Duchesne, Bayless Top Borgia Volleyball - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Duchesne, Bayless Top Borgia Volleyball

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Friday, April 4, 2014 3:45 pm

After winning twice in the St. Louis Classic, the Borgia boys volleyball Knights are still hunting for their first regular season win.

Borgia did receive good news from the St. Louis Classic organizers this week as Michael Ince was named to the all-tournament team.

“He was great in the tournament and did extremely well,” said Borgia Head Coach CJ Steiger. “He blocked everything. He was the most impressive hitter we had in kills. He had a really good day Friday in our two pool wins and that put us into the gold pool on Saturday. We started against one of the best teams in the tournament and played one of our best matches all year.”

The Knights fell Wednesday at Duchesne, 25-19, 25-19, and Thursday at Bayless, 25-15, 25-14.

Borgia fell to 2-8 on the season with the losses.

“Against Duchesne, we played pretty well,” Steiger said. “I thought we could have played better. We played more aggressively in that match.”

Against Bayless, it was a different story.

“We beat ourselves,” Steiger said. “We missed serves and made unforced mistakes. There is a lot of stuff we need to clean up on our side of the net.

Against Duchesne, Jacob Maune recorded six kills, six digs and one block.

Jimmy Pak had one kill, 12 assists, four digs and one block.

Dorian Knight recorded four kills, three digs and one block.

Ince had two kills, four blocks and three digs.

Brett Elbert had one kill and two blocks.

Nathan Bargen posted one assist and two digs.

Korey Fumagalli had two blocks and one dig.

Brendan Joyce ended with four digs.

Drew Piontek added two digs.

In the match against Bayless, Ince had six kills and four blocks.

Maune was next with four kills and three blocks.

Fumagalli had one kill and two blocks while Knight had one kill.

Pak recorded eight assists and three blocks.

Ryan Murray added three blocks.

/

Area Scoreboard

Football

Friday, Aug. 22

St. Clair at Washington    7 p.m.

Owensville at Borgia    7 p.m.

Union at Parkway West    7 p.m.

Pacific at De Soto    7 p.m.

at Park Hills Central    7 p.m.

Hermann at Montgomery Co    7 p.m.

St. James at Cuba    7 p.m.

St. Dominic at Warrenton    7 p.m.

Trinity at Wright City    7 p.m.

Volleyball

Friday, Aug. 22

@ECC vs. Neosho    11 a.m.

Washington at Marquette    4:45 p.m.

@ECC vs. Labette    5 p.m.

Crosspoint at Community Christian    6:30 p.m.

Crosspoint vs. St. Louis Panthers    7:30 p.m.

Saturday, Aug. 23

@ECC vs. Fort Scott    11 a.m.

@ECC vs. Pratt    5 p.m.

Sullivan at Windsor Tny    TBA

Monday, Aug. 25

Steelville at St. James    5:30 p.m.

Hermann at Montgomery Co    6 p.m.

Tuesday, Aug. 26

Pacific at Seckman    4:15 p.m.

Union at Potosi    5 p.m.

Washington at Francis Howell C    5 p.m.

Pacific at Farmington    5 p.m.

New Haven at Cuba    5:30 p.m.

Owensville at Bourbon    5:30 p.m.

St. James at Salem    5:30 p.m.

Cardinal Ritter at Borgia    6:30 p.m.

Wednesday, Aug. 27

Central Methodist JV at ECC    6:30 p.m.

Thursday, Aug. 28

Potosi at St. Clair    4:30 p.m.

*Ft. Zumwalt S at Washington    5 p.m.

Battle at Union    5:30 p.m.

Hermann at Jefferson City    5:30 p.m.

Belle at New Haven    5:30 p.m.

Linn at Owensville    6 p.m.

Friday, Aug. 29

Mississippi Valley at Crosspoint    5 p.m.

Softball

Friday, Aug. 22

Rolla at St. James    4:30 p.m.

Saturday, Aug. 23

New Haven Tournament    9 a.m.

Lutheran South at Sullivan    10 a.m.

Union Tournament

Union Sports Complex

G1 Washington vs. St. Clair, North Field, 8:30 a.m.

G2 Pacific vs. Liberty, South Field, 8:30 a.m.

G3 Union vs. Farmington, North Field, 10:30 a.m.

G4 Borgia vs. Park Hills Central, South Field, 10:30 a.m.

G5 G1 loser vs. G2 loser, North Field, noon

G6 G3 loser vs. G4 loser, South Field, noon

G7 G1 winner vs. G2 winner, North Field, 1:30 p.m.

G8 G3 winner vs. G4 winner, South Field, 1:30 p.m.

Consolation — G5 winner vs. G6 winner, North Field, 3 p.m.

Seventh Place — G5 loser vs. G6 loser, South Field, 3 p.m.

Championship — G7 winner vs. G8 winner, North Field, 4:30 p.m.

Third Place — G7 loser vs. G8 loser, South Field, 4:30 p.m.

Monday, Aug. 25

*Notre Dame at Borgia    3:45 p.m.

Rolla at Union    4:30 p.m.

New Haven at Cuba    4:30 p.m.

St. James at Salem    4:30 p.m.

Belle at Owensville    5 p.m.

Sullivan at Westminster Tny    TBA

Tuesday, Aug. 26

*Ft. Zumwalt S at Washington    4:30 p.m.

Warrenton at Union    4:30 p.m.

Duchesne at Pacific    4:30 p.m.

Steelville at Owensville    4:30 p.m.

Vienna at St. James    4:30 p.m.

Wright City at St. Clair    5 p.m.

New Bloomfield at New Haven    5 p.m.

Hermann at Montgomery Co    5 p.m.

Wednesday, Aug. 27

Borgia at Pacific    4:30 p.m.

Thursday, Aug. 28

Borgia at St. Clair    4:30 p.m.

*Ft. Zumwalt N at Washington    4:30 p.m.

Bourbon at Hermann    4:30 p.m.

Owensville at Linn    4:30 p.m.

Fulton St. Albans at Crosspoint    4:30 p.m.

Friday, Aug. 29

Pacific at Lutheran South    4:15 p.m.

New Haven at Wellsville    4:30 p.m.

Belle at St. James    4:30 p.m.

Washington at Battle Tny    TBA

Saturday, Aug. 30

Washington at Battle Tny    TBA

Boys Soccer

Friday, Aug. 22

Crosspoint at ER    4:30 p.m.

Festus at Union    5 p.m.

#Washington vs. Seckman, Northwest    7 p.m.

Fulton SA at Rock Bridge Tny    TBA

Saturday, Aug. 23

#Washington at Rockwood Summit    Noon

Fulton SA at Rock Bridge Tny    TBA

Sunday, Aug. 24

Heartland at ECC    1 p.m.

Tuesday, Aug. 26

*Union at St. James    5 p.m.

St. Clair at Fredericktown    5 p.m.

Pacific at Hillsboro    5 p.m.

Sullivan at SLUH    5 p.m.

Wednesday, Aug. 27

Borgia at Union    7 p.m.

Thursday, Aug. 28

Union at De Soto    5 p.m.

Pacific at North County    5 p.m.

*St. James at Sullivan    5 p.m.

*St. Mary’s at Borgia    6:15 p.m.

Washington at Pky W/Northwest Tny    TBA

Friday, Aug. 29

Mississippi Valley at Crosspoint    4:30 p.m.

ECC at McKendree JV    7 p.m.

Washington at Pky W/Northwest Tny    TBA

Saturday, Aug. 30

Washington at Pky W/Northwest Tny    TBA

Cross Country

Friday, Aug. 22

Sullivan at Fleet Feet Inv    4 p.m.

Thursday, Aug. 28

Borgia at Parkway Central Inv    TBA

Friday, Aug. 29

St. Clair at First Capitol Inv    4 p.m.

Saturday, Aug. 30

Washington at Lafayette Inv    9 a.m.

Girls Golf

Monday, Aug. 25

Washington at Borgia    3:30 p.m.

Tuesday, Aug. 26

Washington at Troy    3:30 p.m.

Thursday, Aug. 28

*Borgia at Kennedy    TBA

Boys Swimming

Friday, Aug. 29

Borgia, Washington at Ft. Zumwalt E Inv    3:30 p.m.

*Conference Games

@Fort Scott Tournament

#Parkway West/Northwest Tournament

Racing News