Soccer Lady Jays Stay Unbeaten In GAC Central Race With Wins - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Soccer Lady Jays Stay Unbeaten In GAC Central Race With Wins

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Related Galleries

Posted: Sunday, April 20, 2014 2:00 pm

Reaching double digits in wins wasn’t easy this week for the Washington soccer Lady Jays.

Washington (10-2, 3-0) remained unbeaten in GAC Central action with a 3-0 win over Ft. Zumwalt East Tuesday and a 2-1 victory in penalty kicks over Ft. Zumwalt South on Thursday.

The Lady Jays played Friday afternoon in Sullivan.

Ft. Zumwalt East

Freshman Cassidy Nurnberger had a part in all three of Washington’s goals Tuesday in a 3-0 GAC Central home victory over Ft. Zumwalt East.

Nurnberger scored once and assisted on the other two Washington goals.

Junior Martha Noelker put the Lady Jays on top with the game’s opening goal and Washington never looked back. It was 2-0 at the half and the Lady Jays added a second half marker from Cassidy Nurnberger.

“Cassidy made a great run down the wing and found Martha cutting into the middle from her wing,” Washington Head Coach Chris Lanemann said.

The other Washington goal came from senior Halee Nurnberger.

Senior Brianna Pagan assisted on Cassidy Nurnberger’s goal.

Senior Mary McGilvray stopped nine shots in goal for the shutout victory.

“Our defense played great in earning the shut-out with Mary McGilvray playing all 80 minutes,” Lanemann said. “I thought our center mids did a great job in controlling possession for us. Overall it was a very good game for the girls in beating a good Zumwalt East team.”

Lanemann said the Lady Jays were able to exploit a speed advantage on the wings.

“The last couple years they have had our number, so I knew it was going to be a great challenge for us,” Lanemann said. “Our team speed played a huge role in this win. Their wingbacks just couldn’t keep up with Martha Noelker, Cassidy Nurnberger and Bailey Carico, so we were able to create a lot of scoring chances from the wings.”

Josie Battles made nine saves in goal for the Lady Lions (2-8, 1-1).

Ft. Zumwalt South

Washington was able to persevere Thursday in a penalty kicks win over Ft. Zumwalt South, 2-1.

The game was tied 1-1 at the half and neither team was able to score in the second half or in the overtime sessions.

All of Washington’s goals in the game came via penalty kicks.

Senior Salena Pottebaum was brought down in the box with 15:54 left in the first half. Pagan stepped to the spot and converted.

With 14:16 left in the half, Ft. Zumwalt South’s Stacie Muehling stepped into a clearing effort following a corner kick and blasted the ball into the net to tie it.

While both teams had scoring chances, neither could score again until penalty kicks settled the outcome.

Washington won the penalty kicks by outscoring Ft. Zumwalt South, 4-2. Those four successful kicks made the final game score 2-1. Information on who scored the goals was not available as of press time Friday.

/

Area Scoreboard

Boys Basketball

Monday, Jan. 12

%St. Charles 85, Bayless 32

%Westminster 64, Washington 44

Fulton SA at Providence    7:30 p.m.

Tuesday, Jan. 13

Pacific 48, Eureka 38

%Borgia 72, St. Clair 36

#South Callaway 68, North Callaway 29

#Hermann 28, Russellville 13

Crosspoint 59, Heritage Christian Academy 18

%Francis Howell Central 87, Union 79

#New Bloomfield 63, Montgomery Co 59

#Harrisburg 48, New Haven 39

Thursday, Jan. 15

#North Callaway 65, Montgomery County 58

#South Callaway 84, New Bloomfield 58

Bethel at Fulton SA    6:30 p.m.

#Russellville 36, New Haven 34

#Harrisburg 51, Hermann 44

Friday, Jan. 16

%Washington 71, Bayless 43

%Union 65, St. Clair 52

*Crosspoint at Community Christian    6:30 p.m.

%St. Charles 67, Westminster 50

Providence at Fulton SA    7 pm.

#Seventh-place game — New Haven vs. Montgomery Co.    7:30 p.m.

Consolation game — Russellville vs. North Callaway    7:30 p.m.

%Borgia 60, Francis Howell Central 53

Saturday, Jan. 17

%Seventh-place game — Bayless 58, St. Clair 43

#Third-place game — Hermann vs. New Bloomfield   3:30 p.m.

%Consolation game — Washington 66, Union 59

%Third-place game — Westminster 66, Francis Howell Central 62

#Championship game — Harrisburg vs. South Callaway    6:30 p.m.

%Championship game — St. Charles 65, Borgia 40

Sunday, Jan. 18

Pacific vs. Jefferson City (Mizzou)    5:30 p.m.

Monday, Jan. 19

Union 86, Warrenton 62

Tuesday, Jan. 20

Park Hills Central 72, St. Clair 55

Fulton SA at Liberty Christian    6:30 p.m.

Crosspoint at CAGSL    7:30 p.m.

Linn 59, New Haven 38

Thursday, Jan. 22

Union 86, Cuba 72

Fulton SA at Rivers of Life    6 p.m.

Borgia 70, O'Fallon Christian 35

*Crosspoint at Thomas Jefferson    7 p.m.

Pacific 69, Wichita Independent 46

Friday, Jan. 23

Cuba at St. Clair    4 p.m.

Borgia at Trinity    6:45 p.m.

*Washington at Ft. Zumwalt E    7 p.m.

*Fulton SA at Crosspoint    7 p.m.

Pacific vs. Riverton at Frontenac Tny (Kan.)    8:30 p.m.

New Haven at Chamois    6 p.m.

Saturday, Jan. 24

Pacific vs. TBA, Frontenac Tny (Kan.)    TBA

Monday, Jan. 26

^Rock Bridge vs. Northwest    5:30 p.m.

^Lutheran South vs. Hillsboro    7 p.m.

Tuesday, Jan. 27

Jackson at Pacific    5:30 p.m.

^Borgia vs. Union    5:30 p.m.

~Warrenton vs. Chamois    6 p.m.

~Hermann vs. Owensville    6 p.m.

^Washington vs. St. Clair    7 p.m.

~Wright City vs. New Haven    7:30 p.m.

~Montgomery Co vs. St. James    7:30 p.m.

*Bethel at Crosspoint    7:45 p.m.

Wednesday, Jan. 28

Fulton SA at Thomas Jefferson    6:30 p.m.

Thursday, Jan. 29

^Rock Bridge-Northwest loser vs. Lutheran South-Hillsboro loser    5:30 p.m.

~Warrenton-Chamois loser vs. Wright City-New Haven loser    6 p.m.

~Warrenton-Chamois winner vs. Wright City-New Haven winner    6 p.m.

^Borgia-Union loser vs. Washington-St. Clair loser    7 p.m.

~Hermann-Owensville loser vs. Montgomery Co-St. James loser    7:30 p.m.

~Hermann-Owensville winner vs. Montgomery Co-St. James winner    7:30 p.m.

Friday, Jan. 30

^Rock Bridge-Northwest winner vs. Lutheran South-Hillsboro winner    5:30 p.m.

^Borgia-Union winner vs. Washington-St. Clair winner    7 p.m.

*Providence at Crosspoint    7:30 p.m.

Eagle Ridge at Fulton SA    7:30 p.m.

Saturday, Jan. 31

^Seventh-place game    2:30 p.m.

~Seventh-place game    2:30 p.m.

^Consolation    4 p.m.

~Consolation    4 p.m.

^Third-place game    5:30 p.m.

~Third-place game    5:30 p.m.

^Championship    7 p.m.

~Championship    7 p.m.

%Washington Tournament

#South Callaway Tournament

^Union Tournament

~Hermann Tournament

Girls Basketball

Monday, Jan. 12

St. Clair 60, Lutheran South 49

Pacific 65, Lindbergh 40

@Washington 79, Patriettes 28

#Harrisburg 69,  Russellville 45

#New Bloomfield 54, Montgomery Co 29   

Fulton SA at Providence    6 p.m.

@Helias 47, Sullivan 42

#North Callaway 49 vs. New Haven 39 

#Hermann 44 vs. South Callaway 40

Tuesday, Jan. 13

Ursuline 63, Pacific 44

St. Clair 58, Ft. Zumwalt East 27

Heritage Classical at Crosspoint    5:30 p.m.

@St. Charles West 45, Union 38

@Borgia 57, Eureka 35

Wednesday, Jan. 14

#Russellville 43,  New Haven 24

#North Callaway 63, Harrisburg 57

# South Callaway 46, Montgomery Co 28

#New Bloomfield 58, Hermann 50

Thursday, Jan. 15

Bethel at Fulton SA    5 p.m.

St. Clair 54, Northwest 38

@Sullivan 64, Patriettes 32

@Union 56, Eureka 26

Friday, Jan. 16

@Helias 38, Washington 35

Providence at Fulton SA    5:30 p.m.

#Seventh-place game — New Haven 52, Montgomery County 40

#Consolation — Russellville vs.  South Callaway  6 p.m.

@Borgia 47, St. Charles West 37

Saturday, Jan. 17

@Seventh-place game — Eureka 69, Patriettes 39

#Third-place game — Hermann vs. Harrisburg   2 p.m.

@Consolation game — Sullivan 45, Union 38

@Third-place game — Washington 55, St. Charles West 37

#Championship — New Bloomfield vs. North Callaway    5 p.m.

@Championship — Borgia 37, Helias 36

Monday, Jan. 19

*Owensville 78,  St. Clair 68

Warrenton 51, Union 44

New Haven 44, Montgomery Cnty 40 

*Duchesne at Borgia    6:45 p.m.-rescheduled for Friday, Jan. 23

Tuesday, Jan. 20

Fulton SA at Liberty Christian    5 p.m.

Pacific 63, Parkway West 43

New Haven 35, Wellsville 26

Crosspoint at CAGSL    6 p.m.

Borgia 56, O'Fallon Christian 26

Wednesday, Jan. 21

Pacific 55, Eureka 40

Thursday, Jan. 22

*Washington 56, Ft. Zumwalt East 30

*Crosspoint at Thomas Jefferson    5:30 p.m.

Silex 45, New Haven 44

Borgia 67, Trinity 22

Friday, Jan. 23

*Fulton SA at Crosspoint    5:30 p.m.

*Duchesne at Borgia    6:45 p.m.

Monday, Jan. 26

^Holt vs. Pacific    4 p.m.

^Union vs. Warrenton    5:30 p.m.

~Owensville vs. Montgomery Co    6 p.m.

Cardinal Ritter at Borgia    6:45 p.m.

^St. Clair vs. Lutheran South    7 p.m.

~Hermann vs. Wright City    7:30 p.m.

^Washington vs. Wentzville Liberty    8:30 p.m.

Tuesday, Jan. 27

Fulton SA at Barat    4:30 p.m.

~New Haven vs. Montgomery Co    6 p.m.

*Bethel at Crosspoint    6:15 p.m.

~Hermann vs. Wright City    7:30 p.m.

Wednesday, Jan. 28

^Holt-Pacific loser vs. Union-Warrenton loser    4 p.m.

Fulton SA at Thomas Jefferson    5 p.m.

^Washington-Wentzville Liberty loser vs. St. Clair-Lutheran South loser    5:30 p.m.

~Owensville vs. New Haven    6 p.m.

^Holt-Pacific winner vs. Union-Warrenton winner    7 p.m.

~Hermann vs. Chamois    7:30 p.m.

^Washington-Wentzville Liberty winner vs. St. Clair-Lutheran South winner    8:30 p.m.

Thursday, Jan. 29

*Borgia at Notre Dame    6:45 p.m.

Friday, Jan. 30

^Seventh-place game    4 p.m.

~Consolation    5 p.m.

^Consolation    5:30 p.m.

*Providence at Crosspoint    6 p.m.

Eagle Ridge at Fulton SA    6 p.m.

~Third-place game    6:30 p.m.

^Third-place game    7 p.m.

~Championship    8 p.m.

^Championship    8:30 p.m.

@Union Tournament

#South Callaway Tournament

^Washington Tournament

~Hermann Tournament

Wrestling

Tuesday, Jan. 20

*Ft. Zumwalt North 39, Washington 36

*Union 41, St. James 24

*Union 49, Sullivan 24

Warrenton 48, Union 30

Thursday, Jan. 22

Priory/Windsor at Pacific    5 p.m.

Borgia at Festus    5 p.m.

Friday, Jan. 23

Union, Pacific at MICDS Tny    TBA

Saturday, Jan. 24

Union, Pacific at MICDS Tny    TBA

St. Clair at Ft. Zumwalt South Tny    TBA

Tuesday, Jan. 27

*Pacific at St. Clair    6 p.m.

Borgia at Helias Tri-Meet    6 p.m.

Wednesday, Jan. 28

Borgia at Lutheran St. Charles    5 p.m.

Thursday, Jan. 29

Union at Farmington/Summit    5 p.m.

*Pacific at St. James/Owensville    5:30 p.m.

Washington at Seckman    6 p.m.

St. Clair at De Soto    TBA

Friday, Jan. 30

St. Clair at Potosi/Festus    5 p.m.

Saturday, Jan. 31

Pacific at Hazelwood East Tny    9 a.m.

Girls Swimming

Tuesday, Jan. 20

Timberland 140, Washington 96, Ft. Zumwalt East 87

Thursday, Jan. 22

Oakville 120, Washington 115, University City 9, Mehlville 6

Saturday, Jan. 24

Washington vs. Borgia    noon

Tuesday, Jan. 27

Washington at St. Charles West    3:30 p.m.

Thursday, Jan. 29

Washington at Affton/Lutheran South    4:15 p.m.

Borgia at St. Dominic    8:30 p.m.

*Conference Games

COLLEGE FOOTBALL BOWL