Borgia Names Bruns Volleyball Coach - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Borgia Names Bruns Volleyball Coach

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Tuesday, May 8, 2012 3:28 pm | Updated: 1:05 pm, Thu May 10, 2012.

To replace Mike Tyree as girls volleyball coach, the Borgia administration turned to a young coach, who has built up a track record of success at the college and club levels.

Brad Bruns, who led East Central College to three District O titles in four seasons after restarting the program there, is the new coach for the Lady Knights, Borgia Athletic Director Kurt Russell confirmed Tuesday afternoon.

Tyree retired for a second time following the 2011 season. He won nine state titles with the Lady Knights in two stints from 1987-2011.

Bruns has history with Borgia. He was an assistant there in 2004 and 2005 under Tyree, helping the team win its ninth, and most recent, Class 3 state title in 2005.

After that, Bruns took the head coaching position at Fontbonne University. He left that position to restart the East Central College program in 2007. Over four seasons, Bruns led ECC to a 118-57 record for a .674 winning percentage. ECC never finished lower than second in the NJCAA Division II District O Tournament during his tenure.

Bruns led the 2008, 2009 and 2010 teams to the national tournament, finishing 11th in 2010. That team went 37-9 overall and was undefeated in the Midwest Community College Athletic Conference.

Citing a desire to spend more time with his family, Bruns took a season off in 2011, but has come back in the club volleyball ranks as Show Me Volleyball Academy’s club director and assistant coach for the SMVA 15 Elite team, which recently won the USA Volleyball Gateway Region championship, qualifying for the USA Volleyball Girls’ Junior National Championships.

Previously, he was technical director for Rockwood Thunder.

Bruns received the USA Volleyball Gateway Region’s Dennis Lafata award for meritorious service to volleyball on the regional level.

At Borgia, Bruns inherits a program which reached the MSHSAA Class 3 sectional level last season, losing to eventual Class 3 state champion Villa Duchesne.

Borgia graduated two players from last year’s team, Baylor recruit Kristina Fitzpatrick and libero Bryggen Korte, from last year’s 20-11-3 team.

More information will be in the Weekend Missourian.

/

Area Scoreboard

Football

Friday, Oct. 3

*Ft. Zumwalt E at Washington    7 p.m.

*St. Mary’s at Borgia    7 p.m.

*Union at Owensville    7 p.m.

*Hermann at St. Clair    7 p.m.

Festus at Pacific    7 p.m.

*Sullivan at St. James    7 p.m.

Cuba at Lincoln    7 p.m.

*Warrenton at Winfield    7 p.m.

*Wright City at Van-Far    7 p.m.

Friday, Sept. 26

Union 54, Washington 14

*Borgia 45, Duchesne 7

*St. Clair 57, St. James 55 (2 OT)

*Pacific 40, Owensville 34

*Hermann 24, Sullivan 12

Cuba 74, Liberty Wentzville 7

Parkway West 20, Warrenton 7

Mark Twain 32, Wright City 18

Friday, Sept. 19

*Ft. Zumwalt S 56, Washington 7

Borgia 42, Cardinal Ritter 6

*Union 55, St. Clair 35

*Sullivan 27, Pacific 10

Owensville 19, Hermann 16

St. James 28, Ash Grove 7

Brentwood 41, Cuba 24

*St. Charles West 49, Warrenton 7

South Callaway 55, Wright City 6

Softball

Wednesday, Oct. 1

*Washington at Holt    4:30 p.m.

De Soto at Pacific    4:30 p.m.

Sullivan at Affton    4:30 p.m.

St. James at Steelville    4:30 p.m.

St. Clair at Montgomery Co    5 p.m.

Thursday, Oct. 2

Owensville at Borgia    3:45 p.m.

Union at Salem    4:30 p.m.

Cuba at St. Clair    4:30 p.m.

Rockwood Summit at Pacific    4:30 p.m.

Sullivan at Rolla    4:30 p.m.

Father Tolton at Hermann    4:30 p.m.

St. James at Crocker    4:30 p.m.

New Haven at Montgomery Co    5 p.m.

Friday, Oct. 3

Belle at New Haven    5 p.m.

Pacific, Sullivan at Rolla Tny    TBA

Saturday, Oct. 4

Pacific, Sullivan at Rolla Tny    TBA

Monday, Oct. 6

Hermann at Borgia    3:45 p.m.

Union at Washington    4:30 p.m.

St. Clair at Festus    4:30 p.m.

Linn at New Haven    5 p.m.

Tuesday, Oct. 7

*Borgia at St. Dominic    4:30 p.m.

District Tournaments

Class 4 District 4

Wednesday, Oct. 8

(5) Rolla at (4) Northwest, 4:15 p.m.

Thursday, Oct. 9

Rolla-Northwest winner at (1) Lafayette, 4:15 p.m.

(3) Washington at (2) Eureka, 4:15 p.m.

Friday, Oct. 10

Championship, Eureka, 4:15 p.m.

Class 3 District 7

At St. Dominic

Wednesday, Oct. 8

(4) Borgia vs. (5) Wentzville Liberty, 2:30 p.m.

(3) Winfield vs. (6) O’Fallon Christian, 4:30 p.m.

Thursday, Oct. 9

(1) St. Dominic vs. Borgia-Liberty winner, 2:30 p.m.

(2) Warrenton vs. Winfield-O’Fallon Christian winner, 4:30 p.m.

Friday, Oct. 10

Championship, 4 p.m.

Volleyball

Wednesday, Oct. 1

Hillsboro at Pacific    5:30 p.m.

Thursday, Oct. 2

*Washington at Ft. Zumwalt N    5 p.m.

*St. Clair at Union    5 p.m.

*Pacific at Sullivan    5:30 p.m.

*Hermann at Owensville    5:30 p.m.

*St. James at New Haven    5:30 p.m.

*St. Dominic at Borgia    6:30 p.m.

Friday, Oct. 3

Missouri Baptist JV at ECC    3 p.m.

Lewis & Clark at ECC    7 p.m.

Saturday, Oct. 4

Indian Hills at ECC    9 a.m.

^Southwestern Illinois at ECC    1 p.m.

St. Clair Tny    TBA

Hermann at Lebanon Tny    TBA

Crosspoint at MAC Tournament    TBA

Monday, Oct. 6

New Haven at Linn    5 p.m.

Borgia at Trinity    5:30 p.m.

Hazelwood West at Pacific    5:30 p.m.

Helias at Hermann    5:30 p.m.

Owensville at Blair Oaks    5:30 p.m.

Belle at St. James    5:30 p.m.

Tuesday, Oct. 7

*Washington at Holt    5 p.m.

*St.Clair at St. James    5 p.m.

*Owensville at Union    5:30 p.m.

*New Haven at Pacific    5:30 p.m.

*Sullivan at Hermann    5:30 p.m.

Wednesday, Oct. 8

*Mineral Area at ECC    6:30 p.m.

Boys Soccer

Wednesday, Oct. 1

Warrenton at St. Clair    4:30 p.m.

Columbia Independent at Fulton SA    4:30 p.m.

Washington at Union    5 p.m.

Sullivan at North County    5 p.m.

Thursday, Oct. 2

*Pacific at St. Clair    4:30 p.m.

*Union at Sullivan    5 p.m.

Friday, Oct. 3

Lincoln at ECC    4 p.m.

Calvary Lutheran at Fulton SA    4:30 p.m.

Crosspoint at Heritage    5 p.m.

Sunday, Oct. 5

Lincolnland at ECC    1 p.m.

Monday, Oct. 6

FRC Classic, St. Clair    TBA

Tuesday, Oct. 7

#St. Louis United B at Crosspoint    4:30 p.m.

*Thomas Jefferson at Fulton SA    4:30 p.m.

*Holt at Washington    5 p.m.

*St. Dominic at Borgia    6:15 p.m.

FRC Classic, St. Clair    TBA

Wednesday, Oct. 8

FRC Classic, St. Clair    TBA

Cross Country

Wednesday, Oct. 1

St. James Inv    4 p.m.

Saturday, Oct. 4

Washington at Parkway West Inv    9 a.m.

Pacific at Potosi Inv    11 a.m.

Borgia, Union Capital City Challenge    TBA

Tuesday, Oct. 7

Hermann Inv    4 p.m.

St. Clair, St. James at Cuba Inv    4 p.m.

Wednesday, Oct. 8

Borgia at AAA Meet, Lutheran SC    TBA

Boys Swimming

Monday, Sept. 29

Wednesday, Oct. 1

*Borgia at Lutheran SC/Christian    TBA

Saturday, Oct. 4

Borgia, Washington at Ft. Zumwalt N Inv    9 a.m.

Tuesday, Oct. 7

Washington at CBC    4 p.m.

*Conference Games

Racing News