UTV Racing Debuts at Fair - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

UTV Racing Debuts at Fair

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Saturday, August 17, 2013 8:45 am

Replacing the POWRi Micro Sprints in the Motorsports Arena lineup this year, UTV racing made its debut at this year’s Washington Town and Country Fair Saturday, Aug. 10.

The UTVs are modified ATVs racing over hills and turns, similar to a motocross track.

The event drew a large crowd at the RA-Comm Security Motor Sports Arena.

Results were received for two classes.

Steven Gifford of Indianola, Iowa, won the 850cc unlimited race.

Frank Tidd of Festus came in second place and Chris Harrawood of Leslie finished third.

Bruce Chandler of Monett was fourth, Cliff Comia of St. Clair came in fifth place and Scott Diebold of Eldon finished sixth. Matt Corder of Olathe, Kan., and Lonnie Eubanks of Tulsa, Okla., came in seventh and eighth place, respectively.

John Pitts of Eureka was the winner of the 1000cc unlimited race followed by Eric Alfaro of Madison, Ill., in second and Raymond Pikul of Wright City in third.

Mike Garrison of Pleasant Hill came in fourth place and Bryan Hulsey of Washington finished fifth.

Joe Hamm of Madison, Ill. was sixth. Jeremy Lorvar of St. Charles and Glen Powell of Nixa crossed the finish line in seventh and eighth place, respectively.

/

Area Scoreboard

62nd Annual Borgia Pepsi Thanksgiving Tournament

Blue Division

Pool 1

McCluer North

Normandy

Carnahan

Pool 2

Cardinal Ritter

Pacific

Rockwood Summit

Gold Division

Pool 1

CBC

Soldan

Washington

Pool 2

Borgia

North Tech

Union

Monday, Nov. 24

CBC 77, Washington 52

Tuesday, Nov. 25

Cardinal Ritter vs. Rockwood Summit, PPD

Washington 63, Soldan 62

Borgia 83, Union 50

Wednesday, Nov. 26

Normandy vs. Carnahan, 5:30 p.m.

Pacific vs. Rockwood Summit, 7 p.m.

North Tech vs. Union, 8:30 p.m.

Thursday, Nov. 27

McCluer North vs. Carnahan, 5 p.m.

CBC vs. Soldan, 6:30 p.m.

Borgia vs. North Tech, 8 p.m.

Friday, Nov. 28

McCluer North vs. Normandy, 6 p.m.

Cardinal Ritter vs. Pacific, 7:30 p.m.

Saturday, Nov. 29

Blue Consolation, noon

Gold Consolation, 1:30 p.m.

Gold Third Place, 3 p.m.

Blue Third Place, 4:30 p.m.

Blue Championship, 6 p.m.

Gold Championship, 7:30 p.m.

Boys Basketball

Tuesday, Nov. 25

New Haven at Belle    6 p.m.

Monday, Dec. 1

New Haven at Montgomery Co. Tny    TBA

Tuesday, Dec. 2

Festus at Pacific    5:30 p.m.

#St. Clair vs. St. Vincent    6 p.m.

New Haven at Montgomery Co. Tny    TBA

Wednesday, Dec. 3

#St. Clair vs. Jefferson    6 p.m.

New Haven at Montgomery Co. Tny    TBA

Thursday, Dec. 4

New Haven at Montgomery Co. Tny    TBA

Friday, Dec. 5

Washington at Union    7 p.m.

#Crystal City Tny    5/6:30/8 p.m.

New Haven at Montgomery Co. Tny    TBA

Girls Basketball

Tuesday, Nov. 25

Washington 61, St. Clair 49

Saturday, Nov. 29

@Pacific vs. North County    2 p.m.

Monday, Dec. 1

St. Louis Patriettes at Union    7 p.m.

&Pacific vs. Marquette    7 p.m.

St. Clair at Clayton Tny    TBA

New Haven at Montgomery Co Tny    TBA

Tuesday, Dec. 2

St. Clair at Clayton Tny    TBA

New Haven at Montgomery Co Tny    TBA

Wednesday, Dec. 3

&Pacific vs. Ft. Zumwalt West/Rosati-Kain    4/5:30 p.m.

St. Clair at Clayton Tny    TBA

New Haven at Montgomery Co Tny    TBA

Thursday, Dec. 4

St. Clair at Clayton Tny    TBA

New Haven at Montgomery Co Tny    TBA

Friday, Dec. 5

Washington at Union    7 p.m.

Pacific at Marquette Tny    TBA

New Haven at Montgomery Co Tny    TBA

Wrestling

Tuesday, Dec. 2

Washington at Owensville/Rolla    5 p.m.

Wednesday, Dec. 3

Union at Ladue    5 p.m.

Thursday, Dec. 4

Union, Borgia at Washington    6 p.m.

Friday, Dec. 5

Washington, Pacific at Westminster Tny    TBA

Girls Swimming

Thursday, Dec. 4

Borgia at Burroughs    4 p.m.

*Conference Games

Racing News