Lady Knights Win AAA Road Game at St. Dominic, 52-41 - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Lady Knights Win AAA Road Game at St. Dominic, 52-41

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Wednesday, February 6, 2013 9:00 am | Updated: 9:01 am, Wed Feb 6, 2013.

Facing St. Dominic for the first time as a member of the Archdiocesan Athletic Association, the Borgia basketball Lady Knights picked up a key 52-41 win over their longtime rival Monday.

“I thought we really bounced back from our two losses in the Borgia Tournament,” Borgia Head Coach Stacia Parsell said. “I am so proud of the way this team plays together.”

Borgia (14-6, 4-1) still has three AAA Large Division games to go, but holds a half-game lead over Duchesne in the conference race.

“We are focused on winning a conference title,” Parsell said. “Beating St. Dominic put us one step closer to that goal.”

Borgia visits Duchesne (10-7, 3-1) Wednesday (5:30 p.m. junior varsity start) in a key league showdown.

“I can’t wait to at play at Duchesne on Wednesday,” Parsell said.

The Lady Knights also have home games next Tuesday against Bishop DuBourg (10-9, 3-2) and St. Dominic (9-8, 2-2), which likely will play a role in determining the league winner.

Additionally, the Lady Knights will face St. Charles Lutheran Saturday at St. Dominic in an 8 p.m. AAA Showcase game.

St. Dominic

Borgia renewed its rivalry with the Lady Crusaders, a team they’ve played in district and tournament title contests, Monday night. The game was the first-ever league meeting between the teams.

Borgia came out and established an 11-8 lead after one quarter and doubled that at the intermission, 22-16. Borgia had to rally late after watching the lead nearly disappear close to the end of the half.

Borgia rolled in the third quarter, outscoring St. Dominic by a 17-7 margin to go ahead, 39-25.

St. Dominic rallied in the last quarter, but Borgia was able to hold on.

The Lady Knights were led by their two standouts, junior Janie Arand and senior Katie Lindemann, who combined to score 38 of Borgia’s 52 points.

Arand hit four three-point baskets while netting 20 points. She added three rebounds and two assists.

“Janie Arand has become such a complete player and is comfortable with the role she plays,” Parsell said. “She is leading the conference in scoring.”

Lindemann closed with 18 points, eight rebounds and a steal.

“Katie Lindemann had an outstanding game,” Parsell said. “She takes on so much for us and she handles it with maturity and poise.”

Cassandra Halsted, a sophomore, was next in the scoring column with eight points, seven rebounds and two assists.

“Cassandra Halsted continues to outwork the other team for rebounds,” Parsell said.

Junior Emily Grahl scored four points with six assists, six rebounds and two steals.

“Emily Grahl really put a lot pressure on the St. Dominic guards and caused several turnovers,” said Parsell.

Freshman Megan Jensen scored two points with three rebounds and a blocked shot.

Sophomore Molly Arand did not score, but had four assists, three steals and two rebounds.

Others playing were seniors Morgan Spradling and Madison Wehking and juniors Baylee Godat and Alexis Sine.

Shelby Mueller and Alex Cook tied for the Duchesne scoring lead with eight points apiece.

/sports

Area Scoreboard

Area Sports Schedule

American Legion Baseball

Ninth District Senior Legion Tournament

Thursday, July 17

At Westhoff Park

G1 (1) West 11, (8) Pacific 1

G2 (4) St. Charles 17, (5) Elsberry 2

At St. Peters Rec-Plex

G3 (3) Washington 4, (6) Wentzville 0

G4 (2) Daniel Boone 8, (7) St. Peters 2

Friday, July 18

At St. Peters Rec-Plex

G5 Elsberry 8, Pacific 3

G6 St. Peters 9, Wentzville 1

At Westhoff Park

G7 St. Charles 4, West 1

G8 Daniel Boone 7, Washington 4

Saturday, July 19

At St. Peters Rec-Plex

G9 Washington 9, Elsberry 4

G10 West 9, St. Peters 6

G12 West 14, Washington 1

At Westhoff Park

G11 St. Charles def. Daniel Boone (fft)

Sunday, July 20

Rest at Westhoff Park

G13 Championship — West 2, St. Charles 1 (13 innings)

Monday, July 21

G14 If-Needed Game — St. Charles 13, West 11

Zone 1 Senior Legion Tournament

At Lindenwood University, St. Charles

Thursday, July 24

G1 West vs. Daniel Boone Post 262, 5 p.m.

G2 Jefferson City Post 5 vs. Hannibal Post 55, 8 p.m.

Friday, July 25

G3 St. Charles Post 312 vs. G1 winner, 5 p.m.

G4 G1 loser vs. G2 loser, 8 p.m.

Saturday, July 26

G5 G2 winner vs. G3 winner, 10 a.m.

G6 G3 loser vs. G4 winner, 4 p.m.

G7 G5 loser vs. G6 winner, 7 p.m.

Sunday, July 27

G8 Championship — G5 winner vs. G7 winner, 1 p.m.

G9 If-Needed Game — G8 winner vs. G8 loser, 4 p.m.

Ninth District Junior Legion Tournament

Tuesday, July 8

At Union High School

G1 (1) Elsberry 3, (8) New Haven 0

At Ronsick Field

G4 (3) Washington 7, (6) Wentzville 1

G4 (2) Union 8, (7) Hannibal 1

At St. Peters Rec-Plex

G2 (5) St. Peters 8, (4) St. Charles 6

Wednesday, July 9

At New Haven

G5 Wentzville 4, New Haven 0

G6 St. Charles 8, Hannibal 7 (9 innings)

At Ronsick Field

G7 St. Peters 5, Elsberry 2

G8 Washington 2, Union 1

Remainder at Ronsick Field

Thursday, July 10

G9 Union 7, Wentzville 1

G10 Elsberry 3, St. Charles 2

Friday, July 11

G11 Washington 12, St. Peters 11 (10 innings)

G12 Elsberry 6, Union 3

Saturday, July 12

G13 Elsberry 4, St. Peters 3

G14 Championship — Washington 3, Elsberry 1

Washington wins district, to host Zone 1 Tournament at Borgia. Schedule below.

Junior Legion Zone 1 Tournament

At Borgia

Thursday, June 17

G1 Elsberry Post 226 10, Chillicothe Post 25 2

Friday, June 18

G2 Washington Post 218 5, Elsberry 1

G3 Chillicothe 5, Elsberry 4

Saturday, June 19

G4 Championship — Washington 16, Chillicothe 0 (5 innings)

Washington advances to State Tournament in Jackson.

Junior Legion State Tournament

At Jackson

Thursday, July 24

G1 Springfield Glendale vs. Jackson, 3 p.m.

G2 Sedalia vs. Eureka, 5:30 p.m.

Friday, June 25

G3 Washington vs. G1 winner, noon

G4 G1 loser vs. G2 loser, 2:30 p.m.

G5 G2 winner vs. G3 winner, 5 p.m.

G6 G3 loser vs. G4 winner, 7:30 p.m.

Saturday, June 26

G7 G5 loser vs. G6 winner, 1 p.m.

G8 Championship — G5 winner vs. G7 winner, 3:30 p.m.

Sunday, June 27

G9 If-Needed Game — G8 winner vs. G8 loser, 1 p.m.

Freshman Legion Ninth District Tournament

Tuesday, July 8

At Elsberry Legion Field

G1 (1) St. Charles 7, (8) St. Peters 0

G2 (4) Elsberry-Winfield 4, (5) Wentzville 3

At Elsberry Khoury League Field

G3 (3) Hannibal 3, (6) Warrenton 2

G4 (2) Washington 10, (7) West 1

Wednesday, July 9

At Elsberry Khoury League Field

G5 St. Peters 17, Warrenton 6

G6 Wentzville 5, West 4

At Elsberry Legion Field

G7 St. Charles 10, Elsberry-Winfield 2

G8 Washington 3, Hannibal 0

Remainder at Elsberry Legion Field

Thursday, July 10

G9 St. Peters 11, Hannibal 9

G10 Elsberry-Winfield 13, Wentzville 4

Friday, July 11

G12 Elsberry-Winfield 8, St. Peters 3

G11 Washington 6, St. Charles 0, 8:30 p.m.

Saturday, July 12

G13 St. Charles 10, Elsberry-Winfield 1

G14 Championship — St. Charles 5, Washington 2

Sunday, July 13

G15 If-Needed Game — St. Charles 2, Washington 0

Missouri Freshman

Legion State Tournament

At Rotary Recreational

Complex - Ronsick Field

Wednesday, July 16

G1 Creve Coeur Post 397 16, St. Robert Post 331 2

G2 Ste. Genevieve Post 150 4, St. Charles Post 312 0

G3 Jackson Post 158 1, vs. Springfield Glendale Merchants 0

G4 Washington Post 218 9, Eureka Post 177 4

Thursday, July 17

G5 Springfield Glendale 11, St. Robert 1 (St. Robert eliminated)

G6 St. Charles 10, Eureka 2 (Eureka eliminated)

G7 Ste. Genevieve 4, Creve Coeur 2

G8 Washington 12, Jackson 10

Friday, July 18

G9 Jackson 12, Springfield Glendale 0 (Springfield Glendale eliminated)

G10 Creve Coeur 8, St. Charles 3 (St. Charles eliminated)

G11 Ste. Genevieve 3, Washington 2

G12 Creve Coeur 11, Jackson 7 (Jackson eliminated)

Saturday, July 19

G13 Washington 8, Creve Coeur 3 (Creve Coeur eliminated)

G14 Championship—Washington 5, Ste. Genevieve 2

Sunday, July 20

G15 Championship Game 2—Washington 3, Ste. Genevieve 0

Great Midwest Football League

July 19

Missouri Cyclones 34, Illinois Justice 0

Swim Team Schedules

Washington Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Oaks Landing    Washington 192-100

6-16    Westglen    Washington 259-206

6-23    at Fox Creek    Washington 311-225

6-30    at Chadwick    Chadwick 264-258

7-7    Cherry Hills    Washington 291-140

7-11 at Division Meet, Westminster Christian First

Pacific Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    Lake of the Woods    LOtW 176-130

6-16    at Union    Union 289-220

6-23    Bridle Creek    Pacific 371-124

6-30    at Arbor Oaks    Pacific 282-241

7-7    at Indian Hills    Cancelled, weather

7-12    Division Meet    First

Union Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Arbor Oaks    Union 180-120

6-16    Pacific    Union 289-220

6-23    at Lake of the Woods    LoTW 312-201

6-30    Indian Hills    Union 322-275

7-7    Bridle Creek    PPD

7-12    at Division Meet, Pacific    Third

Pacific Diving Team

Date    Opponent    Time

6-14    at MAC West    MAC West 40-30

6-21    at Lindgate    Lindgate

6-28    at Cool Dell    9 a.m.

7-13    at Championships    8 a.m.

*Indicates League Games

Racing News