Sullivan Claims Major All-Area Football Awards for 2013 Season - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Sullivan Claims Major All-Area Football Awards for 2013 Season

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Saturday, February 8, 2014 12:00 pm

The criteria to receive a major Missourian All-Area football award this year was simple:

Play for Sullivan.

Members of the Four Rivers Conference championship Eagles gathered in all of the top awards in this season’s All-Area balloting. A panel of area sports media members joined in with football coaches to select the 2013 honors.

Eligible schools were from the Four Rivers Conference, plus Borgia, Cuba, Warrenton, Washington and Wright City. The Missourian All-Area football team has been selected each year since 1991.

Sullivan’s winners were:

• Coach of the year — Andy Arnette;

• Offensive player of the year — Justin Biermann;

• Defensive player of the year — Caden Weigl; and

• Special teams player of the year — Jake Lochner.

Arnette led the Eagles to an 8-3 overall record, the Four Rivers Conference championship and the second round of the district tournament during his first season in charge of the Eagles.

Arnette replaced Pat Burke, who stepped down after being named to an administrative position in the Sullivan School District. However, thanks to leaders on both sides of the ball and special teams, he was able to bring the team back from a 0-2 start to win eight games in a row before losing to eventual district champion Westminster.

Hermann’s Andy Emmons was the runner-up with Borgia’s Dale Gildehaus placing third.

Biermann, who has signed with the University of Central Missouri, moved from running back to quarterback this season and led Sullivan’s running offense while running for 1,675 yards and 26 touchdowns on 148 attempts.

He only attempted 61 passes, completing 23 for 328 yards and five touchdowns. The Four Rivers Conference offensive player of the year was named to the league’s first team at quarterback, the coaches’ all-district team and the Missouri Football Coaches Association all-state first team.

Biermann edged out Union junior quarterback Blake Hulsey for the player of the year honor. Tied for third were St. Clair senior running back Skyler Hutchison and Washington senior running back Kyle Summers.

Weigl won a very close contest for defensive player of the year. He edged out Biermann and FRC defensive player of the year Jeff Hinkle of Pacific.

A total of nine players received votes for defensive player of the year with Sullivan having four of those considered.

Weigl, a senior linebacker, was a Four Rivers Conference first team selection, coaches’ all-district and MFCA all-state second-team pick.

He recorded 159 tackles, seven sacks and four fumble recoveries in 2013.

Lochner, a junior, was far ahead of special teams player of the year runner-up Seth Bollmann of Washington with Borgia’s Kelan Winters taking third.

Lochner not only was the All-Area first-team kicker, but also won the first-team punter award this season.

As a kicker, Lochner hit 51 extra points and booted three field goals, including one of 50 yards. He was named to the Four Rivers Conference first team and made the coaches’ all-district team.

As a punter, Lochner posted a 41.5 average while making the FRC first team.

The All-Area first team consists of:

• Quarterback — Sullivan’s Justin Biermann;

• Running backs — St. Clair’s Skyler Hutchison and Washington’s Kyle Summers;

• Wide receivers — Union’s Logan Bellamy and Washington’s Seth Bollmann;

• Tight end — Union’s Jobie Richardson;

• Offensive line — Pacific’s Jeff Hinkle, Sullivan’s Jeremy Stumpe, Union’s Joe Lasky, Sullivan’s James Sappington and Hermann’s Zach Speckhals;

• Defensive line — Sullivan’s Jeremy Stumpe, Union’s Joe Lasky, Hermann’s Jared Privett, Washington’s Nick Cunningham and St. Clair’s Lucas Magruder (five due to voting tie);

• Linebackers — Sullivan’s Caden Weigl, Pacific’s Jeff Hinkle, Hermann’s Jarrod Kolbe and Union’s Nick Maher;

• Defensive backs — Sullivan’s Justin Biermann, Hermann’s Craig Winkelmann and St. Clair’s Collin Avery;

• Kicker — Sullivan’s Jake Lochner;

• Punter — Sullivan’s Jake Lochner; and

• Returner — Washington’s Seth Bollmann.

Making the second team were:

• Quarterback — Union’s Blake Hulsey;

• Running backs — Hermann’s Saige Hale and Sullivan’s Joey Rigdon;

• Wide receivers — Union’s Jacob Carman and Jake Siddens;

• Tight end — St. Clair’s Kevin Cox;

• Offensive line — St. Clair’s Jake Oermann, Warrenton’s Logan Shay, Owensville’s Derek Diekmann, St. Clair’s Lucas Magruder and Washington’s Nick Thiel;

• Defensive line — Hermann’s Zach Speckhals, Warrenton’s Logan Shay and Sullivan’s Danny Oleaz (only three due to tie on first team);

• Linebackers — Sullivan’s James Sappington, Borgia’s John Hanneken, Warrenton’s George Wielms and Pacific’s Dalton Voyles;

• Defensive backs — Union’s Logan Bellamy, Wright City’s Steven Soltysiak and St. James’ Jake Money;

• Kicker — Wright City’s Ben Randolph;

• Punter — Borgia’s Bret Snider; and

• Returner — Sullivan’s Joey Rigdon.

Third-team selections were:

• Quarterback — Hermann’s Craig Winkelmann;

• Running backs — St. James’ Jesse Hays and Borgia’s Kelan Winters;

• Wide receivers — St. Clair’s Alex Miller and St. James’ Jamal Scoiners;

• Tight end — Sullivan’s Matt McGowan;

• Offensive line — Hermann’s Jared Privett, Warrenton’s Austin Stoer, Owensville’s Logan Shoemaker, Borgia’s James Mullen, St. James Seth Gibson and Wright City’s Christian Thompson (six due to voting tie);

• Defensive line — Owensville’s Ryan Escalante, Borgia’s Logan Bell, St. Clair’s Jake Oermann and Cuba’s Chris Bach;

• Linebackers — Sullivan’s Brent Davis, St. Clair’s Kevin Cox, St. James’ Cameron Orlando and Union’s Casey Peth;

• Defensive backs — Hermann’s Jordan Leicht, Borgia’s Todd Kleekamp and Sullivan’s Matt McGowan;

• Kicker — Owensville’s Drew Garner;

• Punter — Wright City’s Ben Randolph; and

• Returner — Borgia’s Kelan Winters.

Honorable mention picks, by position, were:

• Quarterback — Borgia’s Justin Baylard and Cuba’s Nick Lemons;

• Running backs — Wright City’s Steven Soltysiak, Owensville’s Tristan Crofford, Warrenton’s Corey Eckenfels and Zach Logan and Sullivan’s Caden Weigl;

• Wide receivers — Borgia’s Drake Raftery, Hermann’s Kody Thompson, Owensville’s Ben Angell, Pacific’s Chris Klenke, Warrenton’s Ryan Bradshaw and Wright City’s Ben Randolph;

• Tight end — Borgia’s Tyler Breckenkamp and Cuba’s Jackson Mitchell;

• Offensive line — Owensville’s Dalton Adams, Cuba’s Chris Bach, Wright City’s Jensen Elrod, Sullivan’s Bryce McDonald and Union’s Nathan Collins;

• Defensive line — Borgia’s Max Baker, St. James’ Marcus Bradshaw, Warrenton’s Dylan Pyatt, Owensville’s Derek Diekmann, Union’s Nathan Collins, Wright City’s Christian Thompson and Andrew Pfuhl and Cuba’s Jacob Brooks.

• Linebackers — Hermann’s Saige Hale, Wright City’s Tim Burks, St. Clair’s Harley Love, Borgia’s Brandon Guehne and Sullivan’s Joey Rigdon;

• Defensive backs — Sullivan’s Michael McDermott, Pacific’s Chris Klenke, St. Clair’s Evander Spinks, Warrenton’s Jacob Abel, Owensville’s Morgan Huebner and Wright City’s Ben Randolph.

• Kicker — St. James’ Addison Conway;

• Punter — Washington’s Kyle Summers and St. James’ Dawson Lynch;

• Returner — St. James’ Dawson Lynch.

/

Area Scoreboard

62nd Annual Borgia Pepsi Thanksgiving Tournament

Blue Division

Pool 1

McCluer North

Normandy

Carnahan

Pool 2

Cardinal Ritter

Pacific

Rockwood Summit

Gold Division

Pool 1

CBC

Soldan

Washington

Pool 2

Borgia

North Tech

Union

Monday, Nov. 24

CBC 77, Washington 52

Tuesday, Nov. 25

Cardinal Ritter vs. Rockwood Summit, PPD

Washington 63, Soldan 62

Borgia 83, Union 50

Wednesday, Nov. 26

Carnahan 71, Normandy 46

Pacific 64, Rockwood Summit 22

North Tech 67, Union 37

Thursday, Nov. 27

McCluer North 95 Carnahan 68

CBC 82, Soldan 55

Borgia 50, North Tech 45

Friday, Nov. 28

McCluer North 93, Normandy 39

Pacific 70, Cardinal Ritter 57

Saturday, Nov. 29

Blue Consolation — Rockwood Summit 47, Normandy 38

Gold Consolation — Soldan 78, Union 59

Gold Third Place — North Tech 63, Washington 57

Blue Third Place — Cardinal Ritter 71, Carnahan 46

Blue Championship — McCluer North 64, Pacific 58 (OT)

Gold Championship — CBC 67, Borgia 66

Boys Basketball

Monday, Dec. 8

Lutheran S 64, St. Clair 48

Borgia 61, Carnahan 51

Tuesday, Dec. 9

Lafayette 44, Washington 35

Friday, Dec. 12

Potosi 72, St. Clair 45

*Washington 69, Ft. Zumwalt North 65

Montgomery Co 62, New Haven 61

*St. Mary’s at Borgia    6:45 p.m.

Bourbon 75, Union 74

Glendale 63, Pacific 46

Saturday, Dec. 13

New Haven 46, Barat 40

Nixa 56, Pacific 46

Tuesday, Dec. 16

*Pacific 70, New Haven 35

*Hermann 67, St. Clair 49

*Ft. Zumwalt South 61, Washington 50

*Union 81, St. James 74

Friday, Dec. 19

*Owensville at St. Clair    4 p.m.

Washington vs. Parkway Central, GAC/Suburban Shootout, St. Charles Family Arena, 5:30 p.m.

*St. James at New Haven    6 p.m.

*Pacific at Union    7 p.m.

Saturday, Dec. 20

Sullivan Shootout

Owensville vs. Rockwood Summit, 11:30 a.m.

St. Clair vs. Lindbergh, 1 p.m.

Jefferson City vs. Jackson, 2:30 p.m.

Washington vs. Lutheran South, 4 p.m.

Borgia vs. Poplar Bluff, 5:30 p.m.

Sullivan vs. Affton, 7 p.m.

Girls Basketball

Saturday, Dec. 6

Cor Jesu 63, Borgia 60

New Haven 46, Moberly 39

Monday, Dec. 8

Pacific 73, Rolla 40

St. Clair 68, Dixon 37

Washington 54, New Haven 15

Tuesday, Dec. 9

*Borgia 59, Rosati-Kain 38

Union 53, Northwest 44

Thursday, Dec. 11

*Borgia 60, Notre Dame 53

Union 81, Bourbon 53

Friday, Dec. 12

New Haven 45, Principia 30

*Washington 59, Ft. Zumwalt North 32

Saturday, Dec. 13

West Plains 76, Pacific 37

Monday, Dec. 15

*Pacific 46, New Haven 28

*St. Clair 59, Hermann 50

*St. James 64, Union 37

Sullivan Tournament

Cuba 48, Principia 27

Borgia 68, Patriettes 29

Sullivan 56, Pattonville 43

Owensville 78, Farmington 54

Wednesday, Dec. 17

Sullivan Tournament

Farmington 61, Pattonville 39

Sullivan 68, Owensville 64

Principia 55, St. Louis Patriettes 42

Borgia 56, Cuba 38

Thursday, Dec. 18

*St. James 72, New Haven 21

*Union 49, Pacific 48

Friday, Dec. 19

Washington at Francis Howell    7 p.m.

Sullivan Tournament

Seventh Place — Pattonville vs. St. Louis Patriettes, 4 p.m.

Consolation — Farmington vs. Principia, 5:30 p.m.

Third Place — Owensville vs. Cuba, 7 p.m.

Championship — Borgia vs. Sullivan, 8:30 p.m.

Saturday, Dec. 20

Union at Waynesville    5 p.m.

Wrestling

Monday, Dec. 8

Maplewood 48, Borgia 30

Brentwood 47, Borgia 36

Winfield 48, St. Clair 36

St. Clair 42, St. James 40

Tuesday, Dec. 9

Pacific 55, North County 10

Jackson 63, Washington 12

Farmington 63, Washington 6

Wednesday, Dec. 10

Borgia 36, Lutheran St. Charles 34

Winfield 54, Borgia 30

Thursday, Dec. 11

Union 72, Ft. Zumwalt East 9

Union 52, Principia 30

Union 54, Winfield 27

Saturday, Dec. 13

Union Tournament    9 a.m.

Borgia at McCluer S-Berkeley Tny    9 a.m.

Pacific at Farmington Tny    9 a.m.

Tuesday, Dec. 16

Owensville 61, St. Clair 16

Union 48, Owensville 27

Union 65, St. Clair 18

Friday, Dec. 19

Washington at Raytown S Tny    TBA

Union at Cape Central Tny    TBA

Pacific at Ft. Zumwalt E Tny    TBA

Saturday, Dec. 20

Washington at Raytown S Tny    TBA

Union at Cape Central Tny    TBA

Pacific at Ft. Zumwalt E Tny    TBA

Girls Swimming

Monday, Dec. 8

Washington at Eureka    4:30 p.m.

Tuesday, Dec. 9

Washington at Nerinx Hall    4 p.m.

LSC/OFC 134, Borgia 101, St. Dominic 83

Monday, Dec. 15

Borgia at Notre Dame (Forest Park)    4 p.m.

Kennedy 88, Washington 84

Wednesday, Dec. 17

Lindbergh 128, Washington 48

*Conference Games

COLLEGE FOOTBALL BOWL