Washington Wrestlers Have Lofty Records, Basketball Teams Resume - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Washington Wrestlers Have Lofty Records, Basketball Teams Resume

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Friday, January 3, 2014 7:30 pm

It was a busy holiday season for the boys basketball and wrestling teams at Washington High School.

The wrestling squad competed in tournaments at Raytown South and Lindbergh while the boys basketball squad was in the 16-team Meramec Holiday Tournament.

The girls basketball team was last in action Dec. 20 at the Peoples Bank Holiday Classic at Sullivan High School.

Wrestling

The wrestling squad has lived up to their high expectations through the first month of the season.

The Blue Jays registered second-place team finishes at both the Westminster and Raytown South Tournaments followed by a fourth-place finish at the Lindbergh Tournament.

Washington currently is ranked third in the Class 3 team tournament rankings behind Neosho and Staley by www.missouriwrestling.com.

Leading the way are seniors Cole Hamai and Kyle Summers, both of whom are undefeated on the season.

Hamai stands with a 29-0 record and is ranked second in Class 3 at 145 pounds by missouriwrestling.com.

Summers stands with a 26-0 record and is ranked third in Class 3 at 182 pounds.

Overall, the Blue Jays currently have seven wrestlers ranked in the top eight of their respective weight classes in Class 3 by missouriwrestling.com.

Logan Baird is ranked first at 195 pounds with a 24-3 record.

Nicholas Solter is ranked third at 126 pounds with a 29-1 record.

Parker Neptune is ranked sixth at 113 pounds with a 20-6 record.

Matt Pecka is ranked sixth at 285 pounds with a 25-4 record.

Cody Gardner is ranked eighth at 132 pounds with an 8-4 record. He’s currently out with an injury and hopes to return in time for the district tournament.

Washington returns to action Thursday, Jan. 9, at Granite City, Ill., and competes at the GAC Tournament Friday-Saturday, Jan. 10-11, at Ft. Zumwalt North High School.

Boys Basketball

Washington heads into Friday’s home game against Timberland with a 6-4 record after starting the season with a 5-0 mark.

The Blue Jays won the Gold Division title of the Borgia Turkey Tournament with wins over Union, O’Fallon Christian and Borgia.

They improved to 5-0 with victories over Parkway Central and Ft. Zumwalt East.

Playing on consecutive days at the GAC-Suburban Shootout and the Bank of Sullivan Shootout, Washington lost its first two games against Kirkwood and Jefferson City.

Competing at the Meramec Tournament, the Blue Jays went 1-2, defeating Marquette and falling to Parkway West and Lafayette.

Washington has played its last five games without starting guard Jacob Mulkey, who has an injured ankle. The hope is for Mulkey to play in the Timberland game. He’s averaging 10.2 points per game.

Ronnie Suggs leads the Blue Jays in scoring, averaging 21.9 points per game to go with 7.7 rebounds and 2.4 assists.

Brad Carpenter is averaging 13.6 points per contest, shooting 43 percent from three-point range.

Mike Morgan has given the Blue Jays a spark, averaging 7.4 points and 4.3 rebounds per game.

Other top contributors have been Patrick Menke, Austin Subke, Isaiah West and Trey Walsh.

Following Friday’s game against Timberland, the Blue Jays (1-0 in the GAC Central) host Winfield Monday at 6 p.m. and play in the Coaches vs. Cancer Shootout Thursday, Jan. 9, against Holt at the Scottrade Center in St. Louis at 11 a.m.

Girls Basketball

Washington heads into Friday’s home game against Timberland with a 5-2 record.

The Lady Jays won their first three games over St. Clair, Warrenton and New Haven.

Competing at the Peoples Bank Holiday Classic, Washington took consolation honors with a loss to Waynesville followed by victories over Pattonville and Cuba.

Washington has a balanced scoring attack through its first seven games.

Courtney Kedroski is averaging 12.1 points per game to go with 2.8 steals and 2.7 assists.

Paige Carpenter is averaging 12 points and 3.1 assists per contest.

Kyra Hardesty is averaging 11.4 points and 2.4 assists per game.

Rachel Kackley is averaging 7.3 points and nine rebounds per contest.

Other top contributors have been Megan Bauche, Megan Freitag, Emma Boehmer and Alex Ready.

Following Friday’s game against Timberland, Washington visits Lindbergh Tuesday at 5:30 p.m. and plays their GAC Central opener Wednesday at Ft. Zumwalt East at 5:30 p.m.

/

Area Scoreboard

Boys Basketball

Friday, Jan. 2

Sullivan at Washington    7 p.m.

Tuesday, Jan. 6

Community Christian at Fulton SA    5:30 p.m.

Cardinal Ritter at Borgia    6:45 p.m.

*Crosspoint at Liberty Christian    7:30 p.m.

Thursday, Jan. 8

Fulton SA at Bethel    6:30 p.m.

Friday, Jan. 9

*Borgia at St. Dominic    6:45 p.m.

*Ft. Zumwalt S at Washington    7 p.m.

*Crosspoint at Eagle Ridge    7:45 p.m.

Fulton SA at Calvary Lutheran Tny    TBA

Saturday, Jan. 10

&Borgia vs. Lutheran N    TBA

Fulton SA at Calvary Lutheran Tny    TBA

Monday, Jan. 12

%St. Charles vs. Bayless    6 p.m.

%Westminster vs. Washington    7:30 p.m.

Fulton SA at Providence    7:30 p.m.

Tuesday, Jan. 13

%Borgia vs. St. Clair    6 p.m.

#South Callaway vs. North Callaway    6 p.m.

#Hermann vs. Russellville    6 p.m.

Heritage Classical at Crosspoint    7 p.m.

%Francis Howell Central vs. Union    7:30 p.m.

#Montgomery Co vs. New Bloomfield    7:30 p.m.

#Harrisburg vs. New Haven    7:30 p.m.

Thursday, Jan. 15

#South Callaway-North Callaway loser vs. Montgomery Co-New Bloomfield loser    6 p.m.

#South Callaway-North Callaway winner vs. Montgomery Co-New Bloomfield winner    6 p.m.

Bethel at Fulton SA    6:30 p.m.

#Hermann-Russellville loser vs. Harrisburg-New Haven loser    7:30 p.m.

#Hermann-Russellville winner vs. Harrisburg-New Haven winner    7:30 p.m.

Friday, Jan. 16

%St. Charles-Bayless loser vs. Westminster-Washington loser    4 p.m.

%Borgia-St. Clair loser vs. Francis Howell Central-Union loser    5:30 p.m.

*Crosspoint at Community Christian    6:30 p.m.

%St. Charles-Bayless winner vs. Westminster-Washington winner    7 p.m.

Providence at Fulton SA    7 pm.

#Seventh-place game    7:30 p.m.

Consolation game    7:30 p.m.

%Borgia-St. Clair winner vs. Francis Howell Central-Union winner    8:30 p.m.

Saturday, Jan. 17

%Seventh-place game    2:30 p.m.

#Third-place game    3:30 p.m.

%Consolation game    4 p.m.

%Third-place game    5:30 p.m.

#Championship game    6:30 p.m.

%Championship game    7 p.m.

Tuesday, Jan. 20

Fulton SA at Liberty Christian    6:30 p.m.

Crosspoint at CAGSL    7:30 p.m.

%Washington Tournament

#South Callaway Tournament

Girls Basketball

Friday, Dec. 26

Seckman Tournament

Northwest 43, Mehlville 42

Festus 58, Patriettes 13

Seckman 36, Oakville 28

Pacific 73, Carnahan 38

Saturday, Dec. 27

Seckman Tournament

Mehlville 39, Patriettes 35

Oakville 73, Carnahan 38

Festus 47, Northwest 30

Pacific 51, Seckman 33

Monday, Dec. 29

Seckman Tournament

Seventh-place game—Carnahan vs. Patriettes    1:30 p.m.

Third-place game—Seckman vs. Northwest    1:30 p.m.

Consolation game—Oakville vs. Mehlville    3 p.m.

Championship game—Pacific vs. Festus   3 p.m.

Rolla Tournament

St. Clair vs. Waynesville    3:30 p.m.

Tuesday, Dec. 30

Rolla Tournament

St. James-Sedalia loser vs. Waynesville-St.Clair loser    2 p.m.

St. James-Sedalia winner vs. Waynesville-St. Clair winner    5 p.m.

Wednesday, Dec. 31

Rolla Tournament

Consolation game    9 a.m.

Seventh-place game    9 a.m. at MS&T

Third-place game    12 p.m.

Championship game    3 p.m.

Friday, Jan. 2

Hermann at Washington    5:30 p.m.

New Haven at Bourbon    6 p.m.

Monday, Jan. 5

*Union at New Haven    6 p.m.

Tuesday, Jan. 6

*Holt at Washington    5:30 p.m.

*Crosspoint at Liberty Christian    5:30 p.m.

*Borgia at St. Dominic    6:45 p.m.

Wednesday, Jan. 7

Borgia at St. Clair    7 p.m.

Thursday, Jan. 8

Fulton SA at Bethel    5 p.m.

Park Hills Central at Pacific    5:30 p.m.

Cuba at New Haven    6 p.m.

Friday, Jan. 9

*Ft. Zumwalt South at Washington    6 p.m.

*Crosspoint at Eagle Ridge    6:15 p.m.

Fulton SA at Calvary Lutheran Tny    TBA

Saturday, Jan. 10

Borgia vs. MICDS (St. Joseph’s Academy Shootout)    12:30 p.m.

Fulton SA at Calvary Lutheran Tny    TBA

Monday, Jan. 12

Lutheran South at St Clair    5:30 p.m.

Lindbergh at Pacific    5:30 p.m.

@Washington vs. Patriettes    5:30 p.m.

#Harrisburg vs. Russellville    6 p.m.

#New Bloomfield vs. Montgomery Co    6 p.m.

Fulton SA at Providence    6 p.m.

@Helias vs. Sullivan    7 p.m.

#North Callaway vs. New Haven    7:30 p.m.

#Hermann vs. South Callaway    7:30 p.m.

Tuesday, Jan. 13

Pacific at Ursuline    4:30 p.m.

Ft. Zumwalt East at St. Clair    5:30 p.m.

Heritage Classical at Crosspoint    5:30 p.m.

@St. Charles West vs. Union    5:30 p.m.

@Borgia vs. Eureka    7 p.m.

Wednesday, Jan. 14

#Harrisburg-Russellville loser vs. North Callaway-New Haven loser    6 p.m.

#Harrisburg-Russellville winner vs. North Callaway-New Haven winner    6 p.m.

#New Bloomfield-Montgomery Co loser vs. Hermann-South Callaway loser    6 p.m.

#New Bloomfield-Montgomery Co winner vs. Hermann-South Callaway winner    6 p.m.

Thursday, Jan. 15

Bethel at Fulton SA    5 p.m.

Northwest at St. Clair    5:30 p.m.

@Washington-Patriettes loser vs. Helias-Sullivan loser    5:30 p.m.

@St. Charles West-Union loser vs. Borgia-Eureka loser    7 p.m.

Friday, Jan. 16

@Washington-Patriettes winner vs. Helias-Sullivan winner    5:30 p.m.

Providence at Fulton SA    5:30 p.m.

#Seventh-place game    6 p.m.

#Consolation game    6 p.m.

@St. Charles West-Union winner vs. Borgia-Eureka winner    7 p.m.

Saturday, Jan. 17

@Seventh-place game    1 p.m.

#Third-place game    2 p.m.

@Consolation game    2:30 p.m.

@Third-place game    4 p.m.

#Championship    5 p.m.

@Championship    5:30 p.m.

Monday, Jan. 19

*Owensville at St. Clair    5:30 p.m.

Union at Warrenton    6 p.m.

Montgomery Co at New Haven    6 p.m.

*Duchesne at Borgia    6:45 p.m.

Tuesday, Jan. 20

Fulton SA at Liberty Christian    5 p.m.

Parkway West at Pacific    5:30 p.m.

New Haven at Wellsville    5:30 p.m.

Crosspoint at CAGSL    6 p.m.

O’Fallon Christian at Borgia    6:45 p.m.

@Union Tournament

#South Callaway Tournament

Wrestling

Friday, Dec. 26

Union, Pacific at Hillsboro Tny    TBA

Saturday, Dec. 27

Union, Pacific at Hillsboro Tny    TBA

Monday, Dec. 29

Washington at Lindbergh Tny    TBA

Tuesday, Dec. 30

Washington at Lindbergh Tny    TBA

Wednesday, Jan. 7

*Ft. Zumwalt South at Washington     6 p.m.

Thursday, Jan. 8

Washington at Granite City    4:30 p.m.

Borgia at Hancock Tri-Meet    5 p.m.

Friday, Jan. 9

Washington at GAC Championships    TBA

Saturday, Jan. 10

Washington at GAC Championships    TBA

Tuesday, Jan. 13

Union at Liberty Quad    5 p.m.

Washington at Warrenton    6 p.m.

*Sullivan at Pacific    6 p.m.

Wednesday, Jan. 14

*Washington at Holt/Ft. Zumwalt East    6 p.m.

Thursday, Jan. 15

Westminster at Pacific    6 p.m.

Friday, Jan. 16

Union at Branson    5 p.m.

Saturday, Jan. 17

Borgia at Owensville Tny    9 a.m.

Washington, Pacific at 141 Rumble    TBA

Union at Branson Tny    TBA

Tuesday, Jan. 20

*Washington at Ft. Zumwalt North    6 p.m.

Union at Sullivan/St. James/Warrenton    5 p.m.

Girls Swimming

Wednesday, Jan. 7

Borgia at Kennedy    6:30 p.m.

Friday, Jan. 9

Borgia/Washington at MICDS    4:15 p.m.

Monday, Jan. 12

Borgia at DuBourg    6 p.m.

Thursday, Jan. 15

Washington at Clayton    4:15 p.m.

Friday, Jan. 16

Washington at Ft. Zumwalt West    3:30 p.m.

Tuesday, Jan. 20

Washington at Ft. Zumwalt East/Timberland    3:30 p.m.

*Conference Games

COLLEGE FOOTBALL BOWL