St. Charles Holds Off Union To Claim Orchard Farm Title - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

St. Charles Holds Off Union To Claim Orchard Farm Title

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Wednesday, December 5, 2012 3:30 pm

Advantage, St. Charles.

For the second year in a row, the St. Charles Lady Pirates knocked off the Union Lady ’Cats for the championship of the Orchard Farm Tournament.

Friday’s championship game ended with a 48-42 St. Charles victory.

“We are doing a lot of good things defensively and our kids love playing together and it shows by their on-court communication,” Union Head Coach Grant Young said. “Helias and St. Charles are good early tests we can build on entering the bulk of our schedule.”

It was the third year in a row that the two teams met up for the title. Union defeated St. Charles for the championship in 2010.

Union (3-2) opened the game with a 13-8 first quarter, but couldn’t sustain that advantage.

“Whitney Vitt hit two threes and we got threes, which lead to transition scores,” Young said.

At the half, St. Charles (4-0) was up 22-17.

“In the second quarter, they really found Olivia Hollander and Gabby Walker in the paint,” Young said. “Even though we were undersized for the game we outrebounded St. Charles. Our struggle was with post entry passes.”

After three quarters, the advantage was 32-24.

Union made a run in the fourth quarter, but couldn’t catch up.

As in last year’s game, Union played in foul trouble most of the night. Union had one player foul out and four others ended with four fouls apiece.

St. Charles was able to manage foul issues better with only two players getting to four fouls.

Young admitted there was another delay as well.

“We had a little 15-minute delay to a power outage in gym at six-minute mark in fourth,” Young said. “My 2-year-old I guess decided we needed a rest pressing, so we had a chance late. He was the culprit.”

The Lady ’Cats had a pair of seniors named to the all-tournament team. Whitney Vitt and Abbie Brack were selected from Union.

Union returned to action at Northwest Monday. The Lady ’Cats visit Rockwood Summit Tuesday with junior varsity action scheduled for 5:30 p.m.

After that, Union is idle until opening Four Rivers Conference play against Pacific next Monday in Union. In the championship game, Union had a pair of players end with 10 points apiece.

Alyssa Coons ended with 10 points, three steals, two assists and one rebound.

Vitt scored 10 points with one assist and one rebound.

Rachael Bassett closed the game with eight points, 13 rebounds, one assist, one blocked shot and one steal.

Brack scored eight points with two assists, two rebounds, two steals and a blocked shot.

Bethany Coons scored six points with six rebounds and three assists.

Also playing were Anna Houston (two rebounds), Jill Johnston (two rebounds) and Briana Lakebrink.

St. Charles was led by Hollander, who scored 21 points with three assists, three rebounds, two steals and a blocked shot.

Another tall player for the Lady Pirates, Walker, ended with 16 points, eight rebounds, three blocked shots and an assist.

From there, only four others scored and Lauren Willis (six points) was the only one to score more than two points.

Subvarsity Wins

The tournament news wasn’t all bad for Union over the weekend. The JV Lady ’Cats (4-1) won the Hermann Tournament title with a 57-39 win over Owensville in the championship game.

Coach Colin Flynn had a roster of Bri Clark, Hannah Lopez, Kayla Kelly, Emily Nowak, Maddy Weinhold, Megan Altemueller, Kaila AuBuchon and Ali Overstreet.

And Union’s freshman team won the Northwest Tournament with a 32-15 win over Northwest.

That team, currently 3-0, was coached by Nick Kelley and Tracy Jeffries. Players were Danielle Bocklage, Emily Bay, Natalie Helling, Cassidy Terrill, Erica Jeffries, Melody Fitzhugh, Jessi Desnoyer, Lyndsy Siedhoff, Sabrina Dehn, Lauren Click, Haley Cluck and Megan Schafferkoetter.

/

Area Scoreboard

Boys Basketball

Friday, Jan. 2

Sullivan at Washington    7 p.m.

Tuesday, Jan. 6

Community Christian at Fulton SA    5:30 p.m.

Cardinal Ritter at Borgia    6:45 p.m.

*Crosspoint at Liberty Christian    7:30 p.m.

Thursday, Jan. 8

Fulton SA at Bethel    6:30 p.m.

Friday, Jan. 9

*Borgia at St. Dominic    6:45 p.m.

*Ft. Zumwalt S at Washington    7 p.m.

*Crosspoint at Eagle Ridge    7:45 p.m.

Fulton SA at Calvary Lutheran Tny    TBA

Saturday, Jan. 10

&Borgia vs. Lutheran N    TBA

Fulton SA at Calvary Lutheran Tny    TBA

Monday, Jan. 12

%St. Charles vs. Bayless    6 p.m.

%Westminster vs. Washington    7:30 p.m.

Fulton SA at Providence    7:30 p.m.

Tuesday, Jan. 13

%Borgia vs. St. Clair    6 p.m.

#South Callaway vs. North Callaway    6 p.m.

#Hermann vs. Russellville    6 p.m.

Heritage Classical at Crosspoint    7 p.m.

%Francis Howell Central vs. Union    7:30 p.m.

#Montgomery Co vs. New Bloomfield    7:30 p.m.

#Harrisburg vs. New Haven    7:30 p.m.

Thursday, Jan. 15

#South Callaway-North Callaway loser vs. Montgomery Co-New Bloomfield loser    6 p.m.

#South Callaway-North Callaway winner vs. Montgomery Co-New Bloomfield winner    6 p.m.

Bethel at Fulton SA    6:30 p.m.

#Hermann-Russellville loser vs. Harrisburg-New Haven loser    7:30 p.m.

#Hermann-Russellville winner vs. Harrisburg-New Haven winner    7:30 p.m.

Friday, Jan. 16

%St. Charles-Bayless loser vs. Westminster-Washington loser    4 p.m.

%Borgia-St. Clair loser vs. Francis Howell Central-Union loser    5:30 p.m.

*Crosspoint at Community Christian    6:30 p.m.

%St. Charles-Bayless winner vs. Westminster-Washington winner    7 p.m.

Providence at Fulton SA    7 pm.

#Seventh-place game    7:30 p.m.

Consolation game    7:30 p.m.

%Borgia-St. Clair winner vs. Francis Howell Central-Union winner    8:30 p.m.

Saturday, Jan. 17

%Seventh-place game    2:30 p.m.

#Third-place game    3:30 p.m.

%Consolation game    4 p.m.

%Third-place game    5:30 p.m.

#Championship game    6:30 p.m.

%Championship game    7 p.m.

Tuesday, Jan. 20

Fulton SA at Liberty Christian    6:30 p.m.

Crosspoint at CAGSL    7:30 p.m.

%Washington Tournament

#South Callaway Tournament

Girls Basketball

Friday, Dec. 26

Seckman Tournament

Northwest 43, Mehlville 42

Festus 58, Patriettes 13

Seckman 36, Oakville 28

Pacific 73, Carnahan 38

Saturday, Dec. 27

Seckman Tournament

Mehlville 39, Patriettes 35

Oakville 73, Carnahan 38

Festus 47, Northwest 30

Pacific 51, Seckman 33

Monday, Dec. 29

Seckman Tournament

Seventh-place game—Carnahan vs. Patriettes    1:30 p.m.

Third-place game—Seckman vs. Northwest    1:30 p.m.

Consolation game—Oakville vs. Mehlville    3 p.m.

Championship game—Pacific vs. Festus   3 p.m.

Rolla Tournament

St. Clair vs. Waynesville    3:30 p.m.

Tuesday, Dec. 30

Rolla Tournament

St. James-Sedalia loser vs. Waynesville-St.Clair loser    2 p.m.

St. James-Sedalia winner vs. Waynesville-St. Clair winner    5 p.m.

Wednesday, Dec. 31

Rolla Tournament

Consolation game    9 a.m.

Seventh-place game    9 a.m. at MS&T

Third-place game    12 p.m.

Championship game    3 p.m.

Friday, Jan. 2

Hermann at Washington    5:30 p.m.

New Haven at Bourbon    6 p.m.

Monday, Jan. 5

*Union at New Haven    6 p.m.

Tuesday, Jan. 6

*Holt at Washington    5:30 p.m.

*Crosspoint at Liberty Christian    5:30 p.m.

*Borgia at St. Dominic    6:45 p.m.

Wednesday, Jan. 7

Borgia at St. Clair    7 p.m.

Thursday, Jan. 8

Fulton SA at Bethel    5 p.m.

Park Hills Central at Pacific    5:30 p.m.

Cuba at New Haven    6 p.m.

Friday, Jan. 9

*Ft. Zumwalt South at Washington    6 p.m.

*Crosspoint at Eagle Ridge    6:15 p.m.

Fulton SA at Calvary Lutheran Tny    TBA

Saturday, Jan. 10

Borgia vs. MICDS (St. Joseph’s Academy Shootout)    12:30 p.m.

Fulton SA at Calvary Lutheran Tny    TBA

Monday, Jan. 12

Lutheran South at St Clair    5:30 p.m.

Lindbergh at Pacific    5:30 p.m.

@Washington vs. Patriettes    5:30 p.m.

#Harrisburg vs. Russellville    6 p.m.

#New Bloomfield vs. Montgomery Co    6 p.m.

Fulton SA at Providence    6 p.m.

@Helias vs. Sullivan    7 p.m.

#North Callaway vs. New Haven    7:30 p.m.

#Hermann vs. South Callaway    7:30 p.m.

Tuesday, Jan. 13

Pacific at Ursuline    4:30 p.m.

Ft. Zumwalt East at St. Clair    5:30 p.m.

Heritage Classical at Crosspoint    5:30 p.m.

@St. Charles West vs. Union    5:30 p.m.

@Borgia vs. Eureka    7 p.m.

Wednesday, Jan. 14

#Harrisburg-Russellville loser vs. North Callaway-New Haven loser    6 p.m.

#Harrisburg-Russellville winner vs. North Callaway-New Haven winner    6 p.m.

#New Bloomfield-Montgomery Co loser vs. Hermann-South Callaway loser    6 p.m.

#New Bloomfield-Montgomery Co winner vs. Hermann-South Callaway winner    6 p.m.

Thursday, Jan. 15

Bethel at Fulton SA    5 p.m.

Northwest at St. Clair    5:30 p.m.

@Washington-Patriettes loser vs. Helias-Sullivan loser    5:30 p.m.

@St. Charles West-Union loser vs. Borgia-Eureka loser    7 p.m.

Friday, Jan. 16

@Washington-Patriettes winner vs. Helias-Sullivan winner    5:30 p.m.

Providence at Fulton SA    5:30 p.m.

#Seventh-place game    6 p.m.

#Consolation game    6 p.m.

@St. Charles West-Union winner vs. Borgia-Eureka winner    7 p.m.

Saturday, Jan. 17

@Seventh-place game    1 p.m.

#Third-place game    2 p.m.

@Consolation game    2:30 p.m.

@Third-place game    4 p.m.

#Championship    5 p.m.

@Championship    5:30 p.m.

Monday, Jan. 19

*Owensville at St. Clair    5:30 p.m.

Union at Warrenton    6 p.m.

Montgomery Co at New Haven    6 p.m.

*Duchesne at Borgia    6:45 p.m.

Tuesday, Jan. 20

Fulton SA at Liberty Christian    5 p.m.

Parkway West at Pacific    5:30 p.m.

New Haven at Wellsville    5:30 p.m.

Crosspoint at CAGSL    6 p.m.

O’Fallon Christian at Borgia    6:45 p.m.

@Union Tournament

#South Callaway Tournament

Wrestling

Friday, Dec. 26

Union, Pacific at Hillsboro Tny    TBA

Saturday, Dec. 27

Union, Pacific at Hillsboro Tny    TBA

Monday, Dec. 29

Washington at Lindbergh Tny    TBA

Tuesday, Dec. 30

Washington at Lindbergh Tny    TBA

Wednesday, Jan. 7

*Ft. Zumwalt South at Washington     6 p.m.

Thursday, Jan. 8

Washington at Granite City    4:30 p.m.

Borgia at Hancock Tri-Meet    5 p.m.

Friday, Jan. 9

Washington at GAC Championships    TBA

Saturday, Jan. 10

Washington at GAC Championships    TBA

Tuesday, Jan. 13

Union at Liberty Quad    5 p.m.

Washington at Warrenton    6 p.m.

*Sullivan at Pacific    6 p.m.

Wednesday, Jan. 14

*Washington at Holt/Ft. Zumwalt East    6 p.m.

Thursday, Jan. 15

Westminster at Pacific    6 p.m.

Friday, Jan. 16

Union at Branson    5 p.m.

Saturday, Jan. 17

Borgia at Owensville Tny    9 a.m.

Washington, Pacific at 141 Rumble    TBA

Union at Branson Tny    TBA

Tuesday, Jan. 20

*Washington at Ft. Zumwalt North    6 p.m.

Union at Sullivan/St. James/Warrenton    5 p.m.

Girls Swimming

Wednesday, Jan. 7

Borgia at Kennedy    6:30 p.m.

Friday, Jan. 9

Borgia/Washington at MICDS    4:15 p.m.

Monday, Jan. 12

Borgia at DuBourg    6 p.m.

Thursday, Jan. 15

Washington at Clayton    4:15 p.m.

Friday, Jan. 16

Washington at Ft. Zumwalt West    3:30 p.m.

Tuesday, Jan. 20

Washington at Ft. Zumwalt East/Timberland    3:30 p.m.

*Conference Games

COLLEGE FOOTBALL BOWL