St. Clair Stops Smith-Cotton in Rolla Tourney Opener - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

St. Clair Stops Smith-Cotton in Rolla Tourney Opener

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Related Galleries

Posted: Wednesday, January 2, 2013 2:00 pm

Smith-Cotton did not have much of an answer for St. Clair’s half-court defense during the opening round of the Rolla Girls Basketball Tournament last Thursday.

The fourth-seeded Lady Bulldogs held the lead all the way in a 43-28 victory over the fifth-seeded Lady Tigers.

St. Clair (6-4) mixed up its defensive looks during the game, but had the most success when playing zone.

“I was happy with our defense in the first and fourth quarters. We held them to two points in the first quarter and two points in the fourth quarter,” said St. Clair Head Coach Jena Carroll. “We made a few adjustments after halftime that really helped us extend our lead.”

Allison Hinson had a solid game on both ends of the floor for the Lady Bulldogs, finishing the game with 15 points. She was 3-3 from three-point range.

“Allison shot the ball really well,” Carroll said. “She made some key shots when we needed them.”

Karissa Hoffman collected 11 points and eight rebounds.

“Karissa stepped up big in the fourth quarter,” Carroll said.

Sam Deason added eight.

“Sam did a great job of stepping up early,” Carroll said. “She had most of our first-quarter points to help us gain a nine-point lead after the first quarter.”

Kayla Klenke scored four points.

“Kayla played good, solid defense when we needed to shut one of their players down,” Carroll said.

Alicia York finished the game with three points. Katelyn Guehne scored two points.

St. Clair jumped to an 11-2 lead following the first quarter and never looked back.

Smith-Cotton struggled to even get the ball to the basket during the first quarter, much less convert, against the Lady Bulldogs’ zone defense.

The Lady Tigers came to life a bit during the second quarter, cutting St. Clair’s lead to 15-11 with 4:33 remaining on the clock.

But a basket by Deason and a three-pointer by Hinson helped the Lady Bulldogs increase their advantage to 23-14 at halftime.

Smith-Cotton never seriously threatened to make a run during the second half.

Another three-pointer by Hinson and baskets by Deason, York and Klenke helped the Lady Bulldogs to a 35-26 lead after three quarters.

The Lady Tigers pulled to within nine points, 37-28, with 3:15 remaining in the fourth quarter, but got no closer.

Baskets by Deason and Hoffman in the final three minutes helped St. Clair secure the victory.

Defense and rebounding played big roles for the Lady Bulldogs, who did not allow many second-chance opportunities.

“A quick start and good shooting helped us pull ahead,” Carroll said. “They came back really well, but our early lead held up.”

/sports

Area Scoreboard

Area Sports Schedule

American Legion Baseball

Ninth District Senior Legion Tournament

Thursday, July 17

At Westhoff Park

G1 (1) West 11, (8) Pacific 1

G2 (4) St. Charles 17, (5) Elsberry 2

At St. Peters Rec-Plex

G3 (3) Washington 4, (6) Wentzville 0

G4 (2) Daniel Boone 8, (7) St. Peters 2

Friday, July 18

At St. Peters Rec-Plex

G5 Elsberry 8, Pacific 3

G6 St. Peters 9, Wentzville 1

At Westhoff Park

G7 St. Charles 4, West 1

G8 Daniel Boone 7, Washington 4

Saturday, July 19

At St. Peters Rec-Plex

G9 Washington 9, Elsberry 4

G10 West 9, St. Peters 6

G12 West 14, Washington 1

At Westhoff Park

G11 St. Charles def. Daniel Boone (fft)

Sunday, July 20

Rest at Westhoff Park

G13 Championship — West 2, St. Charles 1 (13 innings)

Monday, July 21

G14 If-Needed Game — St. Charles 13, West 12

Note—Zone Tournament qualifiers — West, Daniel Boone and St. Charles.

Ninth District Junior Legion Tournament

Tuesday, July 8

At Union High School

G1 (1) Elsberry 3, (8) New Haven 0

At Ronsick Field

G4 (3) Washington 7, (6) Wentzville 1

G4 (2) Union 8, (7) Hannibal 1

At St. Peters Rec-Plex

G2 (5) St. Peters 8, (4) St. Charles 6

Wednesday, July 9

At New Haven

G5 Wentzville 4, New Haven 0

G6 St. Charles 8, Hannibal 7 (9 innings)

At Ronsick Field

G7 St. Peters 5, Elsberry 2

G8 Washington 2, Union 1

Remainder at Ronsick Field

Thursday, July 10

G9 Union 7, Wentzville 1

G10 Elsberry 3, St. Charles 2

Friday, July 11

G11 Washington 12, St. Peters 11 (10 innings)

G12 Elsberry 6, Union 3

Saturday, July 12

G13 Elsberry 4, St. Peters 3

G14 Championship — Washington 3, Elsberry 1

Washington wins district, to host Zone 1 Tournament at Borgia. Schedule below.

Junior Legion Zone 1 Tournament

At Borgia

Thursday, June 17

G1 Elsberry Post 226 10, Chillicothe Post 25 2

Friday, June 18

G2 Washington Post 218 5, Elsberry 1

G3 Chillicothe 5, Elsberry 4

Saturday, June 19

G4 Championship — Washington 16, Chillicothe 0 (5 innings)

Washington advances to State Tournament in Jackson.

Junior Legion State Tournament

At Jackson

Thursday, July 24

G1 Springfield Glendale vs. Jackson, 3 p.m.

G2 Sedalia vs. Eureka, 5:30 p.m.

Friday, June 25

G3 Washington vs. G1 winner, noon

G4 G1 loser vs. G2 loser, 2:30 p.m.

G5 G2 winner vs. G3 winner, 5 p.m.

G6 G3 loser vs. G4 winner, 7:30 p.m.

Saturday, June 26

G7 G5 loser vs. G6 winner, 1 p.m.

G8 Championship — G5 winner vs. G7 winner, 3:30 p.m.

Sunday, June 27

G9 If-Needed Game — G8 winner vs. G8 loser, 1 p.m.

Freshman Legion Ninth District Tournament

Tuesday, July 8

At Elsberry Legion Field

G1 (1) St. Charles 7, (8) St. Peters 0

G2 (4) Elsberry-Winfield 4, (5) Wentzville 3

At Elsberry Khoury League Field

G3 (3) Hannibal 3, (6) Warrenton 2

G4 (2) Washington 10, (7) West 1

Wednesday, July 9

At Elsberry Khoury League Field

G5 St. Peters 17, Warrenton 6

G6 Wentzville 5, West 4

At Elsberry Legion Field

G7 St. Charles 10, Elsberry-Winfield 2

G8 Washington 3, Hannibal 0

Remainder at Elsberry Legion Field

Thursday, July 10

G9 St. Peters 11, Hannibal 9

G10 Elsberry-Winfield 13, Wentzville 4

Friday, July 11

G12 Elsberry-Winfield 8, St. Peters 3

G11 Washington 6, St. Charles 0, 8:30 p.m.

Saturday, July 12

G13 St. Charles 10, Elsberry-Winfield 1

G14 Championship — St. Charles 5, Washington 2

Sunday, July 13

G15 If-Needed Game — St. Charles 2, Washington 0

Missouri Freshman

Legion State Tournament

At Rotary Recreational

Complex - Ronsick Field

Wednesday, July 16

G1 Creve Coeur Post 397 16, St. Robert Post 331 2

G2 Ste. Genevieve Post 150 4, St. Charles Post 312 0

G3 Jackson Post 158 1, vs. Springfield Glendale Merchants 0

G4 Washington Post 218 9, Eureka Post 177 4

Thursday, July 17

G5 Springfield Glendale 11, St. Robert 1 (St. Robert eliminated)

G6 St. Charles 10, Eureka 2 (Eureka eliminated)

G7 Ste. Genevieve 4, Creve Coeur 2

G8 Washington 12, Jackson 10

Friday, July 18

G9 Jackson 12, Springfield Glendale 0 (Springfield Glendale eliminated)

G10 Creve Coeur 8, St. Charles 3 (St. Charles eliminated)

G11 Ste. Genevieve 3, Washington 2

G12 Creve Coeur 11, Jackson 7 (Jackson eliminated)

Saturday, July 19

G13 Washington 8, Creve Coeur 3 (Creve Coeur eliminated)

G14 Championship—Washington 5, Ste. Genevieve 2

Sunday, July 20

G15 Championship Game 2—Washington 3, Ste. Genevieve 0

Great Midwest Football League

July 19

Missouri Cyclones 34, Illinois Justice 0

Swim Team Schedules

Washington Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Oaks Landing    Washington 192-100

6-16    Westglen    Washington 259-206

6-23    at Fox Creek    Washington 311-225

6-30    at Chadwick    Chadwick 264-258

7-7    Cherry Hills    Washington 291-140

7-11 at Division Meet, Westminster Christian First

Pacific Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    Lake of the Woods    LOtW 176-130

6-16    at Union    Union 289-220

6-23    Bridle Creek    Pacific 371-124

6-30    at Arbor Oaks    Pacific 282-241

7-7    at Indian Hills    Cancelled, weather

7-12    Division Meet    First

Union Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Arbor Oaks    Union 180-120

6-16    Pacific    Union 289-220

6-23    at Lake of the Woods    LoTW 312-201

6-30    Indian Hills    Union 322-275

7-7    Bridle Creek    PPD

7-12    at Division Meet, Pacific    Third

Pacific Diving Team

Date    Opponent    Time

6-14    at MAC West    MAC West 40-30

6-21    at Lindgate    Lindgate

6-28    at Cool Dell    9 a.m.

7-13    at Championships    8 a.m.

*Indicates League Games

Racing News