Lady Jays Finish Third, Jays Seventh at District Track Meet - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Lady Jays Finish Third, Jays Seventh at District Track Meet

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Wednesday, May 16, 2012 11:30 am

Competing last Saturday at the Class 4 District 5 track and field meet at Jefferson City High School, Washington’s girls place third and the boys were seventh in the team standings.

The Lady Jays qualified for eight sectional events while the Blue Jays advanced in one event.

The top four finishers in each event qualified for the sectional meet Saturday at West Plains High School starting at noon.

“It’s the time of the year to step up, and we had kids stepping up all day,” said Washington Coach Mike Olszowka. “We design our programs for our kids to be at their best at this time of the season. At the district championships, we had 19 new season-bests, 15 new PRs (personal records) and one new school record.”

Jefferson City cruised to the girls district title with 190 points.

Rock Bridge finished second with 165.5 points followed by Washington (77), Waynesville (66), Hickman (58), Rolla (41.5), Camdenton (41), West Plains (34) and Lebanon (28).

Rock Bridge claimed the boys district title with 176 points.

Jefferson City placed second with 156.5 points followed by Waynesville (118), West Plains (89.5), Rolla (49), Hickman (40), Washington (22.5), Camdenton (21), Lebanon (16) and Smith-Cotton (13.5).

“Our kids brought everything they had. We didn’t sneak anyone through,” Olszowka said. “All seven athletes got through on their best performances against some of the best competition in the state.”

Lady Jays

Washington’s Kirstie Leslie advanced to the sectional meet in all four of her events.

Leslie set a new school record in the triple jump, finishing third with a leap of 38-0.

Leslie also finished second in the high jump, clearing 5-3, second in the long jump at 17-4 1/2 and third in the pole vault, clearing 10-0.

Also advancing in the high jump was Abby Stricker, who cleared 5-2 to place fourth.

Abi Brown and MC Landolt both advanced in two events.

Brown finished second in the 800-meter run in a time of 2:20.39.

Landolt placed third in the 100-meter dash in 12.75.

The Lady Jays’ 800-meter relay team of Brown, Landolt, Emily Stricker and Lauren Brinkmann finished fourth in 1:50.25.

Just missing sectional berths with fifth-place finishes were Brown in the 100-meter high hurdles, the 400-meter relay team of Megan Bauche, Emily Stricker, Landolt and Brinkmann and the 3,200-meter relay team of Anna Bretzke, Ashley Garrard, Erica Diener and Hannah Leslie.

Blue Jays

The lone Blue Jay to advance to the sectional meet was Dillon Quaethem, who finished fourth in the high jump at 5-10.

Just missing sectional berths with fifth-place finishes were Trevor Shockley in the discus and Adam Jones in the 400-meter dash.

The top four sectional finishers in each event advance to the state meet May 25-26 at Lincoln University in Jefferson City.

“We were expecting to get two kids through to state, and hopeful to maybe get a third or possibly a fourth,” Olszowka said. “We are very proud of all our kids this season. They show up every day and commit themselves to not only being better track athletes, but better Blue Jays. They are all great representatives of our community.”

/

Area Scoreboard

62nd Annual Borgia Pepsi Thanksgiving Tournament

Blue Division

Pool 1

McCluer North

Normandy

Carnahan

Pool 2

Cardinal Ritter

Pacific

Rockwood Summit

Gold Division

Pool 1

CBC

Soldan

Washington

Pool 2

Borgia

North Tech

Union

Monday, Nov. 24

CBC 77, Washington 52

Tuesday, Nov. 25

Cardinal Ritter vs. Rockwood Summit, PPD

Washington 63, Soldan 62

Borgia 83, Union 50

Wednesday, Nov. 26

Carnahan 71, Normandy 46

Pacific 64, Rockwood Summit 22

North Tech 67, Union 37

Thursday, Nov. 27

McCluer North 95 Carnahan 68

CBC 82, Soldan 55

Borgia 50, North Tech 45

Friday, Nov. 28

McCluer North 93, Normandy 39

Pacific 70, Cardinal Ritter 57

Saturday, Nov. 29

Blue Consolation — Rockwood Summit 47, Normandy 38

Gold Consolation — Soldan 78, Union 59

Gold Third Place — North Tech 63, Washington 57

Blue Third Place — Cardinal Ritter 71, Carnahan 46

Blue Championship — McCluer North 64, Pacific 58 (OT)

Gold Championship — CBC 67, Borgia 66

Boys Basketball

Monday, Dec. 8

Lutheran S 64, St. Clair 48

Borgia 61, Carnahan 51

Tuesday, Dec. 9

Lafayette 44, Washington 35

Friday, Dec. 12

Potosi 72, St. Clair 45

*Washington 69, Ft. Zumwalt North 65

Montgomery Co 62, New Haven 61

*St. Mary’s at Borgia    6:45 p.m.

Bourbon 75, Union 74

Glendale 63, Pacific 46

Saturday, Dec. 13

New Haven 46, Barat 40

Nixa 56, Pacific 46

Tuesday, Dec. 16

*Pacific 70, New Haven 35

*Hermann 67, St. Clair 49

*Ft. Zumwalt South 61, Washington 50

*Union 81, St. James 74

Friday, Dec. 19

*Owensville at St. Clair    4 p.m.

Washington vs. Parkway Central, GAC/Suburban Shootout, St. Charles Family Arena, 5:30 p.m.

*St. James at New Haven    6 p.m.

*Pacific at Union    7 p.m.

Saturday, Dec. 20

Sullivan Shootout

Owensville vs. Rockwood Summit, 11:30 a.m.

St. Clair vs. Lindbergh, 1 p.m.

Jefferson City vs. Jackson, 2:30 p.m.

Washington vs. Lutheran South, 4 p.m.

Borgia vs. Poplar Bluff, 5:30 p.m.

Sullivan vs. Affton, 7 p.m.

Girls Basketball

Saturday, Dec. 6

Cor Jesu 63, Borgia 60

New Haven 46, Moberly 39

Monday, Dec. 8

Pacific 73, Rolla 40

St. Clair 68, Dixon 37

Washington 54, New Haven 15

Tuesday, Dec. 9

*Borgia 59, Rosati-Kain 38

Union 53, Northwest 44

Thursday, Dec. 11

*Borgia 60, Notre Dame 53

Union 81, Bourbon 53

Friday, Dec. 12

New Haven 45, Principia 30

*Washington 59, Ft. Zumwalt North 32

Saturday, Dec. 13

West Plains 76, Pacific 37

Monday, Dec. 15

*Pacific 46, New Haven 28

*St. Clair 59, Hermann 50

*St. James 64, Union 37

Sullivan Tournament

Cuba 48, Principia 27

Borgia 68, Patriettes 29

Sullivan 56, Pattonville 43

Owensville 78, Farmington 54

Wednesday, Dec. 17

Sullivan Tournament

Farmington 61, Pattonville 39

Sullivan 68, Owensville 64

Principia 55, St. Louis Patriettes 42

Borgia 56, Cuba 38

Thursday, Dec. 18

*St. James 72, New Haven 21

*Union 49, Pacific 48

Friday, Dec. 19

Washington at Francis Howell    7 p.m.

Sullivan Tournament

Seventh Place — Pattonville vs. St. Louis Patriettes, 4 p.m.

Consolation — Farmington vs. Principia, 5:30 p.m.

Third Place — Owensville vs. Cuba, 7 p.m.

Championship — Borgia vs. Sullivan, 8:30 p.m.

Saturday, Dec. 20

Union at Waynesville    5 p.m.

Wrestling

Monday, Dec. 8

Maplewood 48, Borgia 30

Brentwood 47, Borgia 36

Winfield 48, St. Clair 36

St. Clair 42, St. James 40

Tuesday, Dec. 9

Pacific 55, North County 10

Jackson 63, Washington 12

Farmington 63, Washington 6

Wednesday, Dec. 10

Borgia 36, Lutheran St. Charles 34

Winfield 54, Borgia 30

Thursday, Dec. 11

Union 72, Ft. Zumwalt East 9

Union 52, Principia 30

Union 54, Winfield 27

Saturday, Dec. 13

Union Tournament    9 a.m.

Borgia at McCluer S-Berkeley Tny    9 a.m.

Pacific at Farmington Tny    9 a.m.

Tuesday, Dec. 16

Owensville 61, St. Clair 16

Union 48, Owensville 27

Union 65, St. Clair 18

Friday, Dec. 19

Washington at Raytown S Tny    TBA

Union at Cape Central Tny    TBA

Pacific at Ft. Zumwalt E Tny    TBA

Saturday, Dec. 20

Washington at Raytown S Tny    TBA

Union at Cape Central Tny    TBA

Pacific at Ft. Zumwalt E Tny    TBA

Girls Swimming

Monday, Dec. 8

Washington at Eureka    4:30 p.m.

Tuesday, Dec. 9

Washington at Nerinx Hall    4 p.m.

LSC/OFC 134, Borgia 101, St. Dominic 83

Monday, Dec. 15

Borgia at Notre Dame (Forest Park)    4 p.m.

Kennedy 88, Washington 84

Wednesday, Dec. 17

Lindbergh 128, Washington 48

*Conference Games

COLLEGE FOOTBALL BOWL