Kuenzel, Lasky Lead Union to 12th in Class 3 Standings - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Kuenzel, Lasky Lead Union to 12th in Class 3 Standings

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Related Galleries

Posted: Wednesday, February 26, 2014 11:45 am

With one state champion (Dalton Kuenzel) and a sixth-place finisher (Joe Lasky), it was a year for the record books in the Union High School wrestling program.

The Wildcats scored 42 points to place 12th in Class 3 an the MSHSAA Wrestling Championships, which concluded Saturday night at the Mizzou Arena in Columbia.

“I thought we wrestled great at the state tournament,” Union Head Coach Justin Cranmer said. “If you would have told me before the season started that we would have a state champion and another medalist at the end of the year I would have been a very happy coach.”

Kuenzel hopes this year’s state run can help to inspire younger wrestlers.

“I think this is going to be a confidence booster for all of the younger kids coming up,” Kuenzel said. “It shows that no matter where you start, you can always finish higher than where you began.”

Lasky said the program is on solid ground.

“We had a great team last year,” Lasky said. “We graduated a lot of good seniors. We came back this year and brought in good freshmen. We’re definitely a program on the rise. We’ve got a lot of young kids coming up. We have solid freshmen and sophomores.”

Both Kuenzel and Lasky are scheduled to wrestle in the senior national tournament in Virginia Beach, Va., March 27-30. Kuenzel will compete in the East-West All-Star Meet in Edwardsville, Ill., March 24.

Union had four qualified wrestlers and three who actually competed. Two of those three ended on the podium.

Kuenzel (182) is Union’s second state champion. Mat Machelett won the Class 3A heavyweight title in 1992, edging Neosho’s Russell Lewis, 5-3, to claim the crown.

“Dalton could not have wrestled any better at the state meet,” Cranmer said. “He scored the maximum amount of team points allowed at the state tournament because he pinned all four of his opponents.”

The last Union wrestler to compete in a title match was Jimmy Barnhart (215), who finished second in Class 2 at his weight class in 2009.

This season, Kuenzel capped off a 46-2 season Saturday night with his fourth pin in a row, a 3:05 win over Winnetonka’s Markel Fluker.

Near the midway point of the match, Kunezel trailed 3-0 when he found an opening and quickly put Fluker on his back for the victory.

To reach the finals, Kuenzel:

• Pinned Branson’s Christian Robertson in 2:11;

• Pinned Grain Valley’s Joey Sodano in 0:45; and

• Pinned Willard’s Hunter Yeargan in 5:20.

In the semifinal match, Kuenzel was involved in a close match until he found an opening and earned the pin.

A story on Kuenzel can be found elsewhere in this section.

Lasky (220) finished off a comeback season, earning a state medal by finishing sixth. It was a far better ending for Lasky than last year’s state tournament, when he was knocked out with a broken ankle.

“Last year, I broke my ankle,” Lasky said. “This year, I was pretty excited. My goal the whole season was to medal here. I got through and made it.”

Cranmer credited Lasky for picking up key wins to make the podium.

“Joe wrestled amazing at both the district and state tournament,” Cranmer said. “He beat a very tough kid from Staley first round. He lost to the eventual state champion from Hannibal in the quarterfinals but bounced back and won two tough matches to get to the medal rounds.”

After starting the season at 285, Lasky trimmed down to his fighting weight in the 220-pound weight class and recorded a 32-10 season.

“I wrestled at 220 last year, so I ended up cutting back down,” Lasky said. “I started the season at 250. I had to cut weight over all of Christmas break. It was terrible, but it was definitely worth it to be on the podium with some hardware around my neck.”

In his state opener, Lasky pinned Staley’s Logan Shinneman in 5:52.

But, in the quarterfinals, Lasky dropped an 8-0 decision to Hannibal’s Kyle Muehring, the eventual state champion.

Going into the wrestleback bracket, Lasky then pinned Chaminade’s Craman Mays in 2:23 and earned a 6-4 decision over Marshfield’s Micah Ragsdale to reach the medal rounds.

In the fourth-round wrestlebacks Saturday morning, Neosho’s Ben Elledge edged Lasky, 6-5. Elledge placed fourth.

Kearney’s Tyler Horton pinned Lasky in the fifth-place bout in 1:43.

“I’ve only been wrestling for two years,” Lasky said. “I was lucky I was able to get here with my coach helping after only wrestling for two years.”

Lasky is a three-sport standout with the Wildcats.

“I love wrestling for Union,” Lasky said. “I also do football and track. I love the town and all of the people in it.”

Lasky indicated he’s looking for the opportunity to play football in college, but would consider an offer

Two Union freshmen also got to experience the state meet.

Freshman Dylan Ahern (170) went 1-2 in the state meet to finish the season at 26-20.

“Dylan Ahern also wrestled well,” Cranmer said. “He won a match in the first round of wrestlebacks and I think he learned a lot from the experience and is even more hungry to win a state medal next year.”

Ahern opened with a 12-4 major decision setback against Dalton Lewis of Kearney, who wound up taking sixth.

Ahern knocked out Hannibal’s Austin Hawes, 13-8.

The meet finished for Ahern in a 33-second pin against Ft. Zumwalt North’s Levi Kessels, the third-place finisher in the weight class.

Union’s other freshman, Dawson Sickmeier (106) officially forfeited his two state matches to Willard’s Nikolas Chavez and Ladue’s Justin Espinosa.

Sickmeier (30-16) suffered a concussion in the third-place bout of the district tournament the previous Saturday in Farmington and was not cleared to compete at the state meet.

/

Area Scoreboard

Washington Post 218 Senior Legion Tournament

Pools

Pool A — St. Charles 3-1, Manchester 3-1, Jefferson City 2-2, Union 1-3, Columbia 1-3

Pool B — Ballwin 4-0, Thoman Boothe 3-1, SEMO 2-2, Washington 1-3, New Haven 0-4

Pool Games

At Ronsick Field Unless Noted

Wednesday, June 15

St. Charles 9, Manchester 8

Thoman Boothe 5, Washington 4

St. Charles 3, Union 2

SEMO 16, New Haven 0

Thursday, June 16

Washington 11, New Haven 1

St. Charles 3, Jefferson City 2

Ballwin 9, Thoman Boothe 1

Union 7, Columbia 2

Friday, June 17

Jefferson City 10, Union 0

Ballwin 12, New Haven 2

Manchester 8, Columbia 6

SEMO 6, Washington 1

Saturday, June 18

At Ronsick Field

Thoman Boothe 4, New Haven 0

Thoman Boothe 4, SEMO 3

Manchester 8, Columbia 6

Ballwin 3, Washington 2

At Borgia

Manchester 7, Union 3

Manchester 2, Jefferson City 1

Jefferson City 3, Columbia 1

Columbia 4, St. Charles 1

Sunday, June 19

Semifinal 1 — St. Charles 7, Thoman Boothe 3

Semifinal 2 — Manchester 3, Ballwin 1

Championship — Manchester 9, St. Charles 1

Washington Post 218 Seniors

5-31    *Washington 15, St. Clair 2

6-1    Washington 7, Eureka 3

6-2    *Washington 13, West 0

6-4    #Washington 13, Chillicothe 1

6-4    #Washington 10, Sedalia 7

6-5    #Washington 11, Fike 3

6-5    #Washington 3, Jefferson City 2

6-7    *Washington 15, Pacific 0

6-8    *Washington 16, Sullivan 2

6-9    *Washington 15, St. Charles 2

6-10    Washington 10, Festus 0

6-11    *Washington 24, St. Clair 0

6-12    *Washington 10, O’Fallon 3

6-15    $Thoman Boothe 5, Washington 4

6-16    $Washington 11, New Haven 1

6-17    $SEMO 6, Washington 1

6-18    $Ballwin 3, Washington 2

6-22    *New Haven    PPD

6-24    Manchester    7 p.m.

6-25    *Elsberry    6 p.m.

6-26    at De Soto    6 p.m.

6-28    *at Wentzville    8 p.m.

6-29    *Warrenton    8:30 p.m.

6-30    *at New Haven    7 p.m.

7-1    *St. Peters    7 p.m.

7-2    *at Union    noon

7-3    *Owensville    3:30 p.m.

7-6    at Blue Springs Tny    TBA

7-7    at Blue Springs Tny    TBA

7-8    at Blue Springs Tny    TBA

7-9    at Blue Springs Tny    TBA

7-10    at Blue Springs Tny    TBA

7-14    District Tny    TBA

* Ninth District Games

# Sedalia Tournament

$ Washington Tournament

Washington Post 218 Juniors

5-26    Washington 9, Thoman Boothe 1

5-27    #Washington 11, Ballwin 1

5-28    #Washington 7, Highland, Ill., 1

5-29    #Washington 7, Union 2

5-29    #Jefferson City 1, Washington 0

6-3    *Washington 14, St. Clair 1

6-4    *Washington 7, O'Fallon 1

6-5    *Washington 8, Hannibal 5

6-5    Washington 6, Alton, Ill. 3

6-7    *Washington 13, Pacific 3

6-9    *Washington 4, St. Charles 1

6-12    *Washington 7, Elsberry 4

6-18   Belleville, Ill., 4, Washington 3

6-18   Washington 13, Belleville, Ill., 1

6-21   *Washington 10, Warrenton 3

6-22    Washington 8, Festus 2

6-24    *at New Haven    6 p.m.

6-25    *Wentzville    3:30 p.m.

6-26    *Union    1 p.m.

6-27    *at Sullivan    6 p.m.

6-28    Manchester (DH)    6 p.m.

6-29    at St. Clair    8 p.m.

7-2    at Festus (DH)    noon

7-5    District Tournament    TBA

* Ninth District Games

# Post 218 Memorial Weekend Tournament

Washington Post 218 Freshmen

5-19    #Washington 3, Ballwin 0

5-20    #Washington 7, Manchester 5

5-21    #Washington 8, New Haven 3

5-22    #Washington 13, Ballwin 2

5-25    *Sullivan 3, Washington 2

5-25    *Washington 14, Sullivan 2

5-26    *Washington 13, Union 0

5-31    *Washington 14, St. Clair 0

6-2    *Washington 10, Wentzville 4

6-4    *Washington 3, Hannibal 0

6-4    *St. Clair 5, Washington 2

6-7    *Washington 5, St. Charles 0

6-8    *Washington 10, St. Peters 0

6-12    *Washington 9, St. Charles 5

6-13    *Washington 10, St. Peters 0

6-14    *Washington 11, New Haven 1

6-14    *Washington 11, Union 1

6-16    *Washington 8, Rosebud 4

6-18    *Washington 11, Pacific 0

6-18    *Washington 14, Pacific 0

6-21    *Washington 4, Rosebud 2

6-24    *at New Haven    8 p.m.

6-25    *Elsberry    1 p.m.

6-29    *Warrenton    6 p.m.

7-1    District Tournament    TBA

* Ninth District Games

# Washington Tournament Games

Union Post 297 Seniors

5-31    *Union 4, Warrenton 0

6-1    *St. Clair 6, Union 3

6-2    *Pacific 6, Union 5

6-4    *Elsberry 5, Union 2

6-6    *New Haven 11, Union 7

6-8    *Union 16, West 0

6-15    ^St. Charles 3, Union 2

6-16    ^Union 7, Columbia 2

6-17    ^Jefferson City 10, Union 0

6-18    ^Manchester 7, Union 3

6-21    *Union 16, St. Peters 0

6-22    *O'Fallon 3, Union 2

6-25    *at St. Charles    noon

6-27    *at St. Clair    6 p.m.

6-29    *Sullivan    5:30 p.m.

7-1    *at Warrenton    5:30 p.m.

7-2    *Washington    noon

7-6-10    at Blue Springs Wood Bat Tny    TBA

7-12    Ninth Distirct Tny    TBA

* Ninth District Games

^Washington Tournament

Union Post 297 Juniors

5-25    PPD at Farmington

5-26    #Union 2, Eureka 1

5-29    #Jefferson City 15, Union 5

5-30    #Washington 7, Union 2

6-2    *Union 5, Warrenton 4

6-4    *Elsberry 10, Union 7

6-4    *Elsberry 6, Union 2

6-5    *Union 9, St. Clair 8

6-7    Union 13, Manchester 4

6-11    *Union 9, St. Charles 8

6-11    *Union 4, St. Charles 3

6-12    *Sullivan 13, Union 0

6-12    *Union 2, Hannibal 1

6-15    *Union 7, St. Clair 1

6-16    *Union 11, New Haven 4

6-18    &Illinois Stix 5, Union 1

6-18    &Union 7, ECI M80s 5

6-19    &Macon Co Jokers 12, Union 1

6-19    &Union 9, Gamers 0

6-22    *O'Fallon 8, Union 1

6-24    *Wentzville    5:30 p.m.

6-25    Farmington (DH)    1 p.m.

6-26    *at Washington    1 p.m.

6-28    *Warrenton    6 p.m.

6-30    *at Sullivan    6 p.m.

7-2    *Pacific    10 a.m.

7-5    Ninth District Tny    TBA

7-23    All-Star Game, Elsberry    4 p.m.

* Ninth District Games

Union Post 297 Freshmen

5-19 #New Haven 15, Union 4

5-20 #Eureka 8, Union 5

5-22 #Manchester 7, Union 3

5-24   Eureka 9, Union 2

5-26    *Washington 13, Union 0

5-31    *Wentzville 6, Union 2

6-2    *St. Charles 21, Union 10

6-4    *Hannibal 12, Union 6

6-5    *St. Clair 10, Union 0

6-9    *Sullivan 11, Union 1

6-11    *Warrenton 3, Union 2

6-11    *Warrenton 14, Union 5

6-12    *St. Peters 8, Union 7

6-12    *St. Peters 12, Union 2

6-14    *Washington 11, Union 1

6-16    *New Haven 1, Union 0

6-23    *Union 22, Pacific 1

6-26    *Rosebud (DH)    noon, 5 p.m.

6-30    *St. Clair    5:30 p.m.

7-5    Ninth District Tny    TBA

7-23    All-Star Game, Elsberry    1 p.m.

* Ninth District Games

Pacific Post 402 Seniors

6-2    *Pacific 6, Union 5

6-3    *at Elsberry    8 p.m.

6-7    *Washington 15, Pacific 0

6-14    *Pacific 2, Sullivan 1

6-14    *Pacific 10, Sullivan 2

6-15    *O'Fallon 6, Pacific 5

6-18    *Pacific 6, West 4

6-22    *Pacific 4, St. Clair 1

6-25    *at St. Clair, 4 p.m.

6-26    *at St. Peters    5 p.m.

6-30    *at Warrenton    5:30 p.m.

7-1    *at St. Charles TBA

*Ninth District Games

Pacific Post 402 Juniors

6-1    *New Haven 5, Pacific 1

6-3    *O'Fallon 5, Pacific 3

6-4    *Warrenton 16, Pacific 9

6-7    *Washington 13, Pacific 3

6-9    *Sullivan 7, Pacific 4

6-11    *Hannibal 13, Pacific 3

6-11    *Elsberry 6, Pacific 0

6-13    *St. Clair    PPD

6-16    *Sullivan 4, Pacific 3

6-23    *St. Charles 9, Pacific 6

6-27    *Wentzville    8 p.m.

6-30    *at St. Clair    8 p.m.

7-2    *at Union    10 a.m.

7-5    Ninth District Tny    TBA

* Ninth District Games

Pacific Post 402 Freshmen

6-2    *New Haven 14, Pacific 0

6-6    *Wentzville 17, Pacific 16

6-7    *Sullivan 15, Pacific 1

6-13    *Rosebud 22, Pacific 0

6-15    *Elsberry 17, Pacific 2

6-16    *Warrenton def. Pacific (forfeit)

6-18    *Washington 11, Pacific 0

6-18    *Washington 14, Pacific 0

6-21    *St. Charles 13, Pacific 1

6-23    *Union 22, Pacific 1

6-24    *at Hannibal    8 p.m.

6-26    *at St. Peters (DH)    12 p.m.

6-27    *St. Clair    6 p.m.

6-29    *at St. Clair    6 p.m.

7-1    Rosebud    7 p.m.

* Ninth District Games

St. Clair Post 347 Seniors

5-25    *St. Clair 10, West 6

5-31    *Washington 14, St. Clair 2

6-1    *St. Clair 6, Union 3

6-3    *O'Fallon 11, St. Clair 7

6-7    *St. Clair 15, Warrenton 8

6-10    *St. Clair 13, New Haven 11

6-11    *Washington 24, St. Clair 0

6-15    *St. Clair 9, Sullivan 3

6-16    *St. Clair 13, St. Peters 4

6-19    Warrenton 18, St. Clair 6

6-20    Sullivan 16, St. Clair 6

6-22    *Pacific 4, St. Clair 1

6-25    *Pacific    4 p.m.

6-26    *Elsberry    2 p.m.

6-27    *Union    6 p.m.

6-28    *at St. Charles    6 p.m.

* Ninth District Games

St. Clair Post 347 Juniors

6-1    *at Sullivan    7:30 p.m.

6-3    *Washington 14, St. Clair 1

6-5    *Union 9, St. Clair 8

6-7    *Warrenton 10, St. Clair 0

6-8    *New Haven 10, St. Clair 0

6-10    *O’Fallon    6 p.m.

6-12    *St. Clair 8, Wentzville 5

6-13    *at Pacific    PPD

6-15    *Union 7, St. Clair 1

6-16    *Wentzville 10, St. Clair 0

6-18    *Hannibal def. St. Clair twice

6-19    *Warrenton 6, St. Clair 5

6-23    *Sullivan    6 p.m.

6-26    *Elsberry    12 p.m.

6-28    *at St. Charles 8 p.m.

6-29    *Washington    8 p.m.

6-30    Pacific    8 p.m.

* Ninth District Games

St. Clair Post 347 Freshmen

5-23    *Rosebud 6, St. Clair 0

5-24    *St. Charles 10, St. Clair 0

5-31    *Washington 14, St. Clair 0

6-1    *Sullivan 5, St. Clair 1

6-4    *St. Clair 5, Washington 2

6-5    *St. Clair 10, Union 0

6-8    *St. Clair 6, New Haven 4

6-11    *St. Charles 14, St. Clair 2

6-12    *Wentzville 11, St. Clair 2

6-14    *Sullivan 15, St. Clair 13

6-15    *St. Clair 6, Rosebud 2

6-16    *St. Clair 9, St. Peters 7

6-18    *Elsberry 8, St. Clair 1

6-18     Elsberry 10, St. Clair 4

6-19    *Warrenton 5, St. Clair 0

6-23    *St. Clair 9, Wentzville 7

6-27    *at Pacific    6 p.m.

6-29    *Pacific    6 p.m.

6-30    *at Union    5:30 p.m.

* Ninth District Games

New Haven Post 366 Seniors

5-24    *New Haven 5, O'Fallon 3

5-28    *PPD at West

6-6    *New Haven 11, Union 7

6-10    *St. Clair 13, New Haven 11

6-11    *New Haven 10, West 1

6-15    #SEMO 16, New Haven 0

6-16    #Washington 11, New Haven 0

6-17    #Ballwin 12, New Haven 2

6-17    *New Haven 13, Sullivan 3

6-18    #Thoman Boothe 4, New Haven 0

6-19    *New Haven 9, St. Peters 1

6-21    *at Sullivan    8 p.m.

6-22    *at Washington    8:30 p.m.

6-25    *St. Peters    5 p.m.

6-26    *St. Charles    noon

6-27    *at Warrenton    5:30 p.m.

6-28    *Pacific    7 p.m.

6-29    *at Elsberry    8 p.m.

6-30    *Washington    7 p.m.

7-14    Ninth District Tny    TBA

# Washington Tournament

* Ninth District Games    

New Haven Post 366 Juniors

6-1    *New Haven 5, Pacific 1

6-4   New Haven 5, MODO 1

6-4   New Haven 9, Mattoon, Ill. #2 1

6-4   New Haven 5, Charlestown Red 0

6-7    *Wentzville 4, New Haven 2

6-8    *New Haven 10, St. Clair 0

6-12    *Elsberry 4, New Haven 3

6-15    *New Haven 7, Warrenton 2

6-16    *Union 11, New Haven 4

6-18    *St. Charles 8, New Haven 7

6-18    *St. Charles 6, New Haven 5

6-21    *New Haven 4, Sullivan 3

6-22    *Washington    PPD

6-26    *Hannibal (DH)    3 p.m.

6-29    *Sullivan (DH)    6 p.m.

7-5-11    Ninth District Tny    TBA

* Ninth District Games

Washington Swim Team

6-13    Lake Chesterfield 232, Washington 115

6-20    at Cool Dell    5:30 p.m.

6-27    Cedarmill    5:30 p.m.

7-11    at Lake Chesterfield    5:30 p.m.

7-16    Division Meet at Cedarmill    TBA

Pacific Swim Team

6-6    Pacific 194, Union 138

6-14    Pacific 302, Fox Creek 198

6-20    Pacific 302, Indian Hills 173

6-27    JCC    6 p.m.

7-5    at Oaks Landing    6 p.m.

7-9    Phelps Division Meet    7 a.m.

Union Swim Team

6-6    Pacific 194, Union 138

6-13    at Indian Hills, PPD

6-20    JCC 232, Union 229

6-27    Oaks Landing    6 p.m.    

7-5    at Fox Creek    6 p.m.

7-9    Division Meet at Pacific    7 a.m.

Pacific Dive Team

6-18    MAC 61, Pacific 20

6-25    at Lindgate    9 a.m.

6-30    Cool Dell    9 a.m.

7-17    at Cool Dell    noon

;