VanLeer Earns Individual Title - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

VanLeer Earns Individual Title

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Saturday, April 19, 2014 6:00 pm

Pacific’s Cullen VanLeer and St. Charles West’s Davis Soderberg were the class of the field Thursday at the Warrenton Golf Invitational.

VanLeer and Soderberg both shot rounds of 72 to win medalist honors in their respective divisions.

VanLeer and the Indians played in the Red Division and helped the Indians card a round of 351, good for second place in the team standings behind Warrenton (317).

“It was good performance,” Pacific Coach John VanLeer said. “This was best team score of the year for the Indians. Cullen and Logan (Armstrong) both had their best rounds of the season and both seem to be getting more confident each time out.”

Armstrong was Pacific’s second golfer in the medal standings, placing fourth with a score of 77.

Also in the Red Division, St. Charles ended at 361 to take third place. St. Clair was fourth at 365, Union placed fifth at 402, Montgomery County ended sixth at 440 and Winfield ended seventh at 456. Van-Far competed, but did not have enough golfers for a team score.

Full results were not available as of press time.

Also for Pacific, Brandon Rowbottom finished 15th at 95 to earn a medal, Danny Nickelson shot 108 and Austin Repp carded 109.

St. Clair’s Ryan Cheatham (85) and Colbie Viessman (87) finished in the medals.

White Division

Soderberg led the Warriors to the team title as well with a score of 319.

Sullivan won a scorecard playoff to earn second place over O’Fallon Christian. Both teams ended at 321.

Holt ended fourth at 329, four strokes ahead of Washington (333).

Francis Howell was sixth at 337, Borgia scored 344 to end seventh, Ft. Zumwalt South was eighth at 347 and Francis Howell Central rounded out the field at 359.

Washington’s Eric Hasenjaeger shot 76 to tie for second place. However, a scorecard playoff moved him down to third in the final standings.

Matt Hoemann was fifth with a round of 77.

Borgia had one golfer finish in the medals as Austin Hoerstkamp shot 81 to place 11th.

“It really was a nice tournament for Austin,” Borgia Coach Dave Neier said. “We’ve got golfers competing for spots at the conference and district meets and this was a good tournament for Austin to come through.”

Andrew McClure shot 82, which would have been good enough for a medal, but he was relegated out of the medals on a scorecard playoff.

“Andrew had a nice score, too,” Neier said.

Parker DuMontier shot 89 while Andrew Timpe ended at 92 and Josh Kleekamp shot 93.

Sullivan had two golfers earn medals. Ryan Juergens shot 76 to place second. Gavin Yociss carded 78.

Warren County Record Sports Editor Derrick Forsythe contributed information for this story.

/

Area Scoreboard

Area Sports Schedule

American Legion Baseball

Ninth District Senior Legion Tournament

Thursday, July 17

At Westhoff Park

G1 (1) West 11, (8) Pacific 1

G2 (4) St. Charles 17, (5) Elsberry 2

At St. Peters Rec-Plex

G3 (3) Washington 4, (6) Wentzville 0

G4 (2) Daniel Boone 8, (7) St. Peters 2

Friday, July 18

At St. Peters Rec-Plex

G5 Elsberry 8, Pacific 3

G6 St. Peters 9, Wentzville 1

At Westhoff Park

G7 St. Charles 4, West 1

G8 Daniel Boone 7, Washington 4

Saturday, July 19

At St. Peters Rec-Plex

G9 Washington 9, Elsberry 4

G10 West 9, St. Peters 6

G12 West 14, Washington 1

At Westhoff Park

G11 St. Charles def. Daniel Boone (fft)

Sunday, July 20

Rest at Westhoff Park

G13 Championship — West 2, St. Charles 1 (13 innings)

Monday, July 21

G14 If-Needed Game — St. Charles 13, West 11

Zone 1 Senior Legion Tournament

At Lindenwood University, St. Charles

Thursday, July 24

G1 West 13, Daniel Boone Post 262 8

G2 Jefferson City Post 5 11, Hannibal Post 55 2

Friday, July 25

G3 West 11, St. Charles Post 312 1

G4 Daniel Boone 10, Hannibal 2

Saturday, July 26

G5 Jefferson City 9, West 2

G6 St. Charles 11, Daniel Boone 10

G7 West 6, St. Charles 2

Sunday, July 27

G8 Championship — West 11, Jefferson City 0

G9 If-Needed Game — Jefferson City 14, West 12

Jefferson City advances to state tournament in Sedalia.

Senior Legion State Tournament

At Liberty Park, Sedalia

Thursday, July 31

G1 Jefferson City Post 5 vs. Lee’s Summit Post 189 Aux. Outlaws, 4 p.m.

G2 Joplin Miners vs. Festus Post 253, 7 p.m.

Friday, Aug. 1

G3 G1 winner vs. G2 winner, noon

G4 G1 loser vs. G2 loser, 3 p.m.

G5 G3 loser vs. G4 winner, 6 p.m.

Saturday, Aug. 2

G6 Championship — G3 winner vs. G5 winner, 1 p.m.

G7 If-needed game — G6 winner vs. G6 loser, 4 p.m.

Ninth District Junior Legion Tournament

Tuesday, July 8

At Union High School

G1 (1) Elsberry 3, (8) New Haven 0

At Ronsick Field

G4 (3) Washington 7, (6) Wentzville 1

G4 (2) Union 8, (7) Hannibal 1

At St. Peters Rec-Plex

G2 (5) St. Peters 8, (4) St. Charles 6

Wednesday, July 9

At New Haven

G5 Wentzville 4, New Haven 0

G6 St. Charles 8, Hannibal 7 (9 innings)

At Ronsick Field

G7 St. Peters 5, Elsberry 2

G8 Washington 2, Union 1

Remainder at Ronsick Field

Thursday, July 10

G9 Union 7, Wentzville 1

G10 Elsberry 3, St. Charles 2

Friday, July 11

G11 Washington 12, St. Peters 11 (10 innings)

G12 Elsberry 6, Union 3

Saturday, July 12

G13 Elsberry 4, St. Peters 3

G14 Championship — Washington 3, Elsberry 1

Washington wins district, to host Zone 1 Tournament at Borgia. Schedule below.

Junior Legion Zone 1 Tournament

At Borgia

Thursday, June 17

G1 Elsberry Post 226 10, Chillicothe Post 25 2

Friday, June 18

G2 Washington Post 218 5, Elsberry 1

G3 Chillicothe 5, Elsberry 4

Saturday, June 19

G4 Championship — Washington 16, Chillicothe 0 (5 innings)

Washington advances to State Tournament in Jackson.

Junior Legion State Tournament

At Jackson

Thursday, July 24

G1 Jackson 3, Springfield Glendale 2

G2 Eureka 7, Sedalia 0

Friday, June 25

G3 Jackson 8, Washington 3

G4 Springfield Glendale 8, Sedalia 3

G5 Jackson 4, Eureka 2

G6 Washington 8, Springfield Glendale 0

Saturday, June 26

G7 Eureka 11, Washington 10 (9 innings)

G8 Championship — Jackson 7, Eureka 6

Jackson advances to Regional Tournament in Leavenworth, Kan.

Sunday, June 27

G9 If-Needed Game — G8 winner vs. G8 loser, 1 p.m.

Freshman Legion Ninth District Tournament

Tuesday, July 8

At Elsberry Legion Field

G1 (1) St. Charles 7, (8) St. Peters 0

G2 (4) Elsberry-Winfield 4, (5) Wentzville 3

At Elsberry Khoury League Field

G3 (3) Hannibal 3, (6) Warrenton 2

G4 (2) Washington 10, (7) West 1

Wednesday, July 9

At Elsberry Khoury League Field

G5 St. Peters 17, Warrenton 6

G6 Wentzville 5, West 4

At Elsberry Legion Field

G7 St. Charles 10, Elsberry-Winfield 2

G8 Washington 3, Hannibal 0

Remainder at Elsberry Legion Field

Thursday, July 10

G9 St. Peters 11, Hannibal 9

G10 Elsberry-Winfield 13, Wentzville 4

Friday, July 11

G12 Elsberry-Winfield 8, St. Peters 3

G11 Washington 6, St. Charles 0, 8:30 p.m.

Saturday, July 12

G13 St. Charles 10, Elsberry-Winfield 1

G14 Championship — St. Charles 5, Washington 2

Sunday, July 13

G15 If-Needed Game — St. Charles 2, Washington 0

Missouri Freshman

Legion State Tournament

At Rotary Recreational

Complex - Ronsick Field

Wednesday, July 16

G1 Creve Coeur Post 397 16, St. Robert Post 331 2

G2 Ste. Genevieve Post 150 4, St. Charles Post 312 0

G3 Jackson Post 158 1, vs. Springfield Glendale Merchants 0

G4 Washington Post 218 9, Eureka Post 177 4

Thursday, July 17

G5 Springfield Glendale 11, St. Robert 1 (St. Robert eliminated)

G6 St. Charles 10, Eureka 2 (Eureka eliminated)

G7 Ste. Genevieve 4, Creve Coeur 2

G8 Washington 12, Jackson 10

Friday, July 18

G9 Jackson 12, Springfield Glendale 0 (Springfield Glendale eliminated)

G10 Creve Coeur 8, St. Charles 3 (St. Charles eliminated)

G11 Ste. Genevieve 3, Washington 2

G12 Creve Coeur 11, Jackson 7 (Jackson eliminated)

Saturday, July 19

G13 Washington 8, Creve Coeur 3 (Creve Coeur eliminated)

G14 Championship—Washington 5, Ste. Genevieve 2

Sunday, July 20

G15 Championship Game 2—Washington 3, Ste. Genevieve 0

Great Midwest Football League

July 19

Missouri Cyclones 34, Illinois Justice 0

Swim Team Schedules

Washington Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Oaks Landing    Washington 192-100

6-16    Westglen    Washington 259-206

6-23    at Fox Creek    Washington 311-225

6-30    at Chadwick    Chadwick 264-258

7-7    Cherry Hills    Washington 291-140

7-11 at Division Meet, Westminster Christian First

Pacific Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    Lake of the Woods    LOtW 176-130

6-16    at Union    Union 289-220

6-23    Bridle Creek    Pacific 371-124

6-30    at Arbor Oaks    Pacific 282-241

7-7    at Indian Hills    Cancelled, weather

7-12    Division Meet    First

Union Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Arbor Oaks    Union 180-120

6-16    Pacific    Union 289-220

6-23    at Lake of the Woods    LoTW 312-201

6-30    Indian Hills    Union 322-275

7-7    Bridle Creek    PPD

7-12    at Division Meet, Pacific    Third

Pacific Diving Team

Date    Opponent    Time

6-14    at MAC West    MAC West 40-30

6-21    at Lindgate    Lindgate

6-28    at Cool Dell    9 a.m.

7-13    at Championships    8 a.m.

*Indicates League Games

Racing News