Washington Golf Defeats Borgia, St. Clair - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Washington Golf Defeats Borgia, St. Clair

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Related Galleries

Posted: Friday, March 22, 2013 7:00 pm

Playing in less than ideal golf conditions, Washington won a three-team meet over Borgia and St. Clair on a cold and windy day Wednesday at Wolf Hollow Golf Club.

The Blue Jays placed first with a team score of 154.

Borgia finished second with 172. St. Clair was third with 208.

“It’s a great start to the golf year with a victory over in-town rival Borgia and county rival St Clair. Both the varsity and junior varsity teams did an excellent job with dealing with the weather,” said Washington Coach Tim Buschmann. “Three weeks of practice rounds at Wolf Hollow have prepared us well for the conditions.”

Sharing individual medalist honors in the meet were Washington’s Brad Carpenter and Colbey Schuster, who both carded nine-hole rounds of even-par 36.

Mark Stahlhuth of the Blue Jays was right behind his two teammates, finishing with a score of 37.

Hunter Mahon recorded a score of 45. Sebastian Hommes shot 47.

“Colbey and Mark, both seniors, had impressive starts to the season. It’s good to see them start right where they left off last year,” Buschmann said. “Brad still is not 100 percent yet due to the extended basketball season. He will be in prime shape in a couple of weeks.”

Borgia was led by Clayton Voss, who fired a round of 39. Alex Rennick finished with a score of 42.

Also playing for the Knights were Josh Kleekamp with 45, Andrew McClure with 46 and Andrew Timpe with 52.

“It was good for us to get out and play against some great competition. Washington has a great team,” said Borgia Coach Dave Neier. “I think the cold weather effected a couple of our kids, but most of them just went out there and played golf.”

St. Clair, missing two of its varsity players, was led by Matt Gordon, who posted a round of 44.

Also playing for the Bulldogs were Colbie Viessman with 50, Kyle Juergens with 51, Ryan Cheatham with 63 and Skylar Holden with 65.

“We had four guys competing in their first varsity match and I thought we did alright. I saw some good scores on some different holes, but we have to eliminate the big score. There were a few too many OBs (out of bounds) and a lot of nerves,” said St. Clair Coach Casey Korn. “I think these are all scores we can have in our mind and work to improve on them as we practice this week. I’m excited to see how Brandon York and Ben Bardot do when given the opportunity. They were not there because of a field trip.”

Washington also won the junior varsity meet with a team score of 208. Borgia finished second with 218 and St. Clair was third with 259.

“The junior varsity victory was great to see,” Buschmann said. “We’ve struggled in years past with JV victories. Hopefully this year we can turn it around.”

WHS Meet

Washington won another three-team meet at Wolf Hollow Thursday over Warrenton and Ft. Zumwalt East.

The Blue Jays posted a team score of 148 and had all five golfers post a score under 40.

Leading the way was Schuster, who carded a nine-hole round of 36.

Carpenter and Stahlhuth both fired scores of 37. Hommes finished with 38. Mahon shot 39.

“Our varsity scores were awesome. We threw out 39 as our high score,” Buschmann said. “Thanks again to Wolf Hollow for all they do for us.”

Borgia Meets

Borgia lost Tuesday to Lutheran St. Charles at Bogey Hills Country Club, 195-245.

Voss led the Knights with a nine-hole round of 43. Rennick finished with 44.

Also playing for Borgia were McClure with 48, Jake Neier with 54, Timpe with 56 and Kleekamp with 57.

Playing Thursday at Franklin County Country Club, Borgia defeated Duchesne, 211-241.

Rennick was the meet’s medalist with a nine-hole round of 34.

“Alex had a great score,” Neier said.

Also playing for Borgia were Voss with 39, Kleekamp with 45, McClure with 46, Timpe with 47, Preston Marquart with 48 and Austin Schroeder with 63.

/

Area Scoreboard

Area Sports Schedules

Four Rivers Baseball Classic

Pools

Pool A — Borgia, Wright City, Owensville

Pool B — Festus, St. Clair, St. James

Pool C — Pacific, Montgomery County, New Haven

Pool D — Rolla, Hermann, Washington

All pool games 4:30 p.m. unless noted

Friday, March 20

Festus 11, St. James 1 (5 innings)

Washington 7, Hermann 1

Monday, March 23

Wright City 4, Borgia 3

Festus 10, St. Clair 0

Washington 8, Rolla 2

Pacific 14, Montgomery County 0

Tuesday, March 24

Borgia 7, Owensville 0

Wednesday, March 25

Wright City 4, Owensville 2 (Game PPD in top 4th, will be completed Friday)

Pacific 11, New Haven 0

Friday, March 27

St. Clair at St. James

Rolla at Hermann

Montgomery County at New Haven, 5:30 p.m.

Saturday, March 28

Bracket play, Pool A hosts, TBA

Other Baseball

Saturday, March 21

Union 10, Russellville 4

Union 5, Rolla 3

Crosspoint 6, Patriots 2

Crosspoint 9, Sidewinders 8

Monday, March 23

O'Fallon Christian 7, Union 6 (10 innings)

Tuesday, March 24

Crosspoint at Sidewinders    4:30 p.m.

Friday, March 27

Liberty Christian at Crosspoint    3:30 p.m.

Plaza Heights at Crosspoint    7:30 p.m.

Union vs. St. Vincent, Potosi Tny, 4 p.m.

Union vs. Barat Academy, Potosi Tny, 6:30 p.m.

Saturday, March 28

Union vs. Kingston, Potosi Tny, 10 a.m.

Monday, March 30

*St. Mary’s at Borgia    4:30 p.m.

Pacific at Parkway South    4:30 p.m.

Waynesville at Union   4:30 p.m.

Tuesday, March 31

Borgia at Seckman    4:30 p.m.

Cuba at Union    4:30 p.m.

De Soto at St. Clair    4:30 p.m.

Crosspoint at Christian Fellowship    5 p.m.

Girls Soccer

Friday, March 20

Washington 4, Troy 3

Webster Groves 4, Union 1

*St. Clair 2, Owensville 0

Borgia at Rolla Tny    TBA

Saturday, March 21

Borgia at Rolla Tny    TBA

Monday, March 23

*Union 10, St. Clair 0

*Pacific 6, Owensville 0

Tuesday, March 24

*Pacific 3, St. Clair 0

*Notre Dame 2, Borgia 1

Wednesday, March 25

Union 1, Borgia 1 (Game called in second OT due to lightning)

Thursday, March 26

Borgia at Villa Duchesne    PPD

*Union 10, Owensville 0

St. Clair 10, Newburg 0

Mehlville 4, Pacific 0

Friday, March 27

Washington at Pacific    5 p.m.

Monday, March 30

Union at Warrenton    5 p.m.

St. Clair at North County    5 p.m.

*Pacific at Sullivan    5 p.m.

Tuesday, March 31

*Ft. Zumwalt S at Washington    5 p.m.

*Pacific at Union    5 p.m.

*Borgia at St. Dominic    6:15 p.m.

Boys Golf

Tuesday, March 24

O’Fallon Christian at Borgia, PPD

Wednesday, March 25

Washington 157, Borgia 169, Cuba 182, St. Clair 188 (Co-medalists W-Matt Hoemann, C-Tyler Feiser 36)

Monday, March 30

Union Inv    8 a.m.

Washington at Bogey Hills Tny    9 a.m.

Tuesday, March 31

*Pacific at St. James    2 p.m.

*St. Mary’s at Borgia    3:30 p.m.

*Union/Owensville at St. Clair    4 p.m.

Track

Saturday, March 21

Washington at Wash U Inv    10 a.m.

Monday, March 23

Union at Hillsboro Relays    3:30 p.m.

Tuesday, March 24

New Haven at St. Clair    4 p.m.

Pacific Quad    PPD

Thursday, March 26

St. Clair, Pacific at Hermann    4 p.m.

Saturday, March 28

Borgia at AAA Relays, TBA    9 a.m.

Union at Festus Early Bird    TBA

Tuesday, March 31

Borgia Inv    4 p.m.

Pacific Tri-Meet    4 p.m.

Boys Volleyball

Tuesday, March 24

Cape Notre Dame def Borgia, 25-17, 25-10

Thursday, March 26

*Borgia at Duchesne    5 p.m.

Friday, March 27

Borgia at St. Louis Preseason Blast    TBA

Saturday, March 28

Borgia at St. Louis Preseason Blast    TBA

College Softball

Friday, March 20

Cottey at ECC    PPD

Saturday, March 21

Central Methodist JV 9, ECC 0

ECC 13, Central Methodist JV 4

Sunday, March 22

ECC at Missouri Valley JV    PPD

Tuesday, March 24

Joliet at ECC    PPD

Wednesday, March 25

ECC 9, Culver-Stockton JV 5

ECC 12, Culver-Stockton JV 4

Thursday, March 26

*St. Charles at ECC    PPD

Monday, March 30

ECC at Lewis & Clark    2 p.m.

Tuesday, March 31

*Jefferson at ECC    2 p.m.

2015 District Basketball Tournaments

Boys Basketball

Class 2 District 4

At Barat Academy, Chesterfield

Monday, Feb. 23

(4) Barat Academy 60, (5) Silex 40

(2) Clopton 73, (7) McKinley Classical Leadership 52

(6) Crossroads 38, (3) New Haven 29

Wednesday, Feb. 25

Clopton 56, Crossroads 27

(1) Crystal City 68, Barat 64

Friday, Feb. 27

Championship — Crystal City 66, Clopton 63

Class 3 District 8

At South Callaway, Mokane

Tuesday, Feb. 24

(1) Father Tolton 81, (8) Mongtomery Co 46

(5) Southern Boone 68, (4) Hermann 41

(2) California 70, (7) North Callaway 36

(3) South Callaway 87, (6) Hallsville 66

Thursday, Feb. 26

Father Tolton 40, Southern Boone 23

South Callaway 60, California 34

Saturday, Feb. 28

Championship — Father Tolton 72, South Callaway 60

Class 3 District 9

At St. James

Tuesday, Feb. 24

(1) Blair Oaks 70, (8) Dixon 47

(5) Steelville 51, (4) St. James  48

(2) Eugene 77, (7) Cuba 46

(3) Fatima 59, (6) Bourbon 48

Thursday, Feb. 26

Blair Oaks 81,  Steelville 43

Eugene 50, Fatima 45

Monday, March 2

Championship — Blair Oaks 69, Eugene 44

Class 4 District 9

At Sullivan

Tuesday, March 3

(5) St. Clair 81, (4) Union 60

(3) Sullivan 66 vs. (6) Owensville 40

Friday, March 6

(1) Pacific 66, St. Clair 41

(2) Borgia 46, Sullivan 45

Saturday, March 7

Championship — Borgia 66, Pacific 63

Tuesday, March 10

Sectional

Rolla 72, Borgia 43

Class 5 District 8

At Washington

Monday, March 2

(4) Washington 58, (5) Eureka 46

Thursday, March 5

(1) Lafayette 66, Washington 36

(3) Parkway Central 57, (2) Marquette 46

Friday, March 6

Championship — Lafayette 43, Parkway Central 40

Girls Basketball

Class 2 District 4

At Barat Academy, Chesterfield

Tuesday, Feb. 24

(4) Crystal City 43, (5) Crossroads 23

(3) New Haven 46, (6) Barat Academy 15

Wednesday, Feb. 25

New Haven 53, (2) Silex 44

(1) Clopton 65, Crystal City 25

Friday, Feb. 27

Championship — Clopton 34, New Haven 25

Class 3 District 8

At South Callaway, Mokane

Monday, Feb. 23

(1) Hallsville 52, (8) Mongtomery Co. 40

(4) California 56, (5) Father Tolton 54

(2) Southern Boone 62, (7) South Callaway 37

(6) Hermann 54, (3) North Callaway 44

Wednesday, Feb. 25

Hallsville 44, California 40

Southern Boone 43, Hermann 40

Friday, Feb. 27

Championship — Southern Boone 45, Hallsville 25

Class 3 District 9

At St. James

Monday, Feb. 23

(1) St. James 86, (8) Bourbon 22

(5) Eugene 51, (4) Blair Oaks 48

(2) Fatima 61, (7) Steelville 29

(3) Cuba 46, (6) Dixon 30

Wednesday, Feb. 25

St. James 67, Eugene 21

Fatima 61, Cuba 30

Friday, Feb. 27

Championship — St. James 59, Fatima 39

Thursday, March 5

St. James 46, Licking 38

Saturday, March 7

Quarterfinals

Buffalo 66, St. James 53 (OT)

Class 4 District 9

At Sullivan

Monday, March 2

(5) Owensville 65, (4) Union 40

(3) St. Clair 75, (6) Pacific 68

Thursday, March 5

(1) Borgia 60, Owensville 51 (OT)

(2) Sullivan 68, St. Clair 54

Saturday, March 7

Championship — Borgia 42, Sullivan 35

Tuesday, March 10

Sectional

Borgia 48, Osage 30

Saturday, March 14

Quarterfinals

Hillcrest 64, Borgia 54

Class 5 District 8

At Washington

Monday, March 2

(5) Lafayette, 6 p.m. 44, (4) Parkway Central 43

Tuesday, March 3

(1) Washington 46, Lafayette 34

(3) Eureka 63, (2) Marquette 53

Friday, March 6

Championship — Washington 68, Eureka 51

Wednesday, March 11

Sectional

Washington 53, McCluer North 48

Saturday, March 14

Quarterfinal

Parkway North 64, Washington 53.

*Conference Games

COLLEGE FOOTBALL BOWL