex   5:30  p.m.

Fulton SA at North County Christian    7:30 p.m.

Tuesday, Feb. 3

Whitfield at Union    4 p.m.

*Crosspoint at Fulton SA    6:30 p.m.

Pacific at Borgia    6:45 p.m.

*Holt at Washington    7 p.m.

Thursday, Feb. 5

*Fulton SA at Community Christian    6:30 p.m.

*Duchesne at Borgia    6:45 p.m.

*Rivers of Life at Crosspoint    7 p.m.

Wellsville at New Haven     6 p.m.

Friday, Feb. 6

*Union at New Haven    6 p.m.

*Pacific at St. James    6 p.m.

*Borgia at St. Mary’s    6:45 p.m.

*St. Clair at Sullivan    7 p.m.

Monday, Feb. 9

Crosspoint, Fulton SA at MAC Tny    TBA

Tuesday, Feb. 10

*St. Clair at Pacific    5:30 p.m.

*Hermann at Union    5:30 p.m.

Rock Bridge at Borgia    7:15 p.m.

Crosspoint, Fulton SA at MAC Tny    TBA

Owensville at New Haven   6 p.m.

Girls Basketball

Monday, Jan. 26

^Holt 60, Pacific 57

^Warrenton 42, Union 40

~Owensville 64,  Montgomery Co 32

Borgia 62, Cardinal Ritter 41

^St. Clair 64, Lutheran South 45

~Hermann 57, Wright City 26

Washington 74, Wentzville Liberty 19

Tuesday, Jan. 27

Fulton SA at Barat    4:30 p.m.

~New Haven 42, Montgomery Co 34

*Bethel at Crosspoint    6:15 p.m.

~Chamois 61, Wright City 20

Wednesday, Jan. 28

^Pacific 62, Union 59 (OT)

Fulton SA at Thomas Jefferson    5 p.m.

^Lutheran South 54, Wentzville Liberty 40

~Owensville 54, New Haven 24

^Warrenton 51, Holt 44

~Chamois 50, Hermann 45

^Washington 54, St. Clair 31

Thursday, Jan. 29

*Notre Dame 50, Borgia 45

Friday, Jan. 30

^Seventh-place game — Union vs. Wentzville Liberty   4 p.m.

~Consolation — Montgomery Co. vs. Wright City    5 p.m.

^Consolation — Pacific vs. Lutheran South    5:30 p.m.

*Providence at Crosspoint    6 p.m.

Eagle Ridge at Fulton SA    6 p.m.

~Third-place game — Hermann vs. New Haven   6:30 p.m.

^Third-place game — St. Clair vs. Holt   7 p.m.

~Championship — Owensville vs. Chamois   8 p.m.

^Championship — Washington vs. Warrenton    8:30 p.m.

Monday, Feb. 2

#Borgia vs. Patriettes    4 p.m.

#Cardinal Ritter vs. Union    5:20 p.m.

De Soto at St. Clair    5:30 p.m.

Fulton SA at North County Christian    6 p.m.

#Washington vs. Parkway South    6:40 p.m.

Chamois at New Haven    7 p.m.

#Helias vs. Troy    8 p.m.

Tuesday, Feb. 3

*Crosspoint at Fulton SA    5 p.m.

Wednesday, Feb. 4

#Washington-Parkway South loser vs. Helias-Troy loser    4 p.m.

#Borgia-Patriettes loser vs. Cardinal Ritter-Union loser    5:20 p.m.

#Washington-Parkway South winner vs. Helias-Troy winner    6:40 p.m.

#Borgia-Patriettes winner vs. Cardinal Ritter-Union winner    8 p.m.

Thursday, Feb. 5

*Pacific at St. James    6 p.m.

Friday, Feb. 6

Barat at Fulton SA    4:30 p.m.

*St. Clair at Sullivan    5:30 p.m.

*Rivers of Life at Crosspoint    5:30 p.m.

Saturday, Feb. 7

#Seventh-place game    noon

#Consolation    1:30 p.m.

#Third-place game    3 p.m.

#Championship    4:30 p.m.

New Haven at Elsberry    5 p.m.

Monday, Feb. 9

*Hermann at Union    5:30 p.m.

*St. Clair at Pacific    5:30 p.m.

*Owensville at New Haven    6 p.m.

*St. Dominic at Borgia    6:45 p.m.

Crosspoint, Fulton SA at MAC Tny    TBA

Tuesday, Feb. 10

*Washington at Ft. Zumwalt South    5:30 p.m.

Crosspoint, Fulton SA at MAC Tny    TBA

^Washington Tournament

~Hermann Tournament

#Borgia Tournament

Wrestling

Tuesday, Jan. 27

*Pacific 42, St. Clair 33

Borgia 36, Hallsville 30

Helias 66, Borgia 21

Wednesday, Jan. 28

Borgia at Lutheran St. Charles    5 p.m.

Thursday, Jan. 29

Summit 39, Union 34

Owensville 41, Pacific 38

Pacific 45, St. James 28

Friday, Jan. 30

St. Clair at DeSoto   5 p.m.

Saturday, Jan. 31

Pacific at Hazelwood East Tny    9 a.m.

St. Clair at DeSoto 9 a.m.

Monday, Feb. 2

Borgia at O’Fallon Christian    5 p.m.

Tuesday, Feb. 3

Washington at Pacific    6 p.m.

Wednesday, Feb. 4

Borgia at AAA Tny    TBA

Thursday, Feb. 5

*Pacific at Union    6 p.m.

Saturday, Feb. 7

Washington at Seckman Tny    9 a.m.

St. Clair at Francis Howell Central Inv    9:30 a.m.

Tuesday, Feb. 10

Pacific at Parkway Central Tri-Meet    5 p.m.

Girls Swimming

Tuesday, Jan. 20

Timberland 140, Washington 96, Ft. Zumwalt East 87

Thursday, Jan. 22

Oakville 120, Washington 115, University City 9, Mehlville 6

Saturday, Jan. 24

Washington 91, Borgia 80

Tuesday, Jan. 27

Washington 122, St. Charles West 46

Thursday, Jan. 29

Washington at Affton/Lutheran South    4:15 p.m.

Borgia at St. Dominic    8:30 p.m.

Tuesday, Feb. 3

Washington at McCluer North    3:30 p.m.

Wednesday, Feb. 4

Borgia at MICDS/Duchesne (Rec-Plex)    8:30 p.m.

Friday, Feb. 6

Washington at Ft. Zumwalt South    3:30 p.m.

Tuesday, Feb. 10

Borgia at Nerinx Hall    4 p.m.

Washington at GAC Meet    TBA

Wednesday, Feb. 11

Washington at GAC Meet    TBA

Thursday, Feb. 12

Borgia at AAA Meet    TBA

Washington at GAC Meet    TBA

*Conference Games

COLLEGE FOOTBALL BOWL