Not Just for Football: Other Sports Get Jamborees - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Not Just for Football: Other Sports Get Jamborees

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Wednesday, August 21, 2013 5:00 pm

For years, high school football teams have had the benefit of playing preseason scrimmages, generally called jamborees, against other schools.

But starting this year, other sports are getting into the act.

Soccer jamborees take place Thursday, Aug. 22, and Saturday, Aug. 24.

Softball jamborees are scheduled for Friday, Aug. 23, and Saturday, Aug. 24. Volleyball teams are slated to go in jamboree action Monday, Aug. 26, and Tuesday, Aug. 27.

Following are jamborees received from area athletic directors and coaches.

Soccer

Washington will travel to Waynesville for its boys soccer jamboree on Thursday, Aug. 22, at 5 p.m.

Rolla will join the Blue Jays and Waynesville at the jamboree.

Pacific plays its soccer jamboree Saturday, Aug. 24, at DuBourg High School starting at 10:30 a.m.

Joining Pacific and DuBourg at the jamboree will be Affton and Lutheran South.

No other local schools reported having jamboree events.

Softball

MSHSAA rules for softball jamborees are a maximum of nine innings for each school in the event. A half-inning will end when three outs or eight runs have been recorded.

Schools also have free substitutions.

Washington will play its jamboree at Rolla High School on Friday, Aug. 23, at 5 p.m.

Waynesville will join the Lady Jays and Rolla.

Union, St. Clair, St. James and Hermann will attend a jamboree at St. James Saturday, Aug. 24.

The event has no admission. There are bleachers, but fans can bring lawn chairs. A concession stand will be available.

Games will start promptly at the conclusion of the previous game with no pregame warmups on the playing field.

The schedule starts with St. James against St. Clair at 11 a.m.

Union plays Hermann at 11:45 a.m.

Hermann will play St. Clair at 12:30 p.m.

St. James plays Union at 1:15 p.m.

St. Clair takes on Union at 2 p.m.

And St. James plays Hermann at 2:45 p.m.

Volleyball

Jamborees in volleyball are scheduled for Monday, Aug. 26, and Tuesday, Aug. 27.

Round robin matches are two 19-point sets for three-team jamborees or two 13-point sets in four-team jamborees.

Schools can decide whether to use point caps.

Washington will host its jamboree on Monday, Aug. 26, at 5 p.m.

Joining the Lady Jays will be Rolla and Waynesville.

Union will be hosting an eight-team jamboree with two pools on Tuesday, Aug. 27.

The first pool consists of St. Joseph Academy, Union, O’Fallon Christian and Francis Howell Central. The second pool consists of St. Clair, Sullivan, Pacific and St. James.

The event starts at 5 p.m. with St. Joseph Academy playing Union on one court and St. Clair taking on Sullivan on the other court.

Matches will be two games to 13 points with a 21-point cap. A determination of warmup time will be made later.

Following matchups are:

• O’Fallon Christian vs. Francis Howell Central and Pacific vs. St. James;

• St. Joseph Academy vs. O’Fallon Christian and St. Clair vs. Pacific;

• Union vs. Francis Howell Central and Sullivan vs. St. James;

• St. Joseph Academy vs. Francis Howell Central and St. Clair vs. St. James; and

• Union vs. O’Fallon Christian and Sullivan vs. Pacific.

Borgia will go to Lafayette and play Tuesday, Aug. 27. The other school there will be Eureka.

The event starts with Lafayette taking on Eureka at 5:30 p.m.

Borgia then plays Eureka at 6:30 p.m.

The final match will be Lafayette against Borgia at around 7:30 p.m.

Games will be played to 19 points with two games in each match.

The 18-minute warmup time starts at the conclusion of the previous match, but coaches may opt to shorten the warmup times.

There will be no admission fee and there will be no concession stand for the event.

/

Area Scoreboard

Boys Basketball

Monday, Jan. 12

%St. Charles 85, Bayless 32

%Westminster 64, Washington 44

Fulton SA at Providence    7:30 p.m.

Tuesday, Jan. 13

Pacific 48, Eureka 38

%Borgia 72, St. Clair 36

#South Callaway 68, North Callaway 29

#Hermann 28, Russellville 13

Crosspoint 59, Heritage Christian Academy 18

%Francis Howell Central 87, Union 79

#New Bloomfield 63, Montgomery Co 59

#Harrisburg 48, New Haven 39

Thursday, Jan. 15

#North Callaway 65, Montgomery County 58

#South Callaway 84, New Bloomfield 58

Bethel at Fulton SA    6:30 p.m.

#Russellville 36, New Haven 34

#Harrisburg 51, Hermann 44

Friday, Jan. 16

%Washington 71, Bayless 43

%Union 65, St. Clair 52

*Crosspoint at Community Christian    6:30 p.m.

%St. Charles 67, Westminster 50

Providence at Fulton SA    7 pm.

#Seventh-place game — New Haven vs. Montgomery Co.    7:30 p.m.

Consolation game — Russellville vs. North Callaway    7:30 p.m.

%Borgia 60, Francis Howell Central 53

Saturday, Jan. 17

%Seventh-place game — Bayless 58, St. Clair 43

#Third-place game — Hermann vs. New Bloomfield   3:30 p.m.

%Consolation game — Washington 66, Union 59

%Third-place game — Westminster 66, Francis Howell Central 62

#Championship game — Harrisburg vs. South Callaway    6:30 p.m.

%Championship game — St. Charles 65, Borgia 40

Sunday, Jan. 18

Pacific vs. Jefferson City (Mizzou)    5:30 p.m.

Monday, Jan. 19

Union 86, Warrenton 62

Tuesday, Jan. 20

Park Hills Central 72, St. Clair 55

Fulton SA at Liberty Christian    6:30 p.m.

Crosspoint at CAGSL    7:30 p.m.

Linn 59, New Haven 38

Thursday, Jan. 22

Union 86, Cuba 72

Fulton SA at Rivers of Life    6 p.m.

Borgia 70, O'Fallon Christian 35

*Crosspoint at Thomas Jefferson    7 p.m.

Pacific 69, Wichita Independent 46

Friday, Jan. 23

Cuba at St. Clair    4 p.m.

Borgia at Trinity    6:45 p.m.

*Washington at Ft. Zumwalt E    7 p.m.

*Fulton SA at Crosspoint    7 p.m.

Pacific vs. Riverton at Frontenac Tny (Kan.)    8:30 p.m.

New Haven at Chamois    6 p.m.

Saturday, Jan. 24

Pacific vs. TBA, Frontenac Tny (Kan.)    TBA

Monday, Jan. 26

^Rock Bridge vs. Northwest    5:30 p.m.

^Lutheran South vs. Hillsboro    7 p.m.

Tuesday, Jan. 27

Jackson at Pacific    5:30 p.m.

^Borgia vs. Union    5:30 p.m.

~Warrenton vs. Chamois    6 p.m.

~Hermann vs. Owensville    6 p.m.

^Washington vs. St. Clair    7 p.m.

~Wright City vs. New Haven    7:30 p.m.

~Montgomery Co vs. St. James    7:30 p.m.

*Bethel at Crosspoint    7:45 p.m.

Wednesday, Jan. 28

Fulton SA at Thomas Jefferson    6:30 p.m.

Thursday, Jan. 29

^Rock Bridge-Northwest loser vs. Lutheran South-Hillsboro loser    5:30 p.m.

~Warrenton-Chamois loser vs. Wright City-New Haven loser    6 p.m.

~Warrenton-Chamois winner vs. Wright City-New Haven winner    6 p.m.

^Borgia-Union loser vs. Washington-St. Clair loser    7 p.m.

~Hermann-Owensville loser vs. Montgomery Co-St. James loser    7:30 p.m.

~Hermann-Owensville winner vs. Montgomery Co-St. James winner    7:30 p.m.

Friday, Jan. 30

^Rock Bridge-Northwest winner vs. Lutheran South-Hillsboro winner    5:30 p.m.

^Borgia-Union winner vs. Washington-St. Clair winner    7 p.m.

*Providence at Crosspoint    7:30 p.m.

Eagle Ridge at Fulton SA    7:30 p.m.

Saturday, Jan. 31

^Seventh-place game    2:30 p.m.

~Seventh-place game    2:30 p.m.

^Consolation    4 p.m.

~Consolation    4 p.m.

^Third-place game    5:30 p.m.

~Third-place game    5:30 p.m.

^Championship    7 p.m.

~Championship    7 p.m.

%Washington Tournament

#South Callaway Tournament

^Union Tournament

~Hermann Tournament

Girls Basketball

Monday, Jan. 12

St. Clair 60, Lutheran South 49

Pacific 65, Lindbergh 40

@Washington 79, Patriettes 28

#Harrisburg 69,  Russellville 45

#New Bloomfield 54, Montgomery Co 29   

Fulton SA at Providence    6 p.m.

@Helias 47, Sullivan 42

#North Callaway 49 vs. New Haven 39 

#Hermann 44 vs. South Callaway 40

Tuesday, Jan. 13

Ursuline 63, Pacific 44

St. Clair 58, Ft. Zumwalt East 27

Heritage Classical at Crosspoint    5:30 p.m.

@St. Charles West 45, Union 38

@Borgia 57, Eureka 35

Wednesday, Jan. 14

#Russellville 43,  New Haven 24

#North Callaway 63, Harrisburg 57

# South Callaway 46, Montgomery Co 28

#New Bloomfield 58, Hermann 50

Thursday, Jan. 15

Bethel at Fulton SA    5 p.m.

St. Clair 54, Northwest 38

@Sullivan 64, Patriettes 32

@Union 56, Eureka 26

Friday, Jan. 16

@Helias 38, Washington 35

Providence at Fulton SA    5:30 p.m.

#Seventh-place game — New Haven 52, Montgomery County 40

#Consolation — Russellville vs.  South Callaway  6 p.m.

@Borgia 47, St. Charles West 37

Saturday, Jan. 17

@Seventh-place game — Eureka 69, Patriettes 39

#Third-place game — Hermann vs. Harrisburg   2 p.m.

@Consolation game — Sullivan 45, Union 38

@Third-place game — Washington 55, St. Charles West 37

#Championship — New Bloomfield vs. North Callaway    5 p.m.

@Championship — Borgia 37, Helias 36

Monday, Jan. 19

*Owensville 78,  St. Clair 68

Warrenton 51, Union 44

New Haven 44, Montgomery Cnty 40 

*Duchesne at Borgia    6:45 p.m.-rescheduled for Friday, Jan. 23

Tuesday, Jan. 20

Fulton SA at Liberty Christian    5 p.m.

Pacific 63, Parkway West 43

New Haven 35, Wellsville 26

Crosspoint at CAGSL    6 p.m.

Borgia 56, O'Fallon Christian 26

Wednesday, Jan. 21

Pacific 55, Eureka 40

Thursday, Jan. 22

*Washington 56, Ft. Zumwalt East 30

*Crosspoint at Thomas Jefferson    5:30 p.m.

Silex 45, New Haven 44

Borgia 67, Trinity 22

Friday, Jan. 23

*Fulton SA at Crosspoint    5:30 p.m.

*Duchesne at Borgia    6:45 p.m.

Monday, Jan. 26

^Holt vs. Pacific    4 p.m.

^Union vs. Warrenton    5:30 p.m.

~Owensville vs. Montgomery Co    6 p.m.

Cardinal Ritter at Borgia    6:45 p.m.

^St. Clair vs. Lutheran South    7 p.m.

~Hermann vs. Wright City    7:30 p.m.

^Washington vs. Wentzville Liberty    8:30 p.m.

Tuesday, Jan. 27

Fulton SA at Barat    4:30 p.m.

~New Haven vs. Montgomery Co    6 p.m.

*Bethel at Crosspoint    6:15 p.m.

~Hermann vs. Wright City    7:30 p.m.

Wednesday, Jan. 28

^Holt-Pacific loser vs. Union-Warrenton loser    4 p.m.

Fulton SA at Thomas Jefferson    5 p.m.

^Washington-Wentzville Liberty loser vs. St. Clair-Lutheran South loser    5:30 p.m.

~Owensville vs. New Haven    6 p.m.

^Holt-Pacific winner vs. Union-Warrenton winner    7 p.m.

~Hermann vs. Chamois    7:30 p.m.

^Washington-Wentzville Liberty winner vs. St. Clair-Lutheran South winner    8:30 p.m.

Thursday, Jan. 29

*Borgia at Notre Dame    6:45 p.m.

Friday, Jan. 30

^Seventh-place game    4 p.m.

~Consolation    5 p.m.

^Consolation    5:30 p.m.

*Providence at Crosspoint    6 p.m.

Eagle Ridge at Fulton SA    6 p.m.

~Third-place game    6:30 p.m.

^Third-place game    7 p.m.

~Championship    8 p.m.

^Championship    8:30 p.m.

@Union Tournament

#South Callaway Tournament

^Washington Tournament

~Hermann Tournament

Wrestling

Tuesday, Jan. 20

*Ft. Zumwalt North 39, Washington 36

*Union 41, St. James 24

*Union 49, Sullivan 24

Warrenton 48, Union 30

Thursday, Jan. 22

Priory/Windsor at Pacific    5 p.m.

Borgia at Festus    5 p.m.

Friday, Jan. 23

Union, Pacific at MICDS Tny    TBA

Saturday, Jan. 24

Union, Pacific at MICDS Tny    TBA

St. Clair at Ft. Zumwalt South Tny    TBA

Tuesday, Jan. 27

*Pacific at St. Clair    6 p.m.

Borgia at Helias Tri-Meet    6 p.m.

Wednesday, Jan. 28

Borgia at Lutheran St. Charles    5 p.m.

Thursday, Jan. 29

Union at Farmington/Summit    5 p.m.

*Pacific at St. James/Owensville    5:30 p.m.

Washington at Seckman    6 p.m.

St. Clair at De Soto    TBA

Friday, Jan. 30

St. Clair at Potosi/Festus    5 p.m.

Saturday, Jan. 31

Pacific at Hazelwood East Tny    9 a.m.

Girls Swimming

Tuesday, Jan. 20

Timberland 140, Washington 96, Ft. Zumwalt East 87

Thursday, Jan. 22

Oakville 120, Washington 115, University City 9, Mehlville 6

Saturday, Jan. 24

Washington vs. Borgia    noon

Tuesday, Jan. 27

Washington at St. Charles West    3:30 p.m.

Thursday, Jan. 29

Washington at Affton/Lutheran South    4:15 p.m.

Borgia at St. Dominic    8:30 p.m.

*Conference Games

COLLEGE FOOTBALL BOWL