Washington’s Solter Advances to Finals, Takes Second Place - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Washington’s Solter Advances to Finals, Takes Second Place

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Related Galleries

Posted: Wednesday, February 26, 2014 1:45 pm

Nicholas Solter capped a big junior season with a second-place showing at the MSHSAA wrestling championships at Mizzou Arena in Columbia.

Competing at 126 pounds in the Class 3 ranks, Solter (48-4) won his first three matches to reach the finals, where he lost Saturday to Hannibal’s Tyler Janes (33-1) by technical fall, 15-0.

“I’ll be happy with it later down the road. Going into the match, I thought I had a better shot than how it went. I knew it was going to be tough. It was hard,” Solter said. “Up until the finals, I felt like I wrestled really good. In the finals, it is what it is. It happens sometimes.”

According to Washington Head Wrestling Coach Josh Ohm, Solter became the third wrestler in the school’s history to reach the state championship match, and the first since Jeremy Belsher took second at 145 pounds in 2010.

The Blue Jays still are looking for their first state wrestling title.

“Nicholas has put in the time and done things right to get to where he is,” Ohm said. “I really think this is just the beginning of a lot of bigger and better things from him.”

Solter’s signature win of the state meet came in the semifinals, where he won a 6-3 decision over Neosho’s Kyler Rea (51-5), who took third at 106 pounds last season.

“Many people may have thought his semifinal match was a big upset, but to Nicholas, it was just another match,” Ohm said.

“I watched video of him the night before. When I got to the match, I felt the confidence level there that I couldn’t lose and I was going to make it to the finals,” Solter said. “He scored that first takedown, but I just kept myself calm. In the second period when he tried to make his move, I knew it was coming and just slid into my move.”

Solter opened the tournament with a technical fall win over Webb City’s Austin Thomas, 18-3. He won a 5-4 decision over McCluer’s Kamerun Williams in the quarterfinals.

It was Solter’s first career state medal in three trips to Columbia.

“We’re very proud and happy for Nicholas to become a state runner-up for his first time reaching the podium,” Ohm said. “The greatest asset that Nicholas brings to every competition is his confidence.”

Solter, who won the Class 3 District 1 championship and was second in the GAC Tournament this season, has been wrestling for most of his life.

“I wrestle on and off throughout the year,” Solter said. “I started wrestling when I was five.”

Washington finished the state tournament in seventh in the Class 3 team standings.

The Blue Jays had 11 qualifiers and four state medalists.

“It was a disappointing weekend for the team,” Solter said. “The good thing is we had a lot of us make it through districts and on to state, and that was exciting.”

/

Area Scoreboard

Area Sports Schedule

American Legion Baseball

Ninth District Senior Legion Tournament

Thursday, July 17

At Westhoff Park

G1 (1) West 11, (8) Pacific 1

G2 (4) St. Charles 17, (5) Elsberry 2

At St. Peters Rec-Plex

G3 (3) Washington 4, (6) Wentzville 0

G4 (2) Daniel Boone 8, (7) St. Peters 2

Friday, July 18

At St. Peters Rec-Plex

G5 Elsberry 8, Pacific 3

G6 St. Peters 9, Wentzville 1

At Westhoff Park

G7 St. Charles 4, West 1

G8 Daniel Boone 7, Washington 4

Saturday, July 19

At St. Peters Rec-Plex

G9 Washington 9, Elsberry 4

G10 West 9, St. Peters 6

G12 West 14, Washington 1

At Westhoff Park

G11 St. Charles def. Daniel Boone (fft)

Sunday, July 20

Rest at Westhoff Park

G13 Championship — West 2, St. Charles 1 (13 innings)

Monday, July 21

G14 If-Needed Game — St. Charles 13, West 11

Zone 1 Senior Legion Tournament

At Lindenwood University, St. Charles

Thursday, July 24

G1 West 13, Daniel Boone Post 262 8

G2 Jefferson City Post 5 11, Hannibal Post 55 2

Friday, July 25

G3 West 11, St. Charles Post 312 1

G4 Daniel Boone 10, Hannibal 2

Saturday, July 26

G5 Jefferson City vs. West, 10 a.m.

G6 St. Charles vs. Daniel boone, 4 p.m.

G7 G5 loser vs. G6 winner, 7 p.m.

Sunday, July 27

G8 Championship — G5 winner vs. G7 winner, 1 p.m.

G9 If-Needed Game — G8 winner vs. G8 loser, 4 p.m.

Ninth District Junior Legion Tournament

Tuesday, July 8

At Union High School

G1 (1) Elsberry 3, (8) New Haven 0

At Ronsick Field

G4 (3) Washington 7, (6) Wentzville 1

G4 (2) Union 8, (7) Hannibal 1

At St. Peters Rec-Plex

G2 (5) St. Peters 8, (4) St. Charles 6

Wednesday, July 9

At New Haven

G5 Wentzville 4, New Haven 0

G6 St. Charles 8, Hannibal 7 (9 innings)

At Ronsick Field

G7 St. Peters 5, Elsberry 2

G8 Washington 2, Union 1

Remainder at Ronsick Field

Thursday, July 10

G9 Union 7, Wentzville 1

G10 Elsberry 3, St. Charles 2

Friday, July 11

G11 Washington 12, St. Peters 11 (10 innings)

G12 Elsberry 6, Union 3

Saturday, July 12

G13 Elsberry 4, St. Peters 3

G14 Championship — Washington 3, Elsberry 1

Washington wins district, to host Zone 1 Tournament at Borgia. Schedule below.

Junior Legion Zone 1 Tournament

At Borgia

Thursday, June 17

G1 Elsberry Post 226 10, Chillicothe Post 25 2

Friday, June 18

G2 Washington Post 218 5, Elsberry 1

G3 Chillicothe 5, Elsberry 4

Saturday, June 19

G4 Championship — Washington 16, Chillicothe 0 (5 innings)

Washington advances to State Tournament in Jackson.

Junior Legion State Tournament

At Jackson

Thursday, July 24

G1 Jackson 3, Springfield Glendale 2

G2 Eureka 7, Sedalia 0

Friday, June 25

G3 Jackson 8, Washington 3

G4 Springfield Glendale 8, Sedalia 3

G5 Jackson 4, Eureka 2

G6 Washington 8, Springfield Glendale 0

Saturday, June 26

G7 Eureka vs. Washington, 1 p.m.

G8 Championship — Jackson vs. G7 winner, 3:30 p.m.

Sunday, June 27

G9 If-Needed Game — G8 winner vs. G8 loser, 1 p.m.

Freshman Legion Ninth District Tournament

Tuesday, July 8

At Elsberry Legion Field

G1 (1) St. Charles 7, (8) St. Peters 0

G2 (4) Elsberry-Winfield 4, (5) Wentzville 3

At Elsberry Khoury League Field

G3 (3) Hannibal 3, (6) Warrenton 2

G4 (2) Washington 10, (7) West 1

Wednesday, July 9

At Elsberry Khoury League Field

G5 St. Peters 17, Warrenton 6

G6 Wentzville 5, West 4

At Elsberry Legion Field

G7 St. Charles 10, Elsberry-Winfield 2

G8 Washington 3, Hannibal 0

Remainder at Elsberry Legion Field

Thursday, July 10

G9 St. Peters 11, Hannibal 9

G10 Elsberry-Winfield 13, Wentzville 4

Friday, July 11

G12 Elsberry-Winfield 8, St. Peters 3

G11 Washington 6, St. Charles 0, 8:30 p.m.

Saturday, July 12

G13 St. Charles 10, Elsberry-Winfield 1

G14 Championship — St. Charles 5, Washington 2

Sunday, July 13

G15 If-Needed Game — St. Charles 2, Washington 0

Missouri Freshman

Legion State Tournament

At Rotary Recreational

Complex - Ronsick Field

Wednesday, July 16

G1 Creve Coeur Post 397 16, St. Robert Post 331 2

G2 Ste. Genevieve Post 150 4, St. Charles Post 312 0

G3 Jackson Post 158 1, vs. Springfield Glendale Merchants 0

G4 Washington Post 218 9, Eureka Post 177 4

Thursday, July 17

G5 Springfield Glendale 11, St. Robert 1 (St. Robert eliminated)

G6 St. Charles 10, Eureka 2 (Eureka eliminated)

G7 Ste. Genevieve 4, Creve Coeur 2

G8 Washington 12, Jackson 10

Friday, July 18

G9 Jackson 12, Springfield Glendale 0 (Springfield Glendale eliminated)

G10 Creve Coeur 8, St. Charles 3 (St. Charles eliminated)

G11 Ste. Genevieve 3, Washington 2

G12 Creve Coeur 11, Jackson 7 (Jackson eliminated)

Saturday, July 19

G13 Washington 8, Creve Coeur 3 (Creve Coeur eliminated)

G14 Championship—Washington 5, Ste. Genevieve 2

Sunday, July 20

G15 Championship Game 2—Washington 3, Ste. Genevieve 0

Great Midwest Football League

July 19

Missouri Cyclones 34, Illinois Justice 0

Swim Team Schedules

Washington Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Oaks Landing    Washington 192-100

6-16    Westglen    Washington 259-206

6-23    at Fox Creek    Washington 311-225

6-30    at Chadwick    Chadwick 264-258

7-7    Cherry Hills    Washington 291-140

7-11 at Division Meet, Westminster Christian First

Pacific Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    Lake of the Woods    LOtW 176-130

6-16    at Union    Union 289-220

6-23    Bridle Creek    Pacific 371-124

6-30    at Arbor Oaks    Pacific 282-241

7-7    at Indian Hills    Cancelled, weather

7-12    Division Meet    First

Union Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Arbor Oaks    Union 180-120

6-16    Pacific    Union 289-220

6-23    at Lake of the Woods    LoTW 312-201

6-30    Indian Hills    Union 322-275

7-7    Bridle Creek    PPD

7-12    at Division Meet, Pacific    Third

Pacific Diving Team

Date    Opponent    Time

6-14    at MAC West    MAC West 40-30

6-21    at Lindgate    Lindgate

6-28    at Cool Dell    9 a.m.

7-13    at Championships    8 a.m.

*Indicates League Games

Racing News