Post 218 Juniors Cruise Past Sullivan in District Contest - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Post 218 Juniors Cruise Past Sullivan in District Contest

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Wednesday, June 25, 2014 6:32 pm

Fueled by a 15-run second inning, the Washington Post 218 Junior Legion team rolled to a 24-0 win at Sullivan Monday night.

“After a tough 1-0 loss to Union on Sunday, we got right back at it Monday night in Sullivan,” Post 218 Manager Phillip Kleekamp said. “After a quick first inning, the bats really came alive in the second inning.”

Chris Schweissguth did the job on the hill, limiting Sullivan to just one hit.

“Chris Schweissguth made his first start of the season and delivered a one-hit shutout,” Kleekamp said. “Chris has been one of our primary relievers this season and is one of the hardest working kids on the team. He has really improved over the course of the season, and it was good to see him make the start and pick up the W.”

Post 218 (16-3, 12-2) hosts Daniel Boone Tuesday at 6 p.m. before continuing league play later this week.

New Haven comes to town Wednesday at 6 p.m.

Sullivan

Washington secured a season sweep against Sullivan Monday night on the road and the 15-run second inning set the tone for the contest.

“After Sullivan walked the bases loaded, the hits really starting coming,” Kleekamp said. “Zach Marquart delivered one of the big blows of the inning doubling and driving in two runs. We totaled nine hits in the inning and drew six walks.”

Washington added eight more runs in the fourth and a final run in the top of the fifth inning.

“The big blow was a double by Kody Halmich that plated two runners,” Kleekamp said. “After a tough-luck loss the day prior, the boys were ready to hit at Sullivan.”

Schweissguth also allowed four walks and struck out five Post 18 batters during the contest.

Offensively, Post 218 had contributions throughout the lineup.

Gus Kleekamp led the way with four hits, including two doubles. He scored three times and drove in three.

Kyle Tuepker had three hits, three runs and three RBIs. He also was hit by a pitch.

Matt Miller recorded three hits, two runs, three RBIs and a walk.

James Dyson had three hits, including a double. He scored three times, drove in two and walked twice.

Marquart posted two hits, including a double. He had four runs, three RBIs and two walks.

Isaiah Oakes added two hits, one run and three RBIs.

Halmich doubled, scored twice, drove in two and walked once.

Adam Hinson singled, scored three times, drove in one and walked.

Michael Sinnott drew two walks, scored twice and drove in a run.

Remaining Schedule

On Thursday, Post 218 goes to St. Charles for a key league showdown with Post 312 at Blanchette Park. First pitch is scheduled for 6 p.m.

Washington visits New Haven Friday at 7 p.m.

On Saturday, Washington heads to Elsberry for a 4 p.m. game.

Eureka is scheduled to visit Washington Sunday at 3:30 p.m.

Post 218 closes out league play next Monday at Pacific. First pitch is scheduled for 6 p.m.

/

Area Scoreboard

Boys Basketball

Monday, Jan. 26

^Rock Bridge 79, Northwest 27

^Lutheran South 76, Hillsboro 43

Owensville 41, Hermann 40

St. James 80, Montgomery County 39

Tuesday, Jan. 27

Jackson 65, Pacific 44

^Borgia 82,  Union 61

~Warrenton 69, Chamois 24

^Washington 49, St. Clair 45 (OT)

~Wright City 51, New Haven 37

*Bethel at Crosspoint    7:45 p.m.

Wednesday, Jan. 28

Fulton SA at Thomas Jefferson    6:30 p.m.

Thursday, Jan. 29

^Hillsboro 49, Northwest 34

~New Haven 35, Chamois 28

~Wright City 47, Warrenton 41

^Union 63,  St. Clair 60

~Hermann 63 vs. Montgomery Co 5

St. James 57, Owensville 35

Friday, Jan. 30

^Rock Bridge 80, Lutheran South 59

^Borgia 46, Washington 43 (OT)

*Providence at Crosspoint    7:30 p.m.

Eagle Ridge at Fulton SA    7:30 p.m.

Saturday, Jan. 31

^Seventh-place game — St. Clair vs. Northwest   2:30 p.m.

~Seventh-place game    2:30 p.m.

^Consolation — Union vs. Hillsboro    4 p.m.

~Consolation    4 p.m.

^Third-place game — Washington vs. Lutheran South   5:30 p.m.

~Third-place game    5:30 p.m.

^Championship — Borgia vs. Rock Bridge    7 p.m.

~Championship    7 p.m.

^Union Tournament

~Hermann Tournament

Monday, Feb. 2

New Haven at Silex   5:30  p.m.

Fulton SA at North County Christian    7:30 p.m.

Tuesday, Feb. 3

Whitfield at Union    4 p.m.

*Crosspoint at Fulton SA    6:30 p.m.

Pacific at Borgia    6:45 p.m.

*Holt at Washington    7 p.m.

Thursday, Feb. 5

*Fulton SA at Community Christian    6:30 p.m.

*Duchesne at Borgia    6:45 p.m.

*Rivers of Life at Crosspoint    7 p.m.

Wellsville at New Haven     6 p.m.

Friday, Feb. 6

*Union at New Haven    6 p.m.

*Pacific at St. James    6 p.m.

*Borgia at St. Mary’s    6:45 p.m.

*St. Clair at Sullivan    7 p.m.

Monday, Feb. 9

Crosspoint, Fulton SA at MAC Tny    TBA

Tuesday, Feb. 10

*St. Clair at Pacific    5:30 p.m.

*Hermann at Union    5:30 p.m.

Rock Bridge at Borgia    7:15 p.m.

Crosspoint, Fulton SA at MAC Tny    TBA

Owensville at New Haven   6 p.m.

Girls Basketball

Monday, Jan. 26

^Holt 60, Pacific 57

^Warrenton 42, Union 40

~Owensville 64,  Montgomery Co 32

Borgia 62, Cardinal Ritter 41

^St. Clair 64, Lutheran South 45

~Hermann 57, Wright City 26

Washington 74, Wentzville Liberty 19

Tuesday, Jan. 27

Fulton SA at Barat    4:30 p.m.

~New Haven 42, Montgomery Co 34

*Bethel at Crosspoint    6:15 p.m.

~Chamois 61, Wright City 20

Wednesday, Jan. 28

^Pacific 62, Union 59 (OT)

Fulton SA at Thomas Jefferson    5 p.m.

^Lutheran South 54, Wentzville Liberty 40

~Owensville 54, New Haven 24

^Warrenton 51, Holt 44

~Chamois 50, Hermann 45

^Washington 54, St. Clair 31

Thursday, Jan. 29

*Notre Dame 50, Borgia 45

Friday, Jan. 30

^Seventh-place game — Union 66, Wentzville Liberty 31

~Consolation — Montgomery Co. vs. Wright City    5 p.m.

^Consolation — Lutheran South 55, Pacific 49

*Providence at Crosspoint    6 p.m.

Eagle Ridge at Fulton SA    6 p.m.

~Third-place game — Hermann vs. New Haven   6:30 p.m.

^Third-place game — Holt 63, St. Clair 49

~Championship — Owensville vs. Chamois   8 p.m.

^Championship — Washington 61 Warrenton 50

Monday, Feb. 2

#Borgia vs. Patriettes    4 p.m.

#Cardinal Ritter vs. Union    5:20 p.m.

De Soto at St. Clair    5:30 p.m.

Fulton SA at North County Christian    6 p.m.

#Washington vs. Parkway South    6:40 p.m.

Chamois at New Haven    7 p.m.

#Helias vs. Troy    8 p.m.

Tuesday, Feb. 3

*Crosspoint at Fulton SA    5 p.m.

Wednesday, Feb. 4

#Washington-Parkway South loser vs. Helias-Troy loser    4 p.m.

#Borgia-Patriettes loser vs. Cardinal Ritter-Union loser    5:20 p.m.

#Washington-Parkway South winner vs. Helias-Troy winner    6:40 p.m.

#Borgia-Patriettes winner vs. Cardinal Ritter-Union winner    8 p.m.

Thursday, Feb. 5

*Pacific at St. James    6 p.m.

Friday, Feb. 6

Barat at Fulton SA    4:30 p.m.

*St. Clair at Sullivan    5:30 p.m.

*Rivers of Life at Crosspoint    5:30 p.m.

Saturday, Feb. 7

#Seventh-place game    noon

#Consolation    1:30 p.m.

#Third-place game    3 p.m.

#Championship    4:30 p.m.

New Haven at Elsberry    5 p.m.

Monday, Feb. 9

*Hermann at Union    5:30 p.m.

*St. Clair at Pacific    5:30 p.m.

*Owensville at New Haven    6 p.m.

*St. Dominic at Borgia    6:45 p.m.

Crosspoint, Fulton SA at MAC Tny    TBA

Tuesday, Feb. 10

*Washington at Ft. Zumwalt South    5:30 p.m.

Crosspoint, Fulton SA at MAC Tny    TBA

^Washington Tournament

~Hermann Tournament

#Borgia Tournament

Wrestling

Tuesday, Jan. 27

*Pacific 42, St. Clair 33

Borgia 36, Hallsville 30

Helias 66, Borgia 21

Wednesday, Jan. 28

Borgia at Lutheran St. Charles    5 p.m.

Thursday, Jan. 29

Summit 39, Union 34

Owensville 41, Pacific 38

Pacific 45, St. James 28

Friday, Jan. 30

St. Clair at DeSoto   5 p.m.

Saturday, Jan. 31

Pacific at Hazelwood East Tny    9 a.m.

St. Clair at DeSoto 9 a.m.

Monday, Feb. 2

Borgia at O’Fallon Christian    5 p.m.

Tuesday, Feb. 3

Washington at Pacific    6 p.m.

Wednesday, Feb. 4

Borgia at AAA Tny    TBA

Thursday, Feb. 5

*Pacific at Union    6 p.m.

Saturday, Feb. 7

Washington at Seckman Tny    9 a.m.

St. Clair at Francis Howell Central Inv    9:30 a.m.

Tuesday, Feb. 10

Pacific at Parkway Central Tri-Meet    5 p.m.

Girls Swimming

Tuesday, Jan. 20

Timberland 140, Washington 96, Ft. Zumwalt East 87

Thursday, Jan. 22

Oakville 120, Washington 115, University City 9, Mehlville 6

Saturday, Jan. 24

Washington 91, Borgia 80

Tuesday, Jan. 27

Washington 122, St. Charles West 46

Thursday, Jan. 29

Washington at Affton/Lutheran South    4:15 p.m.

Borgia at St. Dominic    8:30 p.m.

Tuesday, Feb. 3

Washington at McCluer North    3:30 p.m.

Wednesday, Feb. 4

Borgia at MICDS/Duchesne (Rec-Plex)    8:30 p.m.

Friday, Feb. 6

Washington at Ft. Zumwalt South    3:30 p.m.

Tuesday, Feb. 10

Borgia at Nerinx Hall    4 p.m.

Washington at GAC Meet    TBA

Wednesday, Feb. 11

Washington at GAC Meet    TBA

Thursday, Feb. 12

Borgia at AAA Meet    TBA

Washington at GAC Meet    TBA

*Conference Games

COLLEGE FOOTBALL BOWL