Spiers Named New Hermann Boys Basketball Coach - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Spiers Named New Hermann Boys Basketball Coach

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Friday, May 11, 2012 6:00 pm

Tim Spiers is back in the Four Rivers Conference.

Spiers, a St. Clair High School graduate and former head boys basketball coach at Washington High School, has been named the new head boys basketball coach at Hermann High School. He will teach physical education at the high school.

Spiers replaces Tim Wenkel, who recently became the head basketball coach at Bishop LeBlond High School in St. Joseph.

“I’m happy to be back in the area. Hermann is a great place to go and continue to build their basketball program,” Spiers said. “I’m excited to be coaching basketball again.”

Spiers coached at WHS for eight years, serving as head coach from 1994-2000. He also coached at Joplin High School for 10 years, four as head boys basketball coach.

He will go from coaching two larger school programs at Washington and Joplin to coaching at a smaller school at Hermann.

“Coaching against Hermann and watching them in the past, two things I always noticed was the kids were very coachable and they always played hard,” Spiers said. “When you have that, you always give yourself a chance to be successful.”

Spiers is familiar with other coaches and schools in the FRC.

“John VanLeer (Pacific) and I went to school together at SMS (now Missouri State) and of course coached against each other. Greg Dunigan is no longer coaching St. Clair, but we know each other well. I’ve coached against Dino McKinney (Sullivan), Ray Steinhoff (New Haven) and Ben Smith (St. James). I’ve also gotten to know Josh Vinyard (Owensville) pretty well. There are a lot of good coaches in the conference.”

/

Area Scoreboard

Football

Friday, Oct. 3

*Ft. Zumwalt E at Washington    7 p.m.

*St. Mary’s at Borgia    7 p.m.

*Union at Owensville    7 p.m.

*Hermann at St. Clair    7 p.m.

Festus at Pacific    7 p.m.

*Sullivan at St. James    7 p.m.

Cuba at Lincoln    7 p.m.

*Warrenton at Winfield    7 p.m.

*Wright City at Van-Far    7 p.m.

Friday, Sept. 26

Union 54, Washington 14

*Borgia 45, Duchesne 7

*St. Clair 57, St. James 55 (2 OT)

*Pacific 40, Owensville 34

*Hermann 24, Sullivan 12

Cuba 74, Liberty Wentzville 7

Parkway West 20, Warrenton 7

Mark Twain 32, Wright City 18

Friday, Sept. 19

*Ft. Zumwalt S 56, Washington 7

Borgia 42, Cardinal Ritter 6

*Union 55, St. Clair 35

*Sullivan 27, Pacific 10

Owensville 19, Hermann 16

St. James 28, Ash Grove 7

Brentwood 41, Cuba 24

*St. Charles West 49, Warrenton 7

South Callaway 55, Wright City 6

Softball

Wednesday, Oct. 1

*Washington at Holt    4:30 p.m.

De Soto at Pacific    4:30 p.m.

Sullivan at Affton    4:30 p.m.

St. James at Steelville    4:30 p.m.

St. Clair at Montgomery Co    5 p.m.

Thursday, Oct. 2

Owensville at Borgia    3:45 p.m.

Union at Salem    4:30 p.m.

Cuba at St. Clair    4:30 p.m.

Rockwood Summit at Pacific    4:30 p.m.

Sullivan at Rolla    4:30 p.m.

Father Tolton at Hermann    4:30 p.m.

St. James at Crocker    4:30 p.m.

New Haven at Montgomery Co    5 p.m.

Friday, Oct. 3

Belle at New Haven    5 p.m.

Pacific, Sullivan at Rolla Tny    TBA

Saturday, Oct. 4

Pacific, Sullivan at Rolla Tny    TBA

Monday, Oct. 6

Hermann at Borgia    3:45 p.m.

Union at Washington    4:30 p.m.

St. Clair at Festus    4:30 p.m.

Linn at New Haven    5 p.m.

Tuesday, Oct. 7

*Borgia at St. Dominic    4:30 p.m.

District Tournaments

Class 4 District 4

Wednesday, Oct. 8

(5) Rolla at (4) Northwest, 4:15 p.m.

Thursday, Oct. 9

Rolla-Northwest winner at (1) Lafayette, 4:15 p.m.

(3) Washington at (2) Eureka, 4:15 p.m.

Friday, Oct. 10

Championship, Eureka, 4:15 p.m.

Class 3 District 7

At St. Dominic

Wednesday, Oct. 8

(4) Borgia vs. (5) Wentzville Liberty, 2:30 p.m.

(3) Winfield vs. (6) O’Fallon Christian, 4:30 p.m.

Thursday, Oct. 9

(1) St. Dominic vs. Borgia-Liberty winner, 2:30 p.m.

(2) Warrenton vs. Winfield-O’Fallon Christian winner, 4:30 p.m.

Friday, Oct. 10

Championship, 4 p.m.

Volleyball

Wednesday, Oct. 1

Hillsboro at Pacific    5:30 p.m.

Thursday, Oct. 2

*Washington at Ft. Zumwalt N    5 p.m.

*St. Clair at Union    5 p.m.

*Pacific at Sullivan    5:30 p.m.

*Hermann at Owensville    5:30 p.m.

*St. James at New Haven    5:30 p.m.

*St. Dominic at Borgia    6:30 p.m.

Friday, Oct. 3

Missouri Baptist JV at ECC    3 p.m.

Lewis & Clark at ECC    7 p.m.

Saturday, Oct. 4

Indian Hills at ECC    9 a.m.

^Southwestern Illinois at ECC    1 p.m.

St. Clair Tny    TBA

Hermann at Lebanon Tny    TBA

Crosspoint at MAC Tournament    TBA

Monday, Oct. 6

New Haven at Linn    5 p.m.

Borgia at Trinity    5:30 p.m.

Hazelwood West at Pacific    5:30 p.m.

Helias at Hermann    5:30 p.m.

Owensville at Blair Oaks    5:30 p.m.

Belle at St. James    5:30 p.m.

Tuesday, Oct. 7

*Washington at Holt    5 p.m.

*St.Clair at St. James    5 p.m.

*Owensville at Union    5:30 p.m.

*New Haven at Pacific    5:30 p.m.

*Sullivan at Hermann    5:30 p.m.

Wednesday, Oct. 8

*Mineral Area at ECC    6:30 p.m.

Boys Soccer

Wednesday, Oct. 1

Warrenton at St. Clair    4:30 p.m.

Columbia Independent at Fulton SA    4:30 p.m.

Washington at Union    5 p.m.

Sullivan at North County    5 p.m.

Thursday, Oct. 2

*Pacific at St. Clair    4:30 p.m.

*Union at Sullivan    5 p.m.

Friday, Oct. 3

Lincoln at ECC    4 p.m.

Calvary Lutheran at Fulton SA    4:30 p.m.

Crosspoint at Heritage    5 p.m.

Sunday, Oct. 5

Lincolnland at ECC    1 p.m.

Monday, Oct. 6

FRC Classic, St. Clair    TBA

Tuesday, Oct. 7

#St. Louis United B at Crosspoint    4:30 p.m.

*Thomas Jefferson at Fulton SA    4:30 p.m.

*Holt at Washington    5 p.m.

*St. Dominic at Borgia    6:15 p.m.

FRC Classic, St. Clair    TBA

Wednesday, Oct. 8

FRC Classic, St. Clair    TBA

Cross Country

Wednesday, Oct. 1

St. James Inv    4 p.m.

Saturday, Oct. 4

Washington at Parkway West Inv    9 a.m.

Pacific at Potosi Inv    11 a.m.

Borgia, Union Capital City Challenge    TBA

Tuesday, Oct. 7

Hermann Inv    4 p.m.

St. Clair, St. James at Cuba Inv    4 p.m.

Wednesday, Oct. 8

Borgia at AAA Meet, Lutheran SC    TBA

Boys Swimming

Monday, Sept. 29

Wednesday, Oct. 1

*Borgia at Lutheran SC/Christian    TBA

Saturday, Oct. 4

Borgia, Washington at Ft. Zumwalt N Inv    9 a.m.

Tuesday, Oct. 7

Washington at CBC    4 p.m.

*Conference Games

Racing News