St. Clair Returns Key Players to Team, Opens at Clayton Tourney - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

St. Clair Returns Key Players to Team, Opens at Clayton Tourney

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Wednesday, November 21, 2012 8:45 am

With a promising mix of varsity returners and newcomers, St. Clair hopes for a productive girls basketball season.

The Lady Bulldogs return four starters from last season’s team that went 13-13 overall and 2-5 in the Four Rivers Conference.

“We’re keeping seven full-time varsity kids,” said St. Clair Head Coach Jena Carroll. “I have a strong group of kids on the junior varsity level who also will see some varsity time.”

The team has been working in practice to fill spots left from last season’s graduating seniors.

“We lost five seniors last year,” Carroll said. “We will have to make adjustments. Our girls have done a really nice job of accepting their new roles.”

Leading the Lady Bulldogs’ returning starters is 5-10 junior forward Karissa Hoffman, a first-team all-district and Four Rivers Conference player last season.

St. Clair appears to have plenty of size on its roster.

Sam Deason, a 5-9 junior forward, also is a returning starter, as is 5-8 sophomore forward Allison Hinson.

Senior forward Kayla Klenke, 5-11, started about half of the Lady Bulldogs’ games last season.

St. Clair’s three other full-time varsity players this season are senior Anna Reed, junior Alicia York and freshman Katelyn Guehne.

Other players on the roster are Halley Cokley, Alicia Collings, Hannah Molkenbur, Haley Molkenbur, Miranda Murphy and Emily Presley.

“We have a solid group of girls this year from the freshman level up to the varsity team,” Carroll said. “The girls come in every day, work hard and have a good time. They push themselves and each other at practice every chance they get to learn more and be better.”

St. Clair opens the season against Principia at the Clayton Tournament Monday, Nov. 26, at 5 p.m.

Also at the season-opening tournament, the Lady Bulldogs play McCluer North Nov. 27 at 5 p.m. and Clayton Nov. 29 at 6:30 p.m.

The home opener is Dec. 7 against Waynesville.

St. Clair has been assigned to Class 4 District 9 with Borgia, Union, Pacific, Sullivan and Owensville.

/

Area Scoreboard

Football

Friday, Aug. 22

St. Clair at Washington    7 p.m.

Owensville at Borgia    7 p.m.

Union at Parkway West    7 p.m.

Pacific at De Soto    7 p.m.

at Park Hills Central    7 p.m.

Hermann at Montgomery Co    7 p.m.

St. James at Cuba    7 p.m.

St. Dominic at Warrenton    7 p.m.

Trinity at Wright City    7 p.m.

Volleyball

Friday, Aug. 22

@ECC vs. Neosho    11 a.m.

Washington at Marquette    4:45 p.m.

@ECC vs. Labette    5 p.m.

Crosspoint at Community Christian    6:30 p.m.

Crosspoint vs. St. Louis Panthers    7:30 p.m.

Saturday, Aug. 23

@ECC vs. Fort Scott    11 a.m.

@ECC vs. Pratt    5 p.m.

Sullivan at Windsor Tny    TBA

Monday, Aug. 25

Steelville at St. James    5:30 p.m.

Hermann at Montgomery Co    6 p.m.

Tuesday, Aug. 26

Pacific at Seckman    4:15 p.m.

Union at Potosi    5 p.m.

Washington at Francis Howell C    5 p.m.

Pacific at Farmington    5 p.m.

New Haven at Cuba    5:30 p.m.

Owensville at Bourbon    5:30 p.m.

St. James at Salem    5:30 p.m.

Cardinal Ritter at Borgia    6:30 p.m.

Wednesday, Aug. 27

Central Methodist JV at ECC    6:30 p.m.

Thursday, Aug. 28

Potosi at St. Clair    4:30 p.m.

*Ft. Zumwalt S at Washington    5 p.m.

Battle at Union    5:30 p.m.

Hermann at Jefferson City    5:30 p.m.

Belle at New Haven    5:30 p.m.

Linn at Owensville    6 p.m.

Friday, Aug. 29

Mississippi Valley at Crosspoint    5 p.m.

Softball

Friday, Aug. 22

Rolla at St. James    4:30 p.m.

Saturday, Aug. 23

New Haven Tournament    9 a.m.

Lutheran South at Sullivan    10 a.m.

Union Tournament

Union Sports Complex

G1 Washington vs. St. Clair, North Field, 8:30 a.m.

G2 Pacific vs. Liberty, South Field, 8:30 a.m.

G3 Union vs. Farmington, North Field, 10:30 a.m.

G4 Borgia vs. Park Hills Central, South Field, 10:30 a.m.

G5 G1 loser vs. G2 loser, North Field, noon

G6 G3 loser vs. G4 loser, South Field, noon

G7 G1 winner vs. G2 winner, North Field, 1:30 p.m.

G8 G3 winner vs. G4 winner, South Field, 1:30 p.m.

Consolation — G5 winner vs. G6 winner, North Field, 3 p.m.

Seventh Place — G5 loser vs. G6 loser, South Field, 3 p.m.

Championship — G7 winner vs. G8 winner, North Field, 4:30 p.m.

Third Place — G7 loser vs. G8 loser, South Field, 4:30 p.m.

Monday, Aug. 25

*Notre Dame at Borgia    3:45 p.m.

Rolla at Union    4:30 p.m.

New Haven at Cuba    4:30 p.m.

St. James at Salem    4:30 p.m.

Belle at Owensville    5 p.m.

Sullivan at Westminster Tny    TBA

Tuesday, Aug. 26

*Ft. Zumwalt S at Washington    4:30 p.m.

Warrenton at Union    4:30 p.m.

Duchesne at Pacific    4:30 p.m.

Steelville at Owensville    4:30 p.m.

Vienna at St. James    4:30 p.m.

Wright City at St. Clair    5 p.m.

New Bloomfield at New Haven    5 p.m.

Hermann at Montgomery Co    5 p.m.

Wednesday, Aug. 27

Borgia at Pacific    4:30 p.m.

Thursday, Aug. 28

Borgia at St. Clair    4:30 p.m.

*Ft. Zumwalt N at Washington    4:30 p.m.

Bourbon at Hermann    4:30 p.m.

Owensville at Linn    4:30 p.m.

Fulton St. Albans at Crosspoint    4:30 p.m.

Friday, Aug. 29

Pacific at Lutheran South    4:15 p.m.

New Haven at Wellsville    4:30 p.m.

Belle at St. James    4:30 p.m.

Washington at Battle Tny    TBA

Saturday, Aug. 30

Washington at Battle Tny    TBA

Boys Soccer

Friday, Aug. 22

Crosspoint at ER    4:30 p.m.

Festus at Union    5 p.m.

#Washington vs. Seckman, Northwest    7 p.m.

Fulton SA at Rock Bridge Tny    TBA

Saturday, Aug. 23

#Washington at Rockwood Summit    Noon

Fulton SA at Rock Bridge Tny    TBA

Sunday, Aug. 24

Heartland at ECC    1 p.m.

Tuesday, Aug. 26

*Union at St. James    5 p.m.

St. Clair at Fredericktown    5 p.m.

Pacific at Hillsboro    5 p.m.

Sullivan at SLUH    5 p.m.

Wednesday, Aug. 27

Borgia at Union    7 p.m.

Thursday, Aug. 28

Union at De Soto    5 p.m.

Pacific at North County    5 p.m.

*St. James at Sullivan    5 p.m.

*St. Mary’s at Borgia    6:15 p.m.

Washington at Pky W/Northwest Tny    TBA

Friday, Aug. 29

Mississippi Valley at Crosspoint    4:30 p.m.

ECC at McKendree JV    7 p.m.

Washington at Pky W/Northwest Tny    TBA

Saturday, Aug. 30

Washington at Pky W/Northwest Tny    TBA

Cross Country

Friday, Aug. 22

Sullivan at Fleet Feet Inv    4 p.m.

Thursday, Aug. 28

Borgia at Parkway Central Inv    TBA

Friday, Aug. 29

St. Clair at First Capitol Inv    4 p.m.

Saturday, Aug. 30

Washington at Lafayette Inv    9 a.m.

Girls Golf

Monday, Aug. 25

Washington at Borgia    3:30 p.m.

Tuesday, Aug. 26

Washington at Troy    3:30 p.m.

Thursday, Aug. 28

*Borgia at Kennedy    TBA

Boys Swimming

Friday, Aug. 29

Borgia, Washington at Ft. Zumwalt E Inv    3:30 p.m.

*Conference Games

@Fort Scott Tournament

#Parkway West/Northwest Tournament

Racing News