Pacific’s Repp, Franek Reach Finals at Westminster Tourney - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Pacific’s Repp, Franek Reach Finals at Westminster Tourney

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Wednesday, December 5, 2012 2:00 pm

Opening its wrestling season at the Westminster Tournament last Friday and Saturday, Pacific had three medalists and placed eighth in the final team standings.

The top three wrestlers in each weight class earned medals.

Timberland claimed the team title with 306.5 points. Washington was second with 291.5 points followed by Ste. Genevieve (233), Moberly (228.5), Odessa (174.5), Westminster (162), St. Charles West (146), Pacific (138.5), Rockwood Summit (136.5), Owensville (101.5), Windsor (78) and MICDS (57.5).

The Indians competed in 11 weight classes and had five top-four finishes.

“We’re a little beat up. We had three varsity wrestlers out with injuries,” said Pacific Head Coach Rob Schimsa. “We’ll get better as the season moves along. We had some bright spots. Overall, I’m happy with how we wrestled.”

Pacific’s Josh Franek and Austin Repp both reached the championship match of their respective weight classes, settling for second place.

Franek, a freshman, had a 6-1 record at 106 pounds. He lost to Odessa’s Dakota Miller in the finals, 7-1.

“Josh dominated everybody until he got to the finals, where he lost to a national level type of wrestler from Odessa,” Schimsa said. “Josh is a good wrestler. He’s a little undersized, but he’s talented. There are good things ahead for him.”

Repp (170), a junior, had a 7-1 record. He lost to St. Charles West’s Casey Bartee in the finals, 5-2.

“The score was tied 2-2 going into the third period. It was a good, exciting match,” Schimsa said. “The highlight for Austin was he beat a kid who took fourth place in Class 4 at 152 in the semifinals, 9-2.”

Jeff Miller placed third at 138 pounds with a 7-1 record. He won a 16-8 major decision over Moberly’s Dominick Guthrie in the third-place contest.

“Jeff lost in overtime in the semifinals to a Timberland kid,” Schimsa said. “He dominated his third-place match.”

Joe Rind and Dalton Voyles both registered fourth-place finishes.

Rind reached the third-place match at 120 pounds, losing to Windsor’s Dirk Tucker, 11-4. He was 6-2 in the tournament.

“Joe had a solid tournament,” Schimsa said. “He beat a state qualifier from St. Charles West.”

Voyles also wrestled for third place at 160 pounds, losing to Windsor’s Tyler Warren. He was 4-4 in the tournament.

“Dalton was on the tougher side of the bracket. He lost in overtime to (Caleb) Summers of Washington in the semifinals,” Schimsa said. “Dalton is going to have a good season.”

Joon Kim placed eighth at 145 pounds.

Also wrestling for Pacific were Austin Gibson (113), Matthew Schimsa (126), Ryan Lause (132), Curtis Paglusch (152) and Andrew Cooper (182).

“It was a learning experience for those guys,” Schimsa said.

The Indians were open at 195, 220 and 285.

/

Area Scoreboard

Washington Post 218 Senior Legion Tournament

Pools

Pool A — St. Charles 3-1, Manchester 3-1, Jefferson City 2-2, Union 1-3, Columbia 1-3

Pool B — Ballwin 4-0, Thoman Boothe 3-1, SEMO 2-2, Washington 1-3, New Haven 0-4

Pool Games

At Ronsick Field Unless Noted

Wednesday, June 15

St. Charles 9, Manchester 8

Thoman Boothe 5, Washington 4

St. Charles 3, Union 2

SEMO 16, New Haven 0

Thursday, June 16

Washington 11, New Haven 1

St. Charles 3, Jefferson City 2

Ballwin 9, Thoman Boothe 1

Union 7, Columbia 2

Friday, June 17

Jefferson City 10, Union 0

Ballwin 12, New Haven 2

Manchester 8, Columbia 6

SEMO 6, Washington 1

Saturday, June 18

At Ronsick Field

Thoman Boothe 4, New Haven 0

Thoman Boothe 4, SEMO 3

Manchester 8, Columbia 6

Ballwin 3, Washington 2

At Borgia

Manchester 7, Union 3

Manchester 2, Jefferson City 1

Jefferson City 3, Columbia 1

Columbia 4, St. Charles 1

Sunday, June 19

Semifinal 1 — St. Charles 7, Thoman Boothe 3

Semifinal 2 — Manchester 3, Ballwin 1

Championship — Manchester 9, St. Charles 1

Washington Post 218 Seniors

5-31    *Washington 15, St. Clair 2

6-1    Washington 7, Eureka 3

6-2    *Washington 13, West 0

6-4    #Washington 13, Chillicothe 1

6-4    #Washington 10, Sedalia 7

6-5    #Washington 11, Fike 3

6-5    #Washington 3, Jefferson City 2

6-7    *Washington 15, Pacific 0

6-8    *Washington 16, Sullivan 2

6-9    *Washington 15, St. Charles 2

6-10    Washington 10, Festus 0

6-11    *Washington 24, St. Clair 0

6-12    *Washington 10, O’Fallon 3

6-15    $Thoman Boothe 5, Washington 4

6-16    $Washington 11, New Haven 1

6-17    $SEMO 6, Washington 1

6-18    $Ballwin 3, Washington 2

6-22    *New Haven    PPD

6-24    Manchester    7 p.m.

6-25    *Elsberry    6 p.m.

6-26    at De Soto    6 p.m.

6-28    *at Wentzville    8 p.m.

6-29    *Warrenton    8:30 p.m.

6-30    *at New Haven    7 p.m.

7-1    *St. Peters    7 p.m.

7-2    *at Union    noon

7-3    *Owensville    3:30 p.m.

7-6    at Blue Springs Tny    TBA

7-7    at Blue Springs Tny    TBA

7-8    at Blue Springs Tny    TBA

7-9    at Blue Springs Tny    TBA

7-10    at Blue Springs Tny    TBA

7-14    District Tny    TBA

* Ninth District Games

# Sedalia Tournament

$ Washington Tournament

Washington Post 218 Juniors

5-26    Washington 9, Thoman Boothe 1

5-27    #Washington 11, Ballwin 1

5-28    #Washington 7, Highland, Ill., 1

5-29    #Washington 7, Union 2

5-29    #Jefferson City 1, Washington 0

6-3    *Washington 14, St. Clair 1

6-4    *Washington 7, O'Fallon 1

6-5    *Washington 8, Hannibal 5

6-5    Washington 6, Alton, Ill. 3

6-7    *Washington 13, Pacific 3

6-9    *Washington 4, St. Charles 1

6-12    *Washington 7, Elsberry 4

6-18   Belleville, Ill., 4, Washington 3

6-18   Washington 13, Belleville, Ill., 1

6-21   *Washington 10, Warrenton 3

6-22    Washington 8, Festus 2

6-24    *at New Haven    6 p.m.

6-25    *Wentzville    3:30 p.m.

6-26    *Union    1 p.m.

6-27    *at Sullivan    6 p.m.

6-28    Manchester (DH)    6 p.m.

6-29    at St. Clair    8 p.m.

7-2    at Festus (DH)    noon

7-5    District Tournament    TBA

* Ninth District Games

# Post 218 Memorial Weekend Tournament

Washington Post 218 Freshmen

5-19    #Washington 3, Ballwin 0

5-20    #Washington 7, Manchester 5

5-21    #Washington 8, New Haven 3

5-22    #Washington 13, Ballwin 2

5-25    *Sullivan 3, Washington 2

5-25    *Washington 14, Sullivan 2

5-26    *Washington 13, Union 0

5-31    *Washington 14, St. Clair 0

6-2    *Washington 10, Wentzville 4

6-4    *Washington 3, Hannibal 0

6-4    *St. Clair 5, Washington 2

6-7    *Washington 5, St. Charles 0

6-8    *Washington 10, St. Peters 0

6-12    *Washington 9, St. Charles 5

6-13    *Washington 10, St. Peters 0

6-14    *Washington 11, New Haven 1

6-14    *Washington 11, Union 1

6-16    *Washington 8, Rosebud 4

6-18    *Washington 11, Pacific 0

6-18    *Washington 14, Pacific 0

6-21    *Washington 4, Rosebud 2

6-24    *at New Haven    8 p.m.

6-25    *Elsberry    1 p.m.

6-29    *Warrenton    6 p.m.

7-1    District Tournament    TBA

* Ninth District Games

# Washington Tournament Games

Union Post 297 Seniors

5-31    *Union 4, Warrenton 0

6-1    *St. Clair 6, Union 3

6-2    *Pacific 6, Union 5

6-4    *Elsberry 5, Union 2

6-6    *New Haven 11, Union 7

6-8    *Union 16, West 0

6-15    ^St. Charles 3, Union 2

6-16    ^Union 7, Columbia 2

6-17    ^Jefferson City 10, Union 0

6-18    ^Manchester 7, Union 3

6-21    *Union 16, St. Peters 0

6-22    *O'Fallon 3, Union 2

6-25    *at St. Charles    noon

6-27    *at St. Clair    6 p.m.

6-29    *Sullivan    5:30 p.m.

7-1    *at Warrenton    5:30 p.m.

7-2    *Washington    noon

7-6-10    at Blue Springs Wood Bat Tny    TBA

7-12    Ninth Distirct Tny    TBA

* Ninth District Games

^Washington Tournament

Union Post 297 Juniors

5-25    PPD at Farmington

5-26    #Union 2, Eureka 1

5-29    #Jefferson City 15, Union 5

5-30    #Washington 7, Union 2

6-2    *Union 5, Warrenton 4

6-4    *Elsberry 10, Union 7

6-4    *Elsberry 6, Union 2

6-5    *Union 9, St. Clair 8

6-7    Union 13, Manchester 4

6-11    *Union 9, St. Charles 8

6-11    *Union 4, St. Charles 3

6-12    *Sullivan 13, Union 0

6-12    *Union 2, Hannibal 1

6-15    *Union 7, St. Clair 1

6-16    *Union 11, New Haven 4

6-18    &Illinois Stix 5, Union 1

6-18    &Union 7, ECI M80s 5

6-19    &Macon Co Jokers 12, Union 1

6-19    &Union 9, Gamers 0

6-22    *O'Fallon 8, Union 1

6-24    *Wentzville    5:30 p.m.

6-25    Farmington (DH)    1 p.m.

6-26    *at Washington    1 p.m.

6-28    *Warrenton    6 p.m.

6-30    *at Sullivan    6 p.m.

7-2    *Pacific    10 a.m.

7-5    Ninth District Tny    TBA

7-23    All-Star Game, Elsberry    4 p.m.

* Ninth District Games

Union Post 297 Freshmen

5-19 #New Haven 15, Union 4

5-20 #Eureka 8, Union 5

5-22 #Manchester 7, Union 3

5-24   Eureka 9, Union 2

5-26    *Washington 13, Union 0

5-31    *Wentzville 6, Union 2

6-2    *St. Charles 21, Union 10

6-4    *Hannibal 12, Union 6

6-5    *St. Clair 10, Union 0

6-9    *Sullivan 11, Union 1

6-11    *Warrenton 3, Union 2

6-11    *Warrenton 14, Union 5

6-12    *St. Peters 8, Union 7

6-12    *St. Peters 12, Union 2

6-14    *Washington 11, Union 1

6-16    *New Haven 1, Union 0

6-23    *Union 22, Pacific 1

6-26    *Rosebud (DH)    noon, 5 p.m.

6-30    *St. Clair    5:30 p.m.

7-5    Ninth District Tny    TBA

7-23    All-Star Game, Elsberry    1 p.m.

* Ninth District Games

Pacific Post 402 Seniors

6-2    *Pacific 6, Union 5

6-3    *at Elsberry    8 p.m.

6-7    *Washington 15, Pacific 0

6-14    *Pacific 2, Sullivan 1

6-14    *Pacific 10, Sullivan 2

6-15    *O'Fallon 6, Pacific 5

6-18    *Pacific 6, West 4

6-22    *Pacific 4, St. Clair 1

6-25    *at St. Clair, 4 p.m.

6-26    *at St. Peters    5 p.m.

6-30    *at Warrenton    5:30 p.m.

7-1    *at St. Charles TBA

*Ninth District Games

Pacific Post 402 Juniors

6-1    *New Haven 5, Pacific 1

6-3    *O'Fallon 5, Pacific 3

6-4    *Warrenton 16, Pacific 9

6-7    *Washington 13, Pacific 3

6-9    *Sullivan 7, Pacific 4

6-11    *Hannibal 13, Pacific 3

6-11    *Elsberry 6, Pacific 0

6-13    *St. Clair    PPD

6-16    *Sullivan 4, Pacific 3

6-23    *St. Charles 9, Pacific 6

6-27    *Wentzville    8 p.m.

6-30    *at St. Clair    8 p.m.

7-2    *at Union    10 a.m.

7-5    Ninth District Tny    TBA

* Ninth District Games

Pacific Post 402 Freshmen

6-2    *New Haven 14, Pacific 0

6-6    *Wentzville 17, Pacific 16

6-7    *Sullivan 15, Pacific 1

6-13    *Rosebud 22, Pacific 0

6-15    *Elsberry 17, Pacific 2

6-16    *Warrenton def. Pacific (forfeit)

6-18    *Washington 11, Pacific 0

6-18    *Washington 14, Pacific 0

6-21    *St. Charles 13, Pacific 1

6-23    *Union 22, Pacific 1

6-24    *at Hannibal    8 p.m.

6-26    *at St. Peters (DH)    12 p.m.

6-27    *St. Clair    6 p.m.

6-29    *at St. Clair    6 p.m.

7-1    Rosebud    7 p.m.

* Ninth District Games

St. Clair Post 347 Seniors

5-25    *St. Clair 10, West 6

5-31    *Washington 14, St. Clair 2

6-1    *St. Clair 6, Union 3

6-3    *O'Fallon 11, St. Clair 7

6-7    *St. Clair 15, Warrenton 8

6-10    *St. Clair 13, New Haven 11

6-11    *Washington 24, St. Clair 0

6-15    *St. Clair 9, Sullivan 3

6-16    *St. Clair 13, St. Peters 4

6-19    Warrenton 18, St. Clair 6

6-20    Sullivan 16, St. Clair 6

6-22    *Pacific 4, St. Clair 1

6-25    *Pacific    4 p.m.

6-26    *Elsberry    2 p.m.

6-27    *Union    6 p.m.

6-28    *at St. Charles    6 p.m.

* Ninth District Games

St. Clair Post 347 Juniors

6-1    *at Sullivan    7:30 p.m.

6-3    *Washington 14, St. Clair 1

6-5    *Union 9, St. Clair 8

6-7    *Warrenton 10, St. Clair 0

6-8    *New Haven 10, St. Clair 0

6-10    *O’Fallon    6 p.m.

6-12    *St. Clair 8, Wentzville 5

6-13    *at Pacific    PPD

6-15    *Union 7, St. Clair 1

6-16    *Wentzville 10, St. Clair 0

6-18    *Hannibal def. St. Clair twice

6-19    *Warrenton 6, St. Clair 5

6-23    *Sullivan    6 p.m.

6-26    *Elsberry    12 p.m.

6-28    *at St. Charles 8 p.m.

6-29    *Washington    8 p.m.

6-30    Pacific    8 p.m.

* Ninth District Games

St. Clair Post 347 Freshmen

5-23    *Rosebud 6, St. Clair 0

5-24    *St. Charles 10, St. Clair 0

5-31    *Washington 14, St. Clair 0

6-1    *Sullivan 5, St. Clair 1

6-4    *St. Clair 5, Washington 2

6-5    *St. Clair 10, Union 0

6-8    *St. Clair 6, New Haven 4

6-11    *St. Charles 14, St. Clair 2

6-12    *Wentzville 11, St. Clair 2

6-14    *Sullivan 15, St. Clair 13

6-15    *St. Clair 6, Rosebud 2

6-16    *St. Clair 9, St. Peters 7

6-18    *Elsberry 8, St. Clair 1

6-18     Elsberry 10, St. Clair 4

6-19    *Warrenton 5, St. Clair 0

6-23    *St. Clair 9, Wentzville 7

6-27    *at Pacific    6 p.m.

6-29    *Pacific    6 p.m.

6-30    *at Union    5:30 p.m.

* Ninth District Games

New Haven Post 366 Seniors

5-24    *New Haven 5, O'Fallon 3

5-28    *PPD at West

6-6    *New Haven 11, Union 7

6-10    *St. Clair 13, New Haven 11

6-11    *New Haven 10, West 1

6-15    #SEMO 16, New Haven 0

6-16    #Washington 11, New Haven 0

6-17    #Ballwin 12, New Haven 2

6-17    *New Haven 13, Sullivan 3

6-18    #Thoman Boothe 4, New Haven 0

6-19    *New Haven 9, St. Peters 1

6-21    *at Sullivan    8 p.m.

6-22    *at Washington    8:30 p.m.

6-25    *St. Peters    5 p.m.

6-26    *St. Charles    noon

6-27    *at Warrenton    5:30 p.m.

6-28    *Pacific    7 p.m.

6-29    *at Elsberry    8 p.m.

6-30    *Washington    7 p.m.

7-14    Ninth District Tny    TBA

# Washington Tournament

* Ninth District Games    

New Haven Post 366 Juniors

6-1    *New Haven 5, Pacific 1

6-4   New Haven 5, MODO 1

6-4   New Haven 9, Mattoon, Ill. #2 1

6-4   New Haven 5, Charlestown Red 0

6-7    *Wentzville 4, New Haven 2

6-8    *New Haven 10, St. Clair 0

6-12    *Elsberry 4, New Haven 3

6-15    *New Haven 7, Warrenton 2

6-16    *Union 11, New Haven 4

6-18    *St. Charles 8, New Haven 7

6-18    *St. Charles 6, New Haven 5

6-21    *New Haven 4, Sullivan 3

6-22    *Washington    PPD

6-26    *Hannibal (DH)    3 p.m.

6-29    *Sullivan (DH)    6 p.m.

7-5-11    Ninth District Tny    TBA

* Ninth District Games

Washington Swim Team

6-13    Lake Chesterfield 232, Washington 115

6-20    at Cool Dell    5:30 p.m.

6-27    Cedarmill    5:30 p.m.

7-11    at Lake Chesterfield    5:30 p.m.

7-16    Division Meet at Cedarmill    TBA

Pacific Swim Team

6-6    Pacific 194, Union 138

6-14    Pacific 302, Fox Creek 198

6-20    Pacific 302, Indian Hills 173

6-27    JCC    6 p.m.

7-5    at Oaks Landing    6 p.m.

7-9    Phelps Division Meet    7 a.m.

Union Swim Team

6-6    Pacific 194, Union 138

6-13    at Indian Hills, PPD

6-20    JCC 232, Union 229

6-27    Oaks Landing    6 p.m.    

7-5    at Fox Creek    6 p.m.

7-9    Division Meet at Pacific    7 a.m.

Pacific Dive Team

6-18    MAC 61, Pacific 20

6-25    at Lindgate    9 a.m.

6-30    Cool Dell    9 a.m.

7-17    at Cool Dell    noon

;