Borgia Volleyball Defeats North Tech, Loses Three - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Borgia Volleyball Defeats North Tech, Loses Three

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Friday, April 27, 2012 5:00 pm

While the fledgling Borgia volleyball program picked up its third varsity win last week, the varsity Knights suffered two more losses as well.

Borgia (3-13) won over North Tech Wednesday, but lost its next three matches.

The Knights:

• Defeated North Tech last Wednesday at Our Lady of Lourdes, 25-16, 25-17;

• Lost last Friday at Westminster, 25-13, 25-19;

• Lost to Ft. Zumwalt East Monday, 25-18, 25-21; and

• Lost Thursday at undefeated Webster Groves, 25-16, 25-13;

The Knights host Ritenour Friday in the final home match of the season. Junior varsity action begins at 5:30 p.m.

North Tech

Borgia swept North Tech last Wednesday to earn its third win.

“North Tech was a good game for us,” Borgia Head Coach John Nieder said. “We really needed some confidence building after our stretch of previous losses.

Ryan Maune led the attack with 10 kills, six digs, three blocks and one ace.

Alex Severino added seven kills, 17 assists, four digs and three blocks.

Alex Blechle posted six kills, 13 assists, four digs and one ace.

Michael Ince recorded three kills and two blocks.

Jacob Maune ended with two kills, two digs and one block.

Jimmy Pak posted two kills, three digs and an ace.

Tyler Howell had one kill to go with 10 digs.

Korey Fumagalli added two digs.

Westminster

Playing on the road last Friday, the Knights fell in two games.

“Westminster was just a little too strong offensively that night,” Nieder said. “We could not stop their leading hitter, Mitch Penning, who is one of the area’s best offensive players,” Nieder said. “We had hoped to generate points when he rotated to the back row. However he dominated serving as well against us. The first game wasn’t really close. In the second game we gave them a much better effort keeping the score close 25-19.”

Ryan Maune was the kills leader with nine. He added six digs, one block and one ace.

Severino posted six kills, 13 assists, four digs and one block.

Blechle had one kill, five assists and four digs.

Ince recorded one kill and one block.

Jacob Maune recorded one kill and one dig.

Pak had one kill and three digs.

Howell led the defense with 12 digs.

Ft. Zumwalt East

The Knights fell in two games at home Monday to Ft. Zumwalt East.

“Our match against Ft. Zumwalt East was a hard-fought one by both teams,” Nieder said. “It was our senior night and all three of them really stepped up their play.”

Nieder said the Knights had to make some lineup adjustments for the match.

“We were forced to play without our libero Tyler Howell who was absent because of his involvement with a school choir function,” Nieder said. “We utilized senior Joe Rhyne and sophomore Korey Fumagalli to help fill our defensive void. Both of them did a very nice job and I was extremely proud of their efforts. Unfortunately we came up a little short on the scoreboard, but I feel we definitely discovered some additional defensive depth.”

Ryan Maune led the team in kills with 13. He also had six blocks, six digs and one ace.

Severino posted eight kills, 16 assists, eight digs, three blocks and one ace.

Rhyne ended with two kills, three digs and one block.

Blechle had one kill, nine assists and five digs.

Ince recorded one kill and two blocks.

Pak had one kill and four digs.

Fumagalli recorded six digs. Jacob Maune had one block and one dig.

The JV team swept North Tech, 25-9, 25-17; lost to Westminster, 25-17, 16-25, 25-23; and lost in three games to Ft. Zumwalt East.

Webster Groves

The Knights fell Thursday to undefeated Webster Groves, 25-16, 25-13.

“We hung with them in the first match, 13-13, before they pulled away,” Nieder said. “The second game, we struggled with service reception and really couldn’t get into a groove offensively.”

Borgia did win the JV match.

/

Area Scoreboard

Area Sports Schedule

American Legion Baseball

Ninth District Senior Legion Tournament

Thursday, July 17

At Westhoff Park

G1 (1) West 11, (8) Pacific 1

G2 (4) St. Charles 17, (5) Elsberry 2

At St. Peters Rec-Plex

G3 (3) Washington 4, (6) Wentzville 0

G4 (2) Daniel Boone 8, (7) St. Peters 2

Friday, July 18

At St. Peters Rec-Plex

G5 Elsberry 8, Pacific 3

G6 St. Peters 9, Wentzville 1

At Westhoff Park

G7 St. Charles 4, West 1

G8 Daniel Boone 7, Washington 4

Saturday, July 19

At St. Peters Rec-Plex

G9 Washington 9, Elsberry 4

G10 West 9, St. Peters 6

G12 West 14, Washington 1

At Westhoff Park

G11 St. Charles def. Daniel Boone (fft)

Sunday, July 20

Rest at Westhoff Park

G13 Championship — West 2, St. Charles 1 (13 innings)

Monday, July 21

G14 If-Needed Game — St. Charles 13, West 11

Zone 1 Senior Legion Tournament

At Lindenwood University, St. Charles

Thursday, July 24

G1 West 13, Daniel Boone Post 262 8

G2 Jefferson City Post 5 11, Hannibal Post 55 2

Friday, July 25

G3 West 11, St. Charles Post 312 1

G4 Daniel Boone 10, Hannibal 2

Saturday, July 26

G5 Jefferson City 9, West 2

G6 St. Charles 11, Daniel Boone 0

G7 West 6, St. Charles 2

Sunday, July 27

G8 Championship — West 11, Jefferson City 0

G9 If-Needed Game — Jefferson City 14, West 12

Jefferson City advances to state tournament in Sedalia.

Ninth District Junior Legion Tournament

Tuesday, July 8

At Union High School

G1 (1) Elsberry 3, (8) New Haven 0

At Ronsick Field

G4 (3) Washington 7, (6) Wentzville 1

G4 (2) Union 8, (7) Hannibal 1

At St. Peters Rec-Plex

G2 (5) St. Peters 8, (4) St. Charles 6

Wednesday, July 9

At New Haven

G5 Wentzville 4, New Haven 0

G6 St. Charles 8, Hannibal 7 (9 innings)

At Ronsick Field

G7 St. Peters 5, Elsberry 2

G8 Washington 2, Union 1

Remainder at Ronsick Field

Thursday, July 10

G9 Union 7, Wentzville 1

G10 Elsberry 3, St. Charles 2

Friday, July 11

G11 Washington 12, St. Peters 11 (10 innings)

G12 Elsberry 6, Union 3

Saturday, July 12

G13 Elsberry 4, St. Peters 3

G14 Championship — Washington 3, Elsberry 1

Washington wins district, to host Zone 1 Tournament at Borgia. Schedule below.

Junior Legion Zone 1 Tournament

At Borgia

Thursday, June 17

G1 Elsberry Post 226 10, Chillicothe Post 25 2

Friday, June 18

G2 Washington Post 218 5, Elsberry 1

G3 Chillicothe 5, Elsberry 4

Saturday, June 19

G4 Championship — Washington 16, Chillicothe 0 (5 innings)

Washington advances to State Tournament in Jackson.

Junior Legion State Tournament

At Jackson

Thursday, July 24

G1 Jackson 3, Springfield Glendale 2

G2 Eureka 7, Sedalia 0

Friday, June 25

G3 Jackson 8, Washington 3

G4 Springfield Glendale 8, Sedalia 3

G5 Jackson 4, Eureka 2

G6 Washington 8, Springfield Glendale 0

Saturday, June 26

G7 Eureka 11, Washington 10 (9 innings)

G8 Championship — Jackson 7, Eureka 6

Jackson advances to Regional Tournament in Leavenworth, Kan.

Sunday, June 27

G9 If-Needed Game — G8 winner vs. G8 loser, 1 p.m.

Freshman Legion Ninth District Tournament

Tuesday, July 8

At Elsberry Legion Field

G1 (1) St. Charles 7, (8) St. Peters 0

G2 (4) Elsberry-Winfield 4, (5) Wentzville 3

At Elsberry Khoury League Field

G3 (3) Hannibal 3, (6) Warrenton 2

G4 (2) Washington 10, (7) West 1

Wednesday, July 9

At Elsberry Khoury League Field

G5 St. Peters 17, Warrenton 6

G6 Wentzville 5, West 4

At Elsberry Legion Field

G7 St. Charles 10, Elsberry-Winfield 2

G8 Washington 3, Hannibal 0

Remainder at Elsberry Legion Field

Thursday, July 10

G9 St. Peters 11, Hannibal 9

G10 Elsberry-Winfield 13, Wentzville 4

Friday, July 11

G12 Elsberry-Winfield 8, St. Peters 3

G11 Washington 6, St. Charles 0, 8:30 p.m.

Saturday, July 12

G13 St. Charles 10, Elsberry-Winfield 1

G14 Championship — St. Charles 5, Washington 2

Sunday, July 13

G15 If-Needed Game — St. Charles 2, Washington 0

Missouri Freshman

Legion State Tournament

At Rotary Recreational

Complex - Ronsick Field

Wednesday, July 16

G1 Creve Coeur Post 397 16, St. Robert Post 331 2

G2 Ste. Genevieve Post 150 4, St. Charles Post 312 0

G3 Jackson Post 158 1, vs. Springfield Glendale Merchants 0

G4 Washington Post 218 9, Eureka Post 177 4

Thursday, July 17

G5 Springfield Glendale 11, St. Robert 1 (St. Robert eliminated)

G6 St. Charles 10, Eureka 2 (Eureka eliminated)

G7 Ste. Genevieve 4, Creve Coeur 2

G8 Washington 12, Jackson 10

Friday, July 18

G9 Jackson 12, Springfield Glendale 0 (Springfield Glendale eliminated)

G10 Creve Coeur 8, St. Charles 3 (St. Charles eliminated)

G11 Ste. Genevieve 3, Washington 2

G12 Creve Coeur 11, Jackson 7 (Jackson eliminated)

Saturday, July 19

G13 Washington 8, Creve Coeur 3 (Creve Coeur eliminated)

G14 Championship—Washington 5, Ste. Genevieve 2

Sunday, July 20

G15 Championship Game 2—Washington 3, Ste. Genevieve 0

Great Midwest Football League

July 19

Missouri Cyclones 34, Illinois Justice 0

Swim Team Schedules

Washington Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Oaks Landing    Washington 192-100

6-16    Westglen    Washington 259-206

6-23    at Fox Creek    Washington 311-225

6-30    at Chadwick    Chadwick 264-258

7-7    Cherry Hills    Washington 291-140

7-11 at Division Meet, Westminster Christian First

Pacific Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    Lake of the Woods    LOtW 176-130

6-16    at Union    Union 289-220

6-23    Bridle Creek    Pacific 371-124

6-30    at Arbor Oaks    Pacific 282-241

7-7    at Indian Hills    Cancelled, weather

7-12    Division Meet    First

Union Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Arbor Oaks    Union 180-120

6-16    Pacific    Union 289-220

6-23    at Lake of the Woods    LoTW 312-201

6-30    Indian Hills    Union 322-275

7-7    Bridle Creek    PPD

7-12    at Division Meet, Pacific    Third

Pacific Diving Team

Date    Opponent    Time

6-14    at MAC West    MAC West 40-30

6-21    at Lindgate    Lindgate

6-28    at Cool Dell    9 a.m.

7-13    at Championships    8 a.m.

*Indicates League Games

Racing News