St. James Beats Ash Grove to Advance to Class 3 Semifinals - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

St. James Beats Ash Grove to Advance to Class 3 Semifinals

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Wednesday, March 6, 2013 4:15 pm

St. James takes its shot at a Class 3 state title starting Thursday in Columbia.

The Lady Tigers (25-4) advanced to the MSHSAA Class 3 semifinals by beating Ash Grove (24-6) Saturday in Springfield, 63-54.

St. James, one of two Four Rivers Conference teams in this week’s Classes 1-3 state tournament (New Haven is there in Class 2), takes on Cameron (19-11) Thursday at 5 p.m. at Mizzou Arena.

No matter what happens Thursday, St. James will play against either St. Charles Lutheran (26-4) or North Tech (20-6).

The championship game will be played Saturday at 1:20 p.m. while the third-place game takes place Friday at 1:40 p.m. Both are scheduled for Mizzou Arena.

St. James last reached the state semifinals in 2004-05 as a Class 4 team. The Lady Tigers lost to Lincoln College Prep in the semifinals, 56-43, before winning the third-place game over Jennings, 49-47.

St. James jumped on top of Ash Grove Saturday by netting the first 10 points on the way to go up 18-6 after one quarter.

Ash Grove rallied in the second quarter and the Lady Tigers led 30-26 at the intermission.

After three quarters, St. James led 41-35.

St. James was led by two players. Senior MJ Buschmann scored 25 points while sophomore Ashlee Marlatt exploded for 24 points.

Other scorers for St. James were sophomore Alexis Uffmann with seven points, freshman Shauna Rinehart with three points, sophomore Alison McDowell with two and juniors Amie Diestelkamp and Hannah Perona with one point apiece.

Madilyn Johnson was Ash Grove’s top scorer with 12 points.

Halee Cashio followed with 11 points.

/

Area Scoreboard

Football

Friday, Sept. 19

*Ft. Zumwalt S at Washington    7 p.m.

Cardinal Ritter at Borgia    7 p.m.

*St. Clair at Union    7 p.m.

*Pacific at Sullivan    7 p.m.

*Hermann at Owensville    7 p.m.

Ash Grove at St. James    7 p.m.

Cuba at Brentwood    7 p.m.

*St. Charles West at Warrenton    7 p.m.

South Callaway at Wright City     7 p.m.

Friday, Sept. 12

*Ft. Zumwalt North 49, Washington 0

*Borgia 35, St. Dominic 0

*Union 27, Pacific 19

*Sullivan 47, St. Clair 21

Hermann 65, Wentzville Liberty 7

*Owensville 29, St. James 28 (OT)

Cuba 22, Windsor 6

*Warrenton 14, St. Charles 6

*Bowling Green 55, Wright City 0

Friday, Sept. 5

Warrenton 14, Washington 6

Borgia 13, Maplewood-Richmond Heights 0 (forfeit)

*Union 32, Sullivan 19

*Pacific 20, St. Clair 18

*Hermann 52, St. James 20

Owensville 35, Cuba 8

*Wright City 36, Montgomery Co. 0

Friday, Aug. 29

Sullivan 30, Washington 8

Borgia 56, Union 13

Ozark 41, St. Clair 0

Potosi 34, Pacific 13

Hermann 54, Cuba 12

Blair Oaks 42, Owensville 0

St. James 36, Houston 18

Warrenton 28, Troy 0

Orchard Farm 36, Wright City 18

Friday, Aug. 22

Washington 26, St. Clair 21

Borgia 48, Owensville 12

Parkway West 49, Union 39

Pacific 28, De Soto 20

Park Hills Central 34, Sullivan 27

St. James 12, Cuba 6

Hermann 61, Montgomery Co 12

Warrenton 26, St. Dominic 23

Trinity 28, Wright City 24

Softball

Tuesday, Sept. 16

*Borgia at Notre Dame    4:30 p.m.

*Washington at Ft. Zumwalt N    4:30 p.m.

*Union at Owensville    4:30 p.m.

*Pacific at New Haven    4:30 p.m.

*St. James at St. Clair    4:30 p.m.

*Hermann at Sullivan    4:30 p.m.

Wednesday, Sept. 17

Washington at Warrenton    4:30 p.m.

Sullivan at Northwest    4:30 p.m.

Thursday, Sept. 18

*St. Dominic at Borgia    3:45 p.m.

*Union at Hermann    4:30 p.m.

*St. Clair at New Haven    4:30 p.m.

*St. James at Pacific    4:30 p.m.

*Owensville at Sullivan    4:30 p.m.

Friday, Sept. 19

Union at Ft. Zumwalt N Tny    TBA

South Callaway at New Haven    5 p.m.

Saturday, Sept. 20

Union at Ft. Zumwalt N Tny    TBA

St. James Tny    TBA

Monday, Sept. 22

*Washington at Ft. Zumwalt S    4:30 p.m.

Union at North County    4:30 p.m.

Warrenton at St. Clair    4:30 p.m.

Principia at Sullivan    4:30 p.m.

Hermann at Cuba    4:30 p.m.

Owensville at Cuba    4:30 p.m.

St. James at Bourbon    4:30 p.m.

Tuesday, Sept. 23

*Borgia at Duchesne    4:30 p.m.

*Holt at Washington    4:30 p.m.

*Pacific at St. Clair    4:30 p.m.

*Owensville at New Haven    4:30 p.m.

*Hermann at St. James    4:30 p.m.

Volleyball

Tuesday, Sept. 16

*Sullivan at St. Clair    4:30 p.m.

*Washington at Ft. Zumwalt E    5 p.m.

*New Haven at Union    5:30 p.m.

*Pacific at Hermann    5:30 p.m.

*Owensville at St. James    5:30 p.m.

Wednesday, Sept. 17

Washington at Duchesne    5 p.m.

Thursday, Sept. 18

*St. Clair at Owensville    5 p.m.

*Union at Pacific    5:30 p.m.

*Hermann at New Haven    5:30 p.m.

*St. James at Sullivan    5:30 p.m.

O’Fallon Christian at Borgia    6:30 p.m.

Washington at Gateway Match Up    TBA

Friday, Sept. 19

Eagle Ridge at Crosspoint    5:15 p.m.

Providence at Crosspoint    7:15 p.m.

Washington at Gateway Match Up    TBA

Saturday, Sept. 20

New Haven Round Robin    9 a.m.

ECC at Wentworth    1 p.m.

ECC vs. Graceland JV (Wentworth)    3 p.m.

Washington at Gateway Match Up    TBA

St. Clair at Seckman Tny    TBA

Monday, Sept. 22

St. Clair at Salem    5 p.m.

Bourbon at Sullivan    5:30 p.m.

Dixon at St. James    5:30 p.m.

Hermann Tournament    TBA

Tuesday, Sept. 23

Cuba at St. James    5:30 p.m.

Crosspoint at Bethel    5:30 p.m.

Crosspoint vs. Thomas Jefferson    6:30 p.m.

Hermann Tournament    TBA

Boys Soccer

Tuesday, Sept. 16

Crosspoint at Fulton St. Albans    4:30 p.m.

Tolton Catholic at Borgia    5:30 p.m.

*Washington at Ft. Zumwalt E    6 p.m.

Wednesday, Sept. 17

*St. Louis at ECC    4:30 p.m.

Union at Affton    5 p.m.

St. Clair at De Soto    5 p.m.

Thursday, Sept. 18

*St. Clair at St. James    5 p.m.

Dixon at Sullivan    5 p.m.

Borgia at Trinity    6:15 p.m.

Friday, Sept. 19

Eagle Ridge at Crosspoint    4:30 p.m.

Tolton at Fulton SA    5 p.m.

Saturday, Sept. 20

*Ft. Zumwalt S at Washington    10 a.m.

Crowder at ECC    2 p.m.

Monday, Sept. 22

Hillsboro at Union    5 p.m.

CYC Tny    TBA

Tuesday, Sept. 23

*Fulton SA at Thomas Jefferson    4:30 p.m.

North County at Union    5 p.m.

*St. James at Pacific    5 p.m.

*Borgia at St. Dominic    6:15 p.m.

CYC Tny    TBA

Cross Country

Thursday, Sept. 18

St. Clair at Lutheran North    4 p.m.

New Haven, St. James at Steelville Inv    4 p.m.

Saturday, Sept. 20

Festus Inv.    9 a.m.

Hermann at Fulton Inv    9 a.m.

Thursday, Sept. 25

Washington at Rolla Inv    4 p.m.

Union, Owensville, St. James at Belle Inv    4 p.m.

Saturday, Sept. 27

Hancock Inv    8:30 a.m.

Pacific at Viburnum Inv    10:30 a.m.

Monday, Sept. 29

St. Clair at Elsberry Inv    4 p.m.

St. James at Dixon    4 p.m.

Girls Golf

Tuesday, Sept. 16

*Borgia at St. Dominic    3:30 p.m.

Wednesday, Sept. 17

Duchesne at Borgia    3:30 p.m.

Thursday, Sept. 18

Ft. Zumwalt S at Washington    3:30 p.m.

Borgia at AAA Meet, Lutheran SC    TBA

Wednesday, Sept. 24

Washington at GAC Central Meet    TBA

Thursday, Sept. 25

*Duchesne at Borgia    3:30 p.m.

Boys Swimming

Saturday, Sept. 20

Borgia at Ft. Zumwalt W    8:30 p.m.

Monday, Sept. 29

Washington at Ft. Zumwalt South    3:30 p.m.

*Conference Games

Racing News