Solter, Repp, Kuenzel to Wrestle for State Titles - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Solter, Repp, Kuenzel to Wrestle for State Titles

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Friday, February 21, 2014 10:52 pm | Updated: 10:57 pm, Fri Feb 21, 2014.

A total of four wrestlers from the area will compete for state championships Saturday at Mizzou Arena in Columbia.

Reaching the finals of their respective weight classes, all in Class 3, were Washington’s Nicholas Solter at 126 pounds, Warrenton’s Dan Filipek at 145, Pacific’s Austin Repp at 170 and Union’s Dalton Kuenzel at 182.

Area wrestlers who have reached the medal round and have a chance to place anywhere from third to sixth are Washington’s Parker Neptune (113), Kyle Summers (182) and Logan Baird (195), Union’s Joe Lasky (220) and Pacific’s Josh Franek (120) in Class 3 and Owensville’s Christopher Dolles (170) and AJ Harrell (195) in Class 2.

In the Class 3 team standings, Washington stands in seventh-place with 59 points, 37.5 points behind fourth-place Platte County. The top four teams earn trophies.

Neosho stands in first place with 164.5 points followed Staley with 139.5, Kearney with 104 and Platte County with 96.5

Union is in 10th place with 36 points and Pacific is in 11th with 34.

Saturday’s action begins with the fourth-round wrestlebacks at 10 a.m. followed by the third-and five-place matches at noon.

The championship bouts begin at 4:30 p.m.

/

Area Scoreboard

62nd Annual Borgia Pepsi Thanksgiving Tournament

Blue Division

Pool 1

McCluer North

Normandy

Carnahan

Pool 2

Cardinal Ritter

Pacific

Rockwood Summit

Gold Division

Pool 1

CBC

Soldan

Washington

Pool 2

Borgia

North Tech

Union

Monday, Nov. 24

CBC 77, Washington 52

Tuesday, Nov. 25

Cardinal Ritter vs. Rockwood Summit, PPD

Soldan vs. Washington, 6:30 p.m.

Borgia vs. Union, 8 p.m.

Wednesday, Nov. 26

Normandy vs. Carnahan, 5:30 p.m.

Pacific vs. Rockwood Summit, 7 p.m.

North Tech vs. Union, 8:30 p.m.

Thursday, Nov. 27

McCluer North vs. Carnahan, 5 p.m.

CBC vs. Soldan, 6:30 p.m.

Borgia vs. North Tech, 8 p.m.

Friday, Nov. 28

McCluer North vs. Normandy, 6 p.m.

Cardinal Ritter vs. Pacific, 7:30 p.m.

Saturday, Nov. 29

Blue Consolation, noon

Gold Consolation, 1:30 p.m.

Gold Third Place, 3 p.m.

Blue Third Place, 4:30 p.m.

Blue Championship, 6 p.m.

Gold Championship, 7:30 p.m.

Boys Basketball

Tuesday, Nov. 25

New Haven at Belle    6 p.m.

Monday, Dec. 1

New Haven at Montgomery Co. Tny    TBA

Tuesday, Dec. 2

Festus at Pacific    5:30 p.m.

#St. Clair vs. St. Vincent    6 p.m.

New Haven at Montgomery Co. Tny    TBA

Wednesday, Dec. 3

#St. Clair vs. Jefferson    6 p.m.

New Haven at Montgomery Co. Tny    TBA

Thursday, Dec. 4

New Haven at Montgomery Co. Tny    TBA

Friday, Dec. 5

Washington at Union    7 p.m.

#Crystal City Tny    5/6:30/8 p.m.

New Haven at Montgomery Co. Tny    TBA

Girls Basketball

Tuesday, Nov. 25

St. Clair at Washington    7:30 p.m.

Saturday, Nov. 29

@Pacific vs. North County    2 p.m.

Monday, Dec. 1

St. Louis Patriettes at Union    7 p.m.

&Pacific vs. Marquette    7 p.m.

St. Clair at Clayton Tny    TBA

New Haven at Montgomery Co Tny    TBA

Tuesday, Dec. 2

St. Clair at Clayton Tny    TBA

New Haven at Montgomery Co Tny    TBA

Wednesday, Dec. 3

&Pacific vs. Ft. Zumwalt West/Rosati-Kain    4/5:30 p.m.

St. Clair at Clayton Tny    TBA

New Haven at Montgomery Co Tny    TBA

Thursday, Dec. 4

St. Clair at Clayton Tny    TBA

New Haven at Montgomery Co Tny    TBA

Friday, Dec. 5

Washington at Union    7 p.m.

Pacific at Marquette Tny    TBA

New Haven at Montgomery Co Tny    TBA

Wrestling

Tuesday, Dec. 2

Washington at Owensville/Rolla    5 p.m.

Wednesday, Dec. 3

Union at Ladue    5 p.m.

Thursday, Dec. 4

Union, Borgia at Washington    6 p.m.

Friday, Dec. 5

Washington, Pacific at Westminster Tny    TBA

Girls Swimming

Thursday, Dec. 4

Borgia at Burroughs    4 p.m.

*Conference Games

Racing News