Pacific Takes FRC Showdown Over Sullivan - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Pacific Takes FRC Showdown Over Sullivan

Area Scoreboard

Area Sports Schedules

Spring Sports District Schedule

Baseball

Class 5 District 3

At Ronsick Field

Friday, May 15

(3) Marquette vs. (6) Washington, 4:30 p.m.

(4) Lafayette vs. (5) Rockwood Summit, 6:30 p.m.

Saturday, May 16

(1) Eureka vs. Lafayette-Rockwood Summit winner, noon

(2) Parkway South vs. Marquette-Washington winner, 2:30 p.m.

Tuesday, May 19

Championship, 5 p.m.

Girls Soccer

Class 4 District 4

At Washington

Saturday, May 16

(1) Eureka vs. (4) Washington, noon

(2) Lafayette vs. (3) Marquette, 2 p.m.

Tuesday, May 19

Championship, 6 p.m.

Class 2 District 9

At Springfield Catholic

Saturday, May 16

(1) Springfield Catholic vs. (4) St. James, 1 p.m.

(2) Bolivar vs. (3) Osage, 3 p.m.

Wednesday, May 20

Championship, 6 p.m.

Wednesday, April 15

Pacific 9, Jefferson City 8

Thursday, April 16

Borgia 5, Washington 1

*Union 5, Hermann 0

*St. Clair 9, St. James 6 (8 innings)

*Pacific 14, New Haven 4

Friday, April 17

Crosspoint at Lighthouse Prep    4:30 p.m.

Monday, April 20

O’Fallon Christian 5, Borgia 3

*Union 11, Owensville 0

*Pacific 13, St. James 3

Tuesday, April 21

*Holt 1, Washington 0

Salem 8, St. Clair 0

Wednesday, April 22

*Holt 8, Washington 7

Borgia 23, Trinity 0

Farmington 5, Union 3 (11 innings)

*Pacific 10, Sullivan 9 (8 innings)

Thursday, April 23

Crosspoint 15, CAGSTL 2

*Pacific 4, St. Clair 2

Friday, April 24

Washington 12, St. Charles  1

Patriots at Crosspoint    4:30 p.m.

*Sullivan 1, Union 0

Saturday, April 25

Chaminade 3, Washington 2

Chaminade 3, Washington 1

Fatima 9, Borgia 3

Monday, April 27

*Union 8,  New Haven 5

*Pacific 6, Hermann 3

Tuesday, April 28

*Ft. Zumwalt E 4, Washington 1

*St. Mary's 9, Borgia 3

Belle at New Haven    5 p.m.

Wednesday, April 29

*Washington 8, Ft. Zumwalt E 0

New Haven 9, Bourbon 7

Thursday, April 30

Cuba at Borgia    4:30 p.m.

*Pacific 4, Union 3

*St. Clair at Sullivan    4:30 p.m.

Crosspoint at MCSAA Tny    TBA

Friday, May 1

Washington at Ft. Zumwalt E Tny    TBA

St. Clair at Farmington Wood Bat Tny    TBA

Crosspoint at MCSAA Tny    TBA

Saturday, May 2

Potosi at Borgia    11 a.m.

Washington at Ft. Zumwalt E Tny    TBA

St. Clair, Pacific at Farmington Wood Bat Tny    TBA

Crosspoint at MCSAA Tny    TBA

Monday, May 4

Washington 2, Winfield 0

Warrenton 4, Union 0

New Haven at Cuba    4:30 p.m.

Tuesday, May 5

*Ft. Zumwalt S at Washington    4:30 p.m.

*St. Dominic at Borgia    4:30 p.m.

Herculaneum at St. Clair    4:30 p.m.

Wednesday, May 6

*Washington at Ft. Zumwalt S    4:30 p.m.

*Union at St. Clair    4:30 p.m.

Pacific at Helias    4:30 p.m.

Thursday, May 7

*New Haven at St. Clair    4:30 p.m.

Parkway Central at Pacific    4:30 p.m.

Saturday, May 9

Kirkwood at Washington (DH)    10 a.m.

&Borgia vs. Lutheran S    10 a.m.

&Borgia vs. Holt    3 p.m.

Pacific at Hillsboro Tny    TBA

&Maryville University

Girls Soccer

Wednesday, April 15

Union 1, Rolla 0

Pacific at Troy Tny    TBA

Thursday, April 16

*Ft. Zumwalt S 2, Washington 0

O’Fallon Christian 2, Borgia 0

Union 10, North County 0

Clayton 4, Pacific 1 (Troy Tny)

Friday, April 17

St. Pius 3, Borgia 0

St. Clair 6, De Soto 1 (Hillsboro Tny)

Saturday, April 18

Union 5, Washington 0

St. Clair 3, Cape Central 2 (Hillsboro Tny)

Monday, April 20

Ladue 2, Union 0

*Pacific 11, St. James 1

Tuesday, April 21

*Ft. Zumwalt N 3, Washington 1

Hillsboro 2, St. Clair 1

*Union 7, Sullivan 1

Borgia 2, Trinity 1 OT

Wednesday, April 22

Lindbergh 4, Pacific 0

St. Charles 5, Washington 0

Incarnate Word 3, Union 1

Duchesne 2, Borgia 1

Thursday, April 23

Warrenton at Washington, PPD

Pacific 9, De Soto 0

Borgia 4, St. Clair 0

Friday, April 24

Parkway Central 3, Pacific 1

*Sullivan 1, St. Clair 0

Monday, April 27

%Borgia 1, Parkway North 1, St. Dominic Tny

#Union 1, Oakville 0 OT CYC Tny

Tuesday, April 28

#Lindbergh 4, Washington 0

Pacific 2, Hillsboro 1

#Webster Groves 5, Union 0

St. Clair 5, St. Louis Patriettes 0

Wednesday, April 29

Warrenton 2, St. Clair 1 OT

Ladue 4, Washington 1

Thursday, April 30

Washington, Union at CYC Tny    TBA

%Borgia vs. Cor Jesu, St. Dominic    7:30 p.m.

Friday, May 1

%Borgia vs. Villa Duchesne, St. Dominic    5:30 p.m.

Saturday, May 2

Borgia at St. Dominic Tny    TBA

Monday, May 4

*Ft. Zumwalt E 3, Washington 1

*St. Dominic 2, Borgia 0

St. Clair 5, Owensville 1

Sullivan 8, St. James 0

Tuesday, May 5

Four Rivers Conference Tny, Owensville

Pacific vs. Sullivan, 5 p.m.

Union vs. St. Clair, 7:30 p.m.

Thursday, May 7

*Borgia at Duchesne    6 p.m.

Four Rivers Conference Tny, Owensville

Third-place match, 5 p.m.

Championship, 7:30 p.m.

Friday, May 8

Washington at Sullivan    5 p.m.

Saturday, May 9

Festus at St. Clair    TBA

Boys Golf

Wednesday, April 15

*Union at Sullivan    4 p.m.

Pacific Meet    4:30 p.m.

Thursday, April 16

Washington at Bulldog Battle    8 a.m.

Warrenton Inv    9 a.m.

Monday, April 20

Borgia at AAA Meet    TBA

Tuesday, April 21

St. James Tny    8 a.m.

*Washington at Ft. Zumwalt South    3:30 p.m.

Wednesday, April 22

Warrenton at Washington    3:30 p.m.

Thursday, April 23

Kennedy at Borgia    3:30 p.m.

*St. Clair at St. James    3:30 p.m.

*Pacific at Union    4 p.m.

Monday, April 27

FRC Meet-1. Sullivan 315 2. Pacific 344 3. Owensville 369

Tuesday, April 28

Borgia at Trinity    3:30 p.m.

Wednesday, April 29

Washington at GAC Meet    TBA

Monday, May 4

District Golf    TBA

Tuesday, May 5

District Meet at Washington    9 a.m.

Track

Friday, April 17

Pacific at Farmington Inv    2:30 p.m.

New Haven at Cuba Relays    3:30 p.m.

Saturday, April 18

Washington at Kirkwood Inv    9 a.m.

Tuesday, April 21

Nix Relays

Boys — Timberland 132, Rolla 96, Owensville 89, Pacific 58.5, Sullivan 47.5, Warrenton 47, Union 46.5, St. Clair 39.5, Washington 38, St. Dominic 26, Borgia 17.

Girls — Rockwood Summit 85, Timberland 81, Union 66.5, Rolla 62, Sullivan 60, St. Clair 59, Pacific 54, Washington 50.5, Parkway West 40, Owensville 37, Warrenton 17.5, Borgia 13.5.

Friday, April 24

Owensville Relays    4 p.m.

Pacific at De Soto    4 p.m.

Union at Cape Central Relays    TBA

St. Clair at Potosi Inv    TBA

Saturday, April 25

Washington at Brusca/Strohbach Inv    9 a.m.

Union at Cape Central Relays    TBA

Tuesday, April 28

Borgia at Troy Inv    3:30 p.m.

Pacific at Lutheran SC    4 p.m.

Hermann Relays    4 p.m.

Friday, May 1

Warrenton Inv    3:30 p.m.

New Haven at South Callway Relays    4 p.m.

Saturday, May 2

Washington at Victoria Reaves Inv    9 a.m.

Monday, May 4

FRC Meet, Hermann    10 a.m.

Tuesday, May 5

AAA Meet at Borgia    3 p.m.

Thursday, May 7

GAC Meet at Washington    3 p.m.

Friday, May 8

Union, St. Clair, Pacific at Hillsboro Inv    TBA

Saturday, May 9

Classes 1-2 District Meets    TBA

Boys Volleyball

Thursday, April 16

*St. Mary’s at Borgia (Grade School)    5 p.m.-ppd

Friday, April 17

Borgia at Illinois Tournament    TBA

Saturday, April 18

Borgia at Illinois Tournament    TBA

Monday, April 20

*St. Mary's def. Borgia, 25-18, 25-15

Tuesday, April 21

Borgia def. Bayless, 25-14, 25-18

Thursday, April 23

*Borgia def. Duchesne, 17-25, 25-13, 25-18

Tuesday, April 28

*St. Dominic def. Borgia, 25-23, 25-21

Thursday, April 30

*DuBourg at Borgia    5 p.m.

Thursday, May 7

*O’Fallon Christian at Borgia    5 p.m.

College Softball

Thursday, April 16

*St. Louis 4, ECC 3

*ECC 4, St. Louis 3

Friday, April 17

ECC 8, Missouri Valley JV 0

ECC 9, Missouri Valley JV 1

Monday, April 20

*ECC 15, St. Charles 2

*St. Charles 5, ECC 4

Tuesday, April 21

*Jefferson 3, ECC 2

*Jefferson 4, ECC 3

Thursday, April 23

*ECC 5, Mineral Area College 3

*Mineral Area College 4, ECC 2

Tuesday, April 28

ECC 14, Cottey 1

ECC 7, Cottey 1

Region 16 Tournament, Kirkwood

Friday, May 1

G1 (1) Mineral Area def. (4) Cottey

G2 (3) ECC 8, (2) St. Louis 5 (8 innings)

G3 STLCC def. Cottey

G4 ECC 7, Mineral Area 4

Saturday, May 2

G5 STLCC def. Mineral Area

G6 STLCC 4, ECC 3

G7 ECC 4, STLCC 3

Friday, May 8

ECC at Lincoln Land (DH), TBA

Saturday, May 9

ECC at Lincoln Land, if needed, TBA

*Conference Games

COLLEGE FOOTBALL BOWL