Lady Bearcats Claims Top All-Area Volleyball Honors - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Lady Bearcats Claims Top All-Area Volleyball Honors

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Thursday, November 22, 2012 12:00 am

They won the Hermann Tournament and were one of two area teams to claim district titles this season.

And, this week, the Hermann Lady Bearcats are adding the top two Missourian All-Area awards to their haul from this season.

Area coaches and media members selected Hermann senior setter Abby Witthaus as player of the year and Hermann Head Coach Linda Lampkin as the coach of the year.

Witthaus had a huge season for Hermann, recording 799 assists, 53 service aces, 179 digs, 27 kills and 15 blocks.

“She was one of our captains, the vocal leader on the floor, and she was definitely the glue that held the whole thing together,” Lampkin said. “She averaged 9.6 assists per game, which was eighth in the St. Louis metro area. She was able to average that many assists because her hitter selection was very, very good. She had a knack for picking the attacker that could terminate a rally. She ran our offense last year as a junior and that year of varsity experience was very valuable. We will miss Abby a lot next year. She leaves some really big shoes to fill.”

Lampkin led Hermann to Four Rivers Conference and district titles this season. The Lady Bearcats (25-10-1, 7-0) lost to eventual MSHSAA Class 2 state champion Fatima in the sectional round.

“I humbly accept the award on behalf of all those people that make it possible,” Lampkin said. “It is our players, my assistant coaches, coaches at the lower levels, and our competition that makes an honor like that possible. Our players work hard and are always willing to do what we ask them to do. My assistant coaches are extremely valuable to our program, and all those coaches that work with the girls in the off season and at the lower levels do a good job of preparing them for high school volleyball. We are very fortunate to be located in an area where we can have a schedule that is extremely tough and it prepares us for our conference and postseason schedule.”

Other players in the player of the year voting, in order of finish, were Pacific senior outside hitter Kersten McDonough, Borgia junior setter Janie Arand, Union senior middle hitter Rachael Bassett, Owensville freshman middle hitter Hailey Diestelkamp, Borgia freshman rightside hitter Emma Kriete, Borgia senior middle hitter Hanna Glastetter, Washington junior libero Erica Diener, Hermann junior middle hitter Jamie Gleeson and Washington senior outside hitter Rachel Jackson.

Other coaches in the coach of the year balloting, in order, were Pacific’s Janel Brown, Union’s Angie Morris, Borgia’s Brad Bruns, New Haven’s Jaime Hoener and Owensville’s Dwayne Clingman.

As has been the case in recent years, balloting has been done by positions with two middle hitters, four outside/rightside hitters, two setters and two liberos/defensive specialists being selected for each team.

This year, there were enough nominees to create a third team.

Making the first team this season are:

• Hermann junior middle hitter Jamie Gleeson;

• Borgia senior middle hitter Hanna Glastetter;

• Pacific senior outside hitter Kersten McDonough;

• Borgia freshman rightside hitter Emma Kriete;

• Hermann senior outside hitter Natalie Witte;

• New Haven senior outside hitter Kelsey Pecaut;

• Borgia junior setter Janie Arand;

• Hermann senior setter Abby Witthaus;

• Washington junior libero Erica Diener; and

• Hermann junior libero Kali Stiers.

Making the second team are:

• Union senior middle hitter Rachael Bassett;

• Owensville freshman middle hitter Hailey Diestelkamp;

• Washington senior outside hitter Rachel Jackson;

• New Haven junior outside hitter Rachel Steinhoff;

• Borgia senior outside hitter Taylor Mentz;

• Pacific junior outside hitter Ashley Hill;

• Owensville junior outside hitter Grace Schlottach;

• Pacific senior setter Abby Spuhl;

• Washington senior setter Elizabeth Brinkmann;

• Borgia sophomore defensive specialist Molly Arand; and

• Borgia sophomore libero/defensive specialist Alivia Brinker.

There were five outside/rightside hitters on the second team due to a tie in voting for the fourth spot. There are three outside/rightside hitters on the third team due to that tie. The third team has four libero/defensive specialist choices due to voting ties.

Making the third team are:

• Borgia junior middle hitter Erin Hillerman;

• Owensville senior middle hitter Clair Wehmeyer;

• Borgia junior rightside hitter Sarah Geatley;

• New Haven junior outside hitter Emily Kallmeyer;

• Sullivan senior outside hitter Caitlin Schmidtke;

• Washington sophomore setter Emily Voss;

• Owensville junior setter Brittany Jahnsen;

• Union senior libero/outside hitter Lauren Terschluse;

• Borgia junior defensive specialist/libero Clara Blatt;

• Pacific sophomore libero Ellen Rogers; and

• Owensville junior libero Shelby Stiehr.

Honorable mention selections, by position, are:

• Middle hitters — New Haven sophomore Taylor Covington, Union junior Clare Stowe, Pacific senior Emily Weaver, Washington junior Kara Herron, Pacific senior Allyson Armstrong and Sullivan senior Alisyn Bryan;

• Outside/rightside hitters — Union sophomore Emily Schroeder, Washington junior Olivia Strode, Union senior Jill Johnston, St. Clair sophomore Allison Hinson, Borgia sophomore Jordan Kriete and Washington sophomore Jenna Barnhart.

• Setters — Union freshman Elli Aldrich, Sullivan senior Rachel Lucas, St. James junior Emma Rogers, St. Clair senior Emily Rogers and Borgia sophomore Maddie Toelke; and

• Liberos/defensive specialists — Sullivan senior Amy Brendel, Pacific senior Jackie Dann and Washington junior Kelly Gauzy.

/

Area Scoreboard

Boys Basketball

Monday, Jan. 12

%St. Charles 85, Bayless 32

%Westminster 64, Washington 44

Fulton SA at Providence    7:30 p.m.

Tuesday, Jan. 13

Pacific 48, Eureka 38

%Borgia 72, St. Clair 36

#South Callaway 68, North Callaway 29

#Hermann 28, Russellville 13

Crosspoint 59, Heritage Christian Academy 18

%Francis Howell Central 87, Union 79

#New Bloomfield 63, Montgomery Co 59

#Harrisburg 48, New Haven 39

Thursday, Jan. 15

#North Callaway 65, Montgomery County 58

#South Callaway 84, New Bloomfield 58

Bethel at Fulton SA    6:30 p.m.

#Russellville 36, New Haven 34

#Harrisburg 51, Hermann 44

Friday, Jan. 16

%Washington 71, Bayless 43

%Union 65, St. Clair 52

*Crosspoint at Community Christian    6:30 p.m.

%St. Charles 67, Westminster 50

Providence at Fulton SA    7 pm.

#Seventh-place game — New Haven vs. Montgomery Co.    7:30 p.m.

Consolation game — Russellville vs. North Callaway    7:30 p.m.

%Borgia 60, Francis Howell Central 53

Saturday, Jan. 17

%Seventh-place game — Bayless 58, St. Clair 43

#Third-place game — Hermann vs. New Bloomfield   3:30 p.m.

%Consolation game — Washington 66, Union 59

%Third-place game — Westminster 66, Francis Howell Central 62

#Championship game — Harrisburg vs. South Callaway    6:30 p.m.

%Championship game — St. Charles 65, Borgia 40

Sunday, Jan. 18

Pacific vs. Jefferson City (Mizzou)    5:30 p.m.

Monday, Jan. 19

Union 86, Warrenton 62

Tuesday, Jan. 20

Park Hills Central 72, St. Clair 55

Fulton SA at Liberty Christian    6:30 p.m.

Crosspoint at CAGSL    7:30 p.m.

Linn 59, New Haven 38

Thursday, Jan. 22

Union 86, Cuba 72

Fulton SA at Rivers of Life    6 p.m.

Borgia 70, O'Fallon Christian 35

*Crosspoint at Thomas Jefferson    7 p.m.

Pacific 69, Wichita Independent 46

Friday, Jan. 23

Cuba at St. Clair    4 p.m.

Borgia at Trinity    6:45 p.m.

*Washington at Ft. Zumwalt E    7 p.m.

*Fulton SA at Crosspoint    7 p.m.

Pacific vs. Riverton at Frontenac Tny (Kan.)    8:30 p.m.

New Haven at Chamois    6 p.m.

Saturday, Jan. 24

Pacific vs. TBA, Frontenac Tny (Kan.)    TBA

Monday, Jan. 26

^Rock Bridge vs. Northwest    5:30 p.m.

^Lutheran South vs. Hillsboro    7 p.m.

Tuesday, Jan. 27

Jackson at Pacific    5:30 p.m.

^Borgia vs. Union    5:30 p.m.

~Warrenton vs. Chamois    6 p.m.

~Hermann vs. Owensville    6 p.m.

^Washington vs. St. Clair    7 p.m.

~Wright City vs. New Haven    7:30 p.m.

~Montgomery Co vs. St. James    7:30 p.m.

*Bethel at Crosspoint    7:45 p.m.

Wednesday, Jan. 28

Fulton SA at Thomas Jefferson    6:30 p.m.

Thursday, Jan. 29

^Rock Bridge-Northwest loser vs. Lutheran South-Hillsboro loser    5:30 p.m.

~Warrenton-Chamois loser vs. Wright City-New Haven loser    6 p.m.

~Warrenton-Chamois winner vs. Wright City-New Haven winner    6 p.m.

^Borgia-Union loser vs. Washington-St. Clair loser    7 p.m.

~Hermann-Owensville loser vs. Montgomery Co-St. James loser    7:30 p.m.

~Hermann-Owensville winner vs. Montgomery Co-St. James winner    7:30 p.m.

Friday, Jan. 30

^Rock Bridge-Northwest winner vs. Lutheran South-Hillsboro winner    5:30 p.m.

^Borgia-Union winner vs. Washington-St. Clair winner    7 p.m.

*Providence at Crosspoint    7:30 p.m.

Eagle Ridge at Fulton SA    7:30 p.m.

Saturday, Jan. 31

^Seventh-place game    2:30 p.m.

~Seventh-place game    2:30 p.m.

^Consolation    4 p.m.

~Consolation    4 p.m.

^Third-place game    5:30 p.m.

~Third-place game    5:30 p.m.

^Championship    7 p.m.

~Championship    7 p.m.

%Washington Tournament

#South Callaway Tournament

^Union Tournament

~Hermann Tournament

Girls Basketball

Monday, Jan. 12

St. Clair 60, Lutheran South 49

Pacific 65, Lindbergh 40

@Washington 79, Patriettes 28

#Harrisburg 69,  Russellville 45

#New Bloomfield 54, Montgomery Co 29   

Fulton SA at Providence    6 p.m.

@Helias 47, Sullivan 42

#North Callaway 49 vs. New Haven 39 

#Hermann 44 vs. South Callaway 40

Tuesday, Jan. 13

Ursuline 63, Pacific 44

St. Clair 58, Ft. Zumwalt East 27

Heritage Classical at Crosspoint    5:30 p.m.

@St. Charles West 45, Union 38

@Borgia 57, Eureka 35

Wednesday, Jan. 14

#Russellville 43,  New Haven 24

#North Callaway 63, Harrisburg 57

# South Callaway 46, Montgomery Co 28

#New Bloomfield 58, Hermann 50

Thursday, Jan. 15

Bethel at Fulton SA    5 p.m.

St. Clair 54, Northwest 38

@Sullivan 64, Patriettes 32

@Union 56, Eureka 26

Friday, Jan. 16

@Helias 38, Washington 35

Providence at Fulton SA    5:30 p.m.

#Seventh-place game — New Haven 52, Montgomery County 40

#Consolation — Russellville vs.  South Callaway  6 p.m.

@Borgia 47, St. Charles West 37

Saturday, Jan. 17

@Seventh-place game — Eureka 69, Patriettes 39

#Third-place game — Hermann vs. Harrisburg   2 p.m.

@Consolation game — Sullivan 45, Union 38

@Third-place game — Washington 55, St. Charles West 37

#Championship — New Bloomfield vs. North Callaway    5 p.m.

@Championship — Borgia 37, Helias 36

Monday, Jan. 19

*Owensville 78,  St. Clair 68

Warrenton 51, Union 44

New Haven 44, Montgomery Cnty 40 

*Duchesne at Borgia    6:45 p.m.-rescheduled for Friday, Jan. 23

Tuesday, Jan. 20

Fulton SA at Liberty Christian    5 p.m.

Pacific 63, Parkway West 43

New Haven 35, Wellsville 26

Crosspoint at CAGSL    6 p.m.

Borgia 56, O'Fallon Christian 26

Wednesday, Jan. 21

Pacific 55, Eureka 40

Thursday, Jan. 22

*Washington 56, Ft. Zumwalt East 30

*Crosspoint at Thomas Jefferson    5:30 p.m.

Silex 45, New Haven 44

Borgia 67, Trinity 22

Friday, Jan. 23

*Fulton SA at Crosspoint    5:30 p.m.

*Duchesne at Borgia    6:45 p.m.

Monday, Jan. 26

^Holt vs. Pacific    4 p.m.

^Union vs. Warrenton    5:30 p.m.

~Owensville vs. Montgomery Co    6 p.m.

Cardinal Ritter at Borgia    6:45 p.m.

^St. Clair vs. Lutheran South    7 p.m.

~Hermann vs. Wright City    7:30 p.m.

^Washington vs. Wentzville Liberty    8:30 p.m.

Tuesday, Jan. 27

Fulton SA at Barat    4:30 p.m.

~New Haven vs. Montgomery Co    6 p.m.

*Bethel at Crosspoint    6:15 p.m.

~Hermann vs. Wright City    7:30 p.m.

Wednesday, Jan. 28

^Holt-Pacific loser vs. Union-Warrenton loser    4 p.m.

Fulton SA at Thomas Jefferson    5 p.m.

^Washington-Wentzville Liberty loser vs. St. Clair-Lutheran South loser    5:30 p.m.

~Owensville vs. New Haven    6 p.m.

^Holt-Pacific winner vs. Union-Warrenton winner    7 p.m.

~Hermann vs. Chamois    7:30 p.m.

^Washington-Wentzville Liberty winner vs. St. Clair-Lutheran South winner    8:30 p.m.

Thursday, Jan. 29

*Borgia at Notre Dame    6:45 p.m.

Friday, Jan. 30

^Seventh-place game    4 p.m.

~Consolation    5 p.m.

^Consolation    5:30 p.m.

*Providence at Crosspoint    6 p.m.

Eagle Ridge at Fulton SA    6 p.m.

~Third-place game    6:30 p.m.

^Third-place game    7 p.m.

~Championship    8 p.m.

^Championship    8:30 p.m.

@Union Tournament

#South Callaway Tournament

^Washington Tournament

~Hermann Tournament

Wrestling

Tuesday, Jan. 20

*Ft. Zumwalt North 39, Washington 36

*Union 41, St. James 24

*Union 49, Sullivan 24

Warrenton 48, Union 30

Thursday, Jan. 22

Priory/Windsor at Pacific    5 p.m.

Borgia at Festus    5 p.m.

Friday, Jan. 23

Union, Pacific at MICDS Tny    TBA

Saturday, Jan. 24

Union, Pacific at MICDS Tny    TBA

St. Clair at Ft. Zumwalt South Tny    TBA

Tuesday, Jan. 27

*Pacific at St. Clair    6 p.m.

Borgia at Helias Tri-Meet    6 p.m.

Wednesday, Jan. 28

Borgia at Lutheran St. Charles    5 p.m.

Thursday, Jan. 29

Union at Farmington/Summit    5 p.m.

*Pacific at St. James/Owensville    5:30 p.m.

Washington at Seckman    6 p.m.

St. Clair at De Soto    TBA

Friday, Jan. 30

St. Clair at Potosi/Festus    5 p.m.

Saturday, Jan. 31

Pacific at Hazelwood East Tny    9 a.m.

Girls Swimming

Tuesday, Jan. 20

Timberland 140, Washington 96, Ft. Zumwalt East 87

Thursday, Jan. 22

Oakville 120, Washington 115, University City 9, Mehlville 6

Saturday, Jan. 24

Washington vs. Borgia    noon

Tuesday, Jan. 27

Washington at St. Charles West    3:30 p.m.

Thursday, Jan. 29

Washington at Affton/Lutheran South    4:15 p.m.

Borgia at St. Dominic    8:30 p.m.

*Conference Games

COLLEGE FOOTBALL BOWL