Lady ’Cats Win Tourney Opener Over Lutheran North - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Lady ’Cats Win Tourney Opener Over Lutheran North

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Wednesday, November 28, 2012 10:00 am

Jumping back into the win column, the Union basketball Lady ’Cats rolled to a 65-42 win over Lutheran North Monday at the Orchard Farm Tournament.

Union (2-1), the defending runner-up, gets Orchard Farm Wednesday at 6:30 p.m. in the semifinals.

“Orchard Farm will pressure us with small guards,” Union Head Coach Grant Young said. “We will focus all year at playing at a fast tempo. We need to keep working on our defense and rebounding to get us into our transition game.

Two seniors hit double digits for the Lady ’Cats. Whitney Vitt scored 17 while Rachael Bassett ended with 10 points.

Bethany Coons scored nine points, Jillian Johnston added eight, Alyssa Coons scored seven, Abbie Brack ended with six and Briana Lakebrink and Anna Houston scored four points apiece.

“It’s a great luxury having so many options on the offensive end of the floor,” Young stated.

Other tournament results from Monday night were St. Charles defeating Lift for Life, 57-15, Granite City taking down Francis Howell North, 40-26.

/

Area Scoreboard

Boys Basketball

Monday, Jan. 26

^Rock Bridge 79, Northwest 27

^Lutheran South 76, Hillsboro 43

Owensville 41, Hermann 40

St. James 80, Montgomery County 39

Tuesday, Jan. 27

Jackson 65, Pacific 44

^Borgia 82,  Union 61

~Warrenton 69, Chamois 24

^Washington 49, St. Clair 45 (OT)

~Wright City 51, New Haven 37

*Bethel at Crosspoint    7:45 p.m.

Wednesday, Jan. 28

Fulton SA at Thomas Jefferson    6:30 p.m.

Thursday, Jan. 29

^Hillsboro 49, Northwest 34

~New Haven 35, Chamois 28

~Wright City 47, Warrenton 41

^Union 63,  St. Clair 60

~Hermann 63 vs. Montgomery Co 5

St. James 57, Owensville 35

Friday, Jan. 30

^Rock Bridge 80, Lutheran South 59

^Borgia 46, Washington 43 (OT)

*Providence at Crosspoint    7:30 p.m.

Eagle Ridge at Fulton SA    7:30 p.m.

Saturday, Jan. 31

^Seventh-place game — St. Clair vs. Northwest   2:30 p.m.

~Seventh-place game    2:30 p.m.

^Consolation — Union vs. Hillsboro    4 p.m.

~Consolation    4 p.m.

^Third-place game — Washington vs. Lutheran South   5:30 p.m.

~Third-place game    5:30 p.m.

^Championship — Borgia vs. Rock Bridge    7 p.m.

~Championship    7 p.m.

^Union Tournament

~Hermann Tournament

Monday, Feb. 2

New Haven at Silex   5:30  p.m.

Fulton SA at North County Christian    7:30 p.m.

Tuesday, Feb. 3

Whitfield at Union    4 p.m.

*Crosspoint at Fulton SA    6:30 p.m.

Pacific at Borgia    6:45 p.m.

*Holt at Washington    7 p.m.

Thursday, Feb. 5

*Fulton SA at Community Christian    6:30 p.m.

*Duchesne at Borgia    6:45 p.m.

*Rivers of Life at Crosspoint    7 p.m.

Wellsville at New Haven     6 p.m.

Friday, Feb. 6

*Union at New Haven    6 p.m.

*Pacific at St. James    6 p.m.

*Borgia at St. Mary’s    6:45 p.m.

*St. Clair at Sullivan    7 p.m.

Monday, Feb. 9

Crosspoint, Fulton SA at MAC Tny    TBA

Tuesday, Feb. 10

*St. Clair at Pacific    5:30 p.m.

*Hermann at Union    5:30 p.m.

Rock Bridge at Borgia    7:15 p.m.

Crosspoint, Fulton SA at MAC Tny    TBA

Owensville at New Haven   6 p.m.

Girls Basketball

Monday, Jan. 26

^Holt 60, Pacific 57

^Warrenton 42, Union 40

~Owensville 64,  Montgomery Co 32

Borgia 62, Cardinal Ritter 41

^St. Clair 64, Lutheran South 45

~Hermann 57, Wright City 26

Washington 74, Wentzville Liberty 19

Tuesday, Jan. 27

Fulton SA at Barat    4:30 p.m.

~New Haven 42, Montgomery Co 34

*Bethel at Crosspoint    6:15 p.m.

~Chamois 61, Wright City 20

Wednesday, Jan. 28

^Pacific 62, Union 59 (OT)

Fulton SA at Thomas Jefferson    5 p.m.

^Lutheran South 54, Wentzville Liberty 40

~Owensville 54, New Haven 24

^Warrenton 51, Holt 44

~Chamois 50, Hermann 45

^Washington 54, St. Clair 31

Thursday, Jan. 29

*Notre Dame 50, Borgia 45

Friday, Jan. 30

^Seventh-place game — Union 66, Wentzville Liberty 31

~Consolation — Montgomery Co. vs. Wright City    5 p.m.

^Consolation — Lutheran South 55, Pacific 49

*Providence at Crosspoint    6 p.m.

Eagle Ridge at Fulton SA    6 p.m.

~Third-place game — Hermann vs. New Haven   6:30 p.m.

^Third-place game — Holt 63, St. Clair 49

~Championship — Owensville vs. Chamois   8 p.m.

^Championship — Washington 61 Warrenton 50

Monday, Feb. 2

#Borgia vs. Patriettes    4 p.m.

#Cardinal Ritter vs. Union    5:20 p.m.

De Soto at St. Clair    5:30 p.m.

Fulton SA at North County Christian    6 p.m.

#Washington vs. Parkway South    6:40 p.m.

Chamois at New Haven    7 p.m.

#Helias vs. Troy    8 p.m.

Tuesday, Feb. 3

*Crosspoint at Fulton SA    5 p.m.

Wednesday, Feb. 4

#Washington-Parkway South loser vs. Helias-Troy loser    4 p.m.

#Borgia-Patriettes loser vs. Cardinal Ritter-Union loser    5:20 p.m.

#Washington-Parkway South winner vs. Helias-Troy winner    6:40 p.m.

#Borgia-Patriettes winner vs. Cardinal Ritter-Union winner    8 p.m.

Thursday, Feb. 5

*Pacific at St. James    6 p.m.

Friday, Feb. 6

Barat at Fulton SA    4:30 p.m.

*St. Clair at Sullivan    5:30 p.m.

*Rivers of Life at Crosspoint    5:30 p.m.

Saturday, Feb. 7

#Seventh-place game    noon

#Consolation    1:30 p.m.

#Third-place game    3 p.m.

#Championship    4:30 p.m.

New Haven at Elsberry    5 p.m.

Monday, Feb. 9

*Hermann at Union    5:30 p.m.

*St. Clair at Pacific    5:30 p.m.

*Owensville at New Haven    6 p.m.

*St. Dominic at Borgia    6:45 p.m.

Crosspoint, Fulton SA at MAC Tny    TBA

Tuesday, Feb. 10

*Washington at Ft. Zumwalt South    5:30 p.m.

Crosspoint, Fulton SA at MAC Tny    TBA

^Washington Tournament

~Hermann Tournament

#Borgia Tournament

Wrestling

Tuesday, Jan. 27

*Pacific 42, St. Clair 33

Borgia 36, Hallsville 30

Helias 66, Borgia 21

Wednesday, Jan. 28

Borgia at Lutheran St. Charles    5 p.m.

Thursday, Jan. 29

Summit 39, Union 34

Owensville 41, Pacific 38

Pacific 45, St. James 28

Friday, Jan. 30

St. Clair at DeSoto   5 p.m.

Saturday, Jan. 31

Pacific at Hazelwood East Tny    9 a.m.

St. Clair at DeSoto 9 a.m.

Monday, Feb. 2

Borgia at O’Fallon Christian    5 p.m.

Tuesday, Feb. 3

Washington at Pacific    6 p.m.

Wednesday, Feb. 4

Borgia at AAA Tny    TBA

Thursday, Feb. 5

*Pacific at Union    6 p.m.

Saturday, Feb. 7

Washington at Seckman Tny    9 a.m.

St. Clair at Francis Howell Central Inv    9:30 a.m.

Tuesday, Feb. 10

Pacific at Parkway Central Tri-Meet    5 p.m.

Girls Swimming

Tuesday, Jan. 20

Timberland 140, Washington 96, Ft. Zumwalt East 87

Thursday, Jan. 22

Oakville 120, Washington 115, University City 9, Mehlville 6

Saturday, Jan. 24

Washington 91, Borgia 80

Tuesday, Jan. 27

Washington 122, St. Charles West 46

Thursday, Jan. 29

Washington at Affton/Lutheran South    4:15 p.m.

Borgia at St. Dominic    8:30 p.m.

Tuesday, Feb. 3

Washington at McCluer North    3:30 p.m.

Wednesday, Feb. 4

Borgia at MICDS/Duchesne (Rec-Plex)    8:30 p.m.

Friday, Feb. 6

Washington at Ft. Zumwalt South    3:30 p.m.

Tuesday, Feb. 10

Borgia at Nerinx Hall    4 p.m.

Washington at GAC Meet    TBA

Wednesday, Feb. 11

Washington at GAC Meet    TBA

Thursday, Feb. 12

Borgia at AAA Meet    TBA

Washington at GAC Meet    TBA

*Conference Games

COLLEGE FOOTBALL BOWL