Sodemann Submits Resignation at Washington High School - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Sodemann Submits Resignation at Washington High School

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Friday, March 15, 2013 1:30 pm | Updated: 2:03 pm, Fri Mar 15, 2013.

The Missourian has learned that Washington High School varsity boys basketball coach Chip Sodemann has submitted his resignation.

Pending school board approval, Sodemann will become the boys basketball coach at the new Liberty High School in Wentzville, which will open next year.

More details will appear in a future edition of The Missourian.

/

Area Scoreboard

Football

Friday, Oct. 3

*Ft. Zumwalt E at Washington    7 p.m.

*St. Mary’s at Borgia    7 p.m.

*Union at Owensville    7 p.m.

*Hermann at St. Clair    7 p.m.

Festus at Pacific    7 p.m.

*Sullivan at St. James    7 p.m.

Cuba at Lincoln    7 p.m.

*Warrenton at Winfield    7 p.m.

*Wright City at Van-Far    7 p.m.

Friday, Sept. 26

Union 54, Washington 14

*Borgia 45, Duchesne 7

*St. Clair 57, St. James 55 (2 OT)

*Pacific 40, Owensville 34

*Hermann 24, Sullivan 12

Cuba 74, Liberty Wentzville 7

Parkway West 20, Warrenton 7

Mark Twain 32, Wright City 18

Friday, Sept. 19

*Ft. Zumwalt S 56, Washington 7

Borgia 42, Cardinal Ritter 6

*Union 55, St. Clair 35

*Sullivan 27, Pacific 10

Owensville 19, Hermann 16

St. James 28, Ash Grove 7

Brentwood 41, Cuba 24

*St. Charles West 49, Warrenton 7

South Callaway 55, Wright City 6

Softball

Wednesday, Oct. 1

*Washington at Holt    4:30 p.m.

De Soto at Pacific    4:30 p.m.

Sullivan at Affton    4:30 p.m.

St. James at Steelville    4:30 p.m.

St. Clair at Montgomery Co    5 p.m.

Thursday, Oct. 2

Owensville at Borgia    3:45 p.m.

Union at Salem    4:30 p.m.

Cuba at St. Clair    4:30 p.m.

Rockwood Summit at Pacific    4:30 p.m.

Sullivan at Rolla    4:30 p.m.

Father Tolton at Hermann    4:30 p.m.

St. James at Crocker    4:30 p.m.

New Haven at Montgomery Co    5 p.m.

Friday, Oct. 3

Belle at New Haven    5 p.m.

Pacific, Sullivan at Rolla Tny    TBA

Saturday, Oct. 4

Pacific, Sullivan at Rolla Tny    TBA

Monday, Oct. 6

Hermann at Borgia    3:45 p.m.

Union at Washington    4:30 p.m.

St. Clair at Festus    4:30 p.m.

Linn at New Haven    5 p.m.

Tuesday, Oct. 7

*Borgia at St. Dominic    4:30 p.m.

District Tournaments

Class 4 District 4

Wednesday, Oct. 8

(5) Rolla at (4) Northwest, 4:15 p.m.

Thursday, Oct. 9

Rolla-Northwest winner at (1) Lafayette, 4:15 p.m.

(3) Washington at (2) Eureka, 4:15 p.m.

Friday, Oct. 10

Championship, Eureka, 4:15 p.m.

Class 3 District 7

At St. Dominic

Wednesday, Oct. 8

(4) Borgia vs. (5) Wentzville Liberty, 2:30 p.m.

(3) Winfield vs. (6) O’Fallon Christian, 4:30 p.m.

Thursday, Oct. 9

(1) St. Dominic vs. Borgia-Liberty winner, 2:30 p.m.

(2) Warrenton vs. Winfield-O’Fallon Christian winner, 4:30 p.m.

Friday, Oct. 10

Championship, 4 p.m.

Volleyball

Wednesday, Oct. 1

Hillsboro at Pacific    5:30 p.m.

Thursday, Oct. 2

*Washington at Ft. Zumwalt N    5 p.m.

*St. Clair at Union    5 p.m.

*Pacific at Sullivan    5:30 p.m.

*Hermann at Owensville    5:30 p.m.

*St. James at New Haven    5:30 p.m.

*St. Dominic at Borgia    6:30 p.m.

Friday, Oct. 3

Missouri Baptist JV at ECC    3 p.m.

Lewis & Clark at ECC    7 p.m.

Saturday, Oct. 4

Indian Hills at ECC    9 a.m.

^Southwestern Illinois at ECC    1 p.m.

St. Clair Tny    TBA

Hermann at Lebanon Tny    TBA

Crosspoint at MAC Tournament    TBA

Monday, Oct. 6

New Haven at Linn    5 p.m.

Borgia at Trinity    5:30 p.m.

Hazelwood West at Pacific    5:30 p.m.

Helias at Hermann    5:30 p.m.

Owensville at Blair Oaks    5:30 p.m.

Belle at St. James    5:30 p.m.

Tuesday, Oct. 7

*Washington at Holt    5 p.m.

*St.Clair at St. James    5 p.m.

*Owensville at Union    5:30 p.m.

*New Haven at Pacific    5:30 p.m.

*Sullivan at Hermann    5:30 p.m.

Wednesday, Oct. 8

*Mineral Area at ECC    6:30 p.m.

Boys Soccer

Wednesday, Oct. 1

Warrenton at St. Clair    4:30 p.m.

Columbia Independent at Fulton SA    4:30 p.m.

Washington at Union    5 p.m.

Sullivan at North County    5 p.m.

Thursday, Oct. 2

*Pacific at St. Clair    4:30 p.m.

*Union at Sullivan    5 p.m.

Friday, Oct. 3

Lincoln at ECC    4 p.m.

Calvary Lutheran at Fulton SA    4:30 p.m.

Crosspoint at Heritage    5 p.m.

Sunday, Oct. 5

Lincolnland at ECC    1 p.m.

Monday, Oct. 6

FRC Classic, St. Clair    TBA

Tuesday, Oct. 7

#St. Louis United B at Crosspoint    4:30 p.m.

*Thomas Jefferson at Fulton SA    4:30 p.m.

*Holt at Washington    5 p.m.

*St. Dominic at Borgia    6:15 p.m.

FRC Classic, St. Clair    TBA

Wednesday, Oct. 8

FRC Classic, St. Clair    TBA

Cross Country

Wednesday, Oct. 1

St. James Inv    4 p.m.

Saturday, Oct. 4

Washington at Parkway West Inv    9 a.m.

Pacific at Potosi Inv    11 a.m.

Borgia, Union Capital City Challenge    TBA

Tuesday, Oct. 7

Hermann Inv    4 p.m.

St. Clair, St. James at Cuba Inv    4 p.m.

Wednesday, Oct. 8

Borgia at AAA Meet, Lutheran SC    TBA

Boys Swimming

Monday, Sept. 29

Wednesday, Oct. 1

*Borgia at Lutheran SC/Christian    TBA

Saturday, Oct. 4

Borgia, Washington at Ft. Zumwalt N Inv    9 a.m.

Tuesday, Oct. 7

Washington at CBC    4 p.m.

*Conference Games

Racing News