Washington Track Teams Place Seventh at Warrenton - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Washington Track Teams Place Seventh at Warrenton

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Wednesday, May 2, 2012 11:45 am

Washington’s boys and girls track and field teams both finished in seventh place Friday at the Warrenton Invitational.

Troy (89.5 points) edged Union (89) points to claim the girls title. The Lady Jays scored 60 points.

Holt (110) got past Ft. Zumwalt East (109) to take the boys title. The Blue Jays scored 38 points.

Lady Jays

Abby Stricker won the high jump, clearing 4-10, and was fifth in the pole vault at 8-6.

Kirstie Leslie won the pole vault, clearing 10-0.

Abi Brown finished second in the 100-meter high hurdles in 15.94.

Emily Stricker was fourth in the 100-meter dash in 13.35.

Megan Bauche placed fifth in the long jump at 13-11 3/4 and sixth in the 100-meter high hurdles in 17.98.

Abigail Mellovitz finished seventh in the shot put at 29-2 1/2.

Sarah Brock was eighth in the long jump at 13-7 1/4.

Ashley Garrard ended eighth in the 1,600-meter run in 5:48.8.

Kayla Rugen was eighth in the shot put at 29-1.

The Lady Jays were second in the 800-meter relay in 1:52.39 and sixth in the 400-meter relay in 54.84.

Blue Jays

Adam Jones placed third in the 400-meter dash in 52.79.

Max Phinney finished fourth in the long jump at 19-1 1/4.

Trevor Shockley was fourth in both the discus at 129-9 and the shot put at 42-5 1/2.

Dillon Quaethem placed fifth in the high jump at 5-8 and seventh in the 110-meter high hurdles in 17.16.

Ian Smith finished fifth in the 3,200-meter run in 10:45.83.

Taylor Juergens was eighth in the 800-meter run in 2:11.88.

Travis Elbert ended eighth in the 1,600-meter run in 4:54.33.

The Blue Jays finished seventh in the 800-meter relay in 1:38.32, seventh in the 1,600-meter relay in 3:47.36 and eighth in the 400-meter relay in 47.49.

Parkway South

Washington’s girls competed Saturday at the Victoria Reeves Invitational at Parkway South.

The highlight for the Lady Jays came in the pentathlon, where Kirstie Leslie won the event and Abi Brown finished second.

/

Area Scoreboard

Football

Friday, Sept. 19

*Ft. Zumwalt S 56, Washington 7

Borgia 42, Cardinal Ritter 6

*Union 55, St. Clair 35

*Sullivan 27, Pacific 10

Owensville 19, Hermann 16

St. James 28, Ash Grove 7

Brentwood 41, Cuba 24

*St. Charles West 49, Warrenton 7

South Callaway 55, Wright City 6

Friday, Sept. 12

*Ft. Zumwalt North 49, Washington 0

*Borgia 35, St. Dominic 0

*Union 27, Pacific 19

*Sullivan 47, St. Clair 21

Hermann 65, Wentzville Liberty 7

*Owensville 29, St. James 28 (OT)

Cuba 22, Windsor 6

*Warrenton 14, St. Charles 6

*Bowling Green 55, Wright City 0

Friday, Sept. 5

Warrenton 14, Washington 6

Borgia 13, Maplewood-Richmond Heights 0 (forfeit)

*Union 32, Sullivan 19

*Pacific 20, St. Clair 18

*Hermann 52, St. James 20

Owensville 35, Cuba 8

*Wright City 36, Montgomery Co. 0

Friday, Aug. 29

Sullivan 30, Washington 8

Borgia 56, Union 13

Ozark 41, St. Clair 0

Potosi 34, Pacific 13

Hermann 54, Cuba 12

Blair Oaks 42, Owensville 0

St. James 36, Houston 18

Warrenton 28, Troy 0

Orchard Farm 36, Wright City 18

Friday, Aug. 22

Washington 26, St. Clair 21

Borgia 48, Owensville 12

Parkway West 49, Union 39

Pacific 28, De Soto 20

Park Hills Central 34, Sullivan 27

St. James 12, Cuba 6

Hermann 61, Montgomery Co 12

Warrenton 26, St. Dominic 23

Trinity 28, Wright City 24

Softball

Tuesday, Sept. 16

*Borgia at Notre Dame    4:30 p.m.

*Washington at Ft. Zumwalt N    4:30 p.m.

*Union at Owensville    4:30 p.m.

*Pacific at New Haven    4:30 p.m.

*St. James at St. Clair    4:30 p.m.

*Hermann at Sullivan    4:30 p.m.

Wednesday, Sept. 17

Washington at Warrenton    4:30 p.m.

Sullivan at Northwest    4:30 p.m.

Thursday, Sept. 18

*St. Dominic at Borgia    3:45 p.m.

*Union at Hermann    4:30 p.m.

*St. Clair at New Haven    4:30 p.m.

*St. James at Pacific    4:30 p.m.

*Owensville at Sullivan    4:30 p.m.

Friday, Sept. 19

Union at Ft. Zumwalt N Tny    TBA

South Callaway at New Haven    5 p.m.

Saturday, Sept. 20

Union at Ft. Zumwalt N Tny    TBA

St. James Tny    TBA

Monday, Sept. 22

*Washington at Ft. Zumwalt S    4:30 p.m.

Union at North County    4:30 p.m.

Warrenton at St. Clair    4:30 p.m.

Principia at Sullivan    4:30 p.m.

Hermann at Cuba    4:30 p.m.

Owensville at Cuba    4:30 p.m.

St. James at Bourbon    4:30 p.m.

Tuesday, Sept. 23

*Borgia at Duchesne    4:30 p.m.

*Holt at Washington    4:30 p.m.

*Pacific at St. Clair    4:30 p.m.

*Owensville at New Haven    4:30 p.m.

*Hermann at St. James    4:30 p.m.

Volleyball

Tuesday, Sept. 16

*Sullivan at St. Clair    4:30 p.m.

*Washington at Ft. Zumwalt E    5 p.m.

*New Haven at Union    5:30 p.m.

*Pacific at Hermann    5:30 p.m.

*Owensville at St. James    5:30 p.m.

Wednesday, Sept. 17

Washington at Duchesne    5 p.m.

Thursday, Sept. 18

*St. Clair at Owensville    5 p.m.

*Union at Pacific    5:30 p.m.

*Hermann at New Haven    5:30 p.m.

*St. James at Sullivan    5:30 p.m.

O’Fallon Christian at Borgia    6:30 p.m.

Washington at Gateway Match Up    TBA

Friday, Sept. 19

Eagle Ridge at Crosspoint    5:15 p.m.

Providence at Crosspoint    7:15 p.m.

Washington at Gateway Match Up    TBA

Saturday, Sept. 20

New Haven Round Robin    9 a.m.

ECC at Wentworth    1 p.m.

ECC vs. Graceland JV (Wentworth)    3 p.m.

Washington at Gateway Match Up    TBA

St. Clair at Seckman Tny    TBA

Monday, Sept. 22

St. Clair at Salem    5 p.m.

Bourbon at Sullivan    5:30 p.m.

Dixon at St. James    5:30 p.m.

Hermann Tournament    TBA

Tuesday, Sept. 23

Cuba at St. James    5:30 p.m.

Crosspoint at Bethel    5:30 p.m.

Crosspoint vs. Thomas Jefferson    6:30 p.m.

Hermann Tournament    TBA

Boys Soccer

Tuesday, Sept. 16

Crosspoint at Fulton St. Albans    4:30 p.m.

Tolton Catholic at Borgia    5:30 p.m.

*Washington at Ft. Zumwalt E    6 p.m.

Wednesday, Sept. 17

*St. Louis at ECC    4:30 p.m.

Union at Affton    5 p.m.

St. Clair at De Soto    5 p.m.

Thursday, Sept. 18

*St. Clair at St. James    5 p.m.

Dixon at Sullivan    5 p.m.

Borgia at Trinity    6:15 p.m.

Friday, Sept. 19

Eagle Ridge at Crosspoint    4:30 p.m.

Tolton at Fulton SA    5 p.m.

Saturday, Sept. 20

*Ft. Zumwalt S at Washington    10 a.m.

Crowder at ECC    2 p.m.

Monday, Sept. 22

Hillsboro at Union    5 p.m.

CYC Tny    TBA

Tuesday, Sept. 23

*Fulton SA at Thomas Jefferson    4:30 p.m.

North County at Union    5 p.m.

*St. James at Pacific    5 p.m.

*Borgia at St. Dominic    6:15 p.m.

CYC Tny    TBA

Cross Country

Thursday, Sept. 18

St. Clair at Lutheran North    4 p.m.

New Haven, St. James at Steelville Inv    4 p.m.

Saturday, Sept. 20

Festus Inv.    9 a.m.

Hermann at Fulton Inv    9 a.m.

Thursday, Sept. 25

Washington at Rolla Inv    4 p.m.

Union, Owensville, St. James at Belle Inv    4 p.m.

Saturday, Sept. 27

Hancock Inv    8:30 a.m.

Pacific at Viburnum Inv    10:30 a.m.

Monday, Sept. 29

St. Clair at Elsberry Inv    4 p.m.

St. James at Dixon    4 p.m.

Girls Golf

Tuesday, Sept. 16

*Borgia at St. Dominic    3:30 p.m.

Wednesday, Sept. 17

Duchesne at Borgia    3:30 p.m.

Thursday, Sept. 18

Ft. Zumwalt S at Washington    3:30 p.m.

Borgia at AAA Meet, Lutheran SC    TBA

Wednesday, Sept. 24

Washington at GAC Central Meet    TBA

Thursday, Sept. 25

*Duchesne at Borgia    3:30 p.m.

Boys Swimming

Saturday, Sept. 20

Borgia at Ft. Zumwalt W    8:30 p.m.

Monday, Sept. 29

Washington at Ft. Zumwalt South    3:30 p.m.

*Conference Games

Racing News