Week 4 Football - Sullivan 35, St. Clair 21 - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Week 4 Football - Sullivan 35, St. Clair 21

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Related YouTube Video

Related Galleries

Posted: Friday, September 14, 2012 11:15 pm | Updated: 2:59 pm, Thu Oct 24, 2013.

Sullivan 35, St. Clair 21

Sullivan took a giant step in the Four Rivers Conference football race with a 35-21 home win Friday over St. Clair in  a battle between the two remaining unbeaten teams in the area.

The victory also gives the Eagles an advantage in the Class 4 District 3 standings.

The Eagles (4-0, 2-0) came out flying, holding leads of 6-0 after one quarter, 28-7 at halftime and 35-7 after three quarters.

St. Clair (3-1, 1-1) made things interesting with a pair of fourth-quarter touchdowns.

Sullivan had its double wing offense going, executing throughout the contest and taking advantage of some missed tackles by the Bulldogs.

St. Clair’s offense never got anything going consistently.

The Eagles scored on their first possession on a 46-yard touchdown pass from quarterback Adam Tiefenbrunn to Adam Weiland to make the score 6-0 with 7:51 left in the first quarter.

The score jumped to 12-0 with 10:58 remaining in the second quarter when Caden Weigl ran nine yards for a touchdown.

The Bulldogs got on the scoreboard when quarterback Kyle Juergens tossed a 21-yard touchdown pass to Adam Brott to make the score 12-7 with 9:20 left in the second quarter.

But Sullivan answered by scoring on its next two possessions, a three-yard touchdown run by Tiefenbrunn and a 13-yard touchdown run by Justin Biermann.

The Eagles converted on both two-point conversions to make the score 28-7 at halftime.

The lone touchdown of the third quarter came on a one-yard touchdown run by Tiefenbrunn to increase the lead to 35-7.

St. Clair got things going in the fourth quarter.

Josh Martin scored on a 25-yard touchdown run with 8:45 left on the clock and Juergens and Evan Powell connected for a 51-yard touchdown pass to make the score 35-21 with 6:21 remaining.

The Bulldogs then got the ball back, but Sullivan secured the win on an interception by David Stack.

St. Clair visits Union in week five Friday at 7 p.m. Sullivan hosts Pacific Friday at 7 p.m.

St. Clair 0-7-0-14=21

Sullivan 6-22-7-0=35

First Quarter

Su-Adam Weiland 46 pass from Adam Tiefenbrunn (kick failed), 7:51

Second Quarter

Su-Caden Weigl 9 run (pass failed), 10:58

Sc-Adam Brott 21 pass from Kyle Juergens (Jacob Meisel kick), 9:20

Su-Tiefenbrunn 3 run (Seth Mesey pass from Justin Biermann), 6:20

Su-Biermann 13 run (Clayton Mayer run), :50

Third Quarter

Su-Tiefenbrunn 1 run (Jake Lochner kicker), 7:01

Fourth Quarter

Sc-Josh Martin 25 run (Meisel kick), 8:45

Sc-Evan Powell 51 pass from Juergens (Meisel kick), 6:21

/

Area Scoreboard

Area Sports Schedule

American Legion Baseball

Ninth District Senior Legion Tournament

Thursday, July 17

At Westhoff Park

G1 (1) West 11, (8) Pacific 1

G2 (4) St. Charles 17, (5) Elsberry 2

At St. Peters Rec-Plex

G3 (3) Washington 4, (6) Wentzville 0

G4 (2) Daniel Boone 8, (7) St. Peters 2

Friday, July 18

At St. Peters Rec-Plex

G5 Elsberry 8, Pacific 3

G6 St. Peters 9, Wentzville 1

At Westhoff Park

G7 St. Charles 4, West 1

G8 Daniel Boone 7, Washington 4

Saturday, July 19

At St. Peters Rec-Plex

G9 Washington 9, Elsberry 4

G10 West 9, St. Peters 6

G12 West 14, Washington 1

At Westhoff Park

G11 St. Charles def. Daniel Boone (fft)

Sunday, July 20

Rest at Westhoff Park

G13 Championship — West 2, St. Charles 1 (13 innings)

Monday, July 21

G14 If-Needed Game — St. Charles 13, West 11

Zone 1 Senior Legion Tournament

At Lindenwood University, St. Charles

Thursday, July 24

G1 West 13, Daniel Boone Post 262 8

G2 Jefferson City Post 5 11, Hannibal Post 55 2

Friday, July 25

G3 West 11, St. Charles Post 312 1

G4 Daniel Boone 10, Hannibal 2

Saturday, July 26

G5 Jefferson City 9, West 2

G6 St. Charles 11, Daniel Boone 0

G7 West 6, St. Charles 2

Sunday, July 27

G8 Championship — West 11, Jefferson City 0

G9 If-Needed Game — Jefferson City 14, West 12

Jefferson City advances to state tournament in Sedalia.

Ninth District Junior Legion Tournament

Tuesday, July 8

At Union High School

G1 (1) Elsberry 3, (8) New Haven 0

At Ronsick Field

G4 (3) Washington 7, (6) Wentzville 1

G4 (2) Union 8, (7) Hannibal 1

At St. Peters Rec-Plex

G2 (5) St. Peters 8, (4) St. Charles 6

Wednesday, July 9

At New Haven

G5 Wentzville 4, New Haven 0

G6 St. Charles 8, Hannibal 7 (9 innings)

At Ronsick Field

G7 St. Peters 5, Elsberry 2

G8 Washington 2, Union 1

Remainder at Ronsick Field

Thursday, July 10

G9 Union 7, Wentzville 1

G10 Elsberry 3, St. Charles 2

Friday, July 11

G11 Washington 12, St. Peters 11 (10 innings)

G12 Elsberry 6, Union 3

Saturday, July 12

G13 Elsberry 4, St. Peters 3

G14 Championship — Washington 3, Elsberry 1

Washington wins district, to host Zone 1 Tournament at Borgia. Schedule below.

Junior Legion Zone 1 Tournament

At Borgia

Thursday, June 17

G1 Elsberry Post 226 10, Chillicothe Post 25 2

Friday, June 18

G2 Washington Post 218 5, Elsberry 1

G3 Chillicothe 5, Elsberry 4

Saturday, June 19

G4 Championship — Washington 16, Chillicothe 0 (5 innings)

Washington advances to State Tournament in Jackson.

Junior Legion State Tournament

At Jackson

Thursday, July 24

G1 Jackson 3, Springfield Glendale 2

G2 Eureka 7, Sedalia 0

Friday, June 25

G3 Jackson 8, Washington 3

G4 Springfield Glendale 8, Sedalia 3

G5 Jackson 4, Eureka 2

G6 Washington 8, Springfield Glendale 0

Saturday, June 26

G7 Eureka 11, Washington 10 (9 innings)

G8 Championship — Jackson 7, Eureka 6

Jackson advances to Regional Tournament in Leavenworth, Kan.

Sunday, June 27

G9 If-Needed Game — G8 winner vs. G8 loser, 1 p.m.

Freshman Legion Ninth District Tournament

Tuesday, July 8

At Elsberry Legion Field

G1 (1) St. Charles 7, (8) St. Peters 0

G2 (4) Elsberry-Winfield 4, (5) Wentzville 3

At Elsberry Khoury League Field

G3 (3) Hannibal 3, (6) Warrenton 2

G4 (2) Washington 10, (7) West 1

Wednesday, July 9

At Elsberry Khoury League Field

G5 St. Peters 17, Warrenton 6

G6 Wentzville 5, West 4

At Elsberry Legion Field

G7 St. Charles 10, Elsberry-Winfield 2

G8 Washington 3, Hannibal 0

Remainder at Elsberry Legion Field

Thursday, July 10

G9 St. Peters 11, Hannibal 9

G10 Elsberry-Winfield 13, Wentzville 4

Friday, July 11

G12 Elsberry-Winfield 8, St. Peters 3

G11 Washington 6, St. Charles 0, 8:30 p.m.

Saturday, July 12

G13 St. Charles 10, Elsberry-Winfield 1

G14 Championship — St. Charles 5, Washington 2

Sunday, July 13

G15 If-Needed Game — St. Charles 2, Washington 0

Missouri Freshman

Legion State Tournament

At Rotary Recreational

Complex - Ronsick Field

Wednesday, July 16

G1 Creve Coeur Post 397 16, St. Robert Post 331 2

G2 Ste. Genevieve Post 150 4, St. Charles Post 312 0

G3 Jackson Post 158 1, vs. Springfield Glendale Merchants 0

G4 Washington Post 218 9, Eureka Post 177 4

Thursday, July 17

G5 Springfield Glendale 11, St. Robert 1 (St. Robert eliminated)

G6 St. Charles 10, Eureka 2 (Eureka eliminated)

G7 Ste. Genevieve 4, Creve Coeur 2

G8 Washington 12, Jackson 10

Friday, July 18

G9 Jackson 12, Springfield Glendale 0 (Springfield Glendale eliminated)

G10 Creve Coeur 8, St. Charles 3 (St. Charles eliminated)

G11 Ste. Genevieve 3, Washington 2

G12 Creve Coeur 11, Jackson 7 (Jackson eliminated)

Saturday, July 19

G13 Washington 8, Creve Coeur 3 (Creve Coeur eliminated)

G14 Championship—Washington 5, Ste. Genevieve 2

Sunday, July 20

G15 Championship Game 2—Washington 3, Ste. Genevieve 0

Great Midwest Football League

July 19

Missouri Cyclones 34, Illinois Justice 0

Swim Team Schedules

Washington Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Oaks Landing    Washington 192-100

6-16    Westglen    Washington 259-206

6-23    at Fox Creek    Washington 311-225

6-30    at Chadwick    Chadwick 264-258

7-7    Cherry Hills    Washington 291-140

7-11 at Division Meet, Westminster Christian First

Pacific Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    Lake of the Woods    LOtW 176-130

6-16    at Union    Union 289-220

6-23    Bridle Creek    Pacific 371-124

6-30    at Arbor Oaks    Pacific 282-241

7-7    at Indian Hills    Cancelled, weather

7-12    Division Meet    First

Union Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Arbor Oaks    Union 180-120

6-16    Pacific    Union 289-220

6-23    at Lake of the Woods    LoTW 312-201

6-30    Indian Hills    Union 322-275

7-7    Bridle Creek    PPD

7-12    at Division Meet, Pacific    Third

Pacific Diving Team

Date    Opponent    Time

6-14    at MAC West    MAC West 40-30

6-21    at Lindgate    Lindgate

6-28    at Cool Dell    9 a.m.

7-13    at Championships    8 a.m.

*Indicates League Games

Racing News