Four Borgia Players Make AAA Large Division Soccer Squad - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Four Borgia Players Make AAA Large Division Soccer Squad

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Wednesday, November 14, 2012 1:15 pm

In its first season in the Archdiocesan Athletic Association, the Borgia soccer Knights earned four spots on the league’s large division all-conference teams.

Two Knights earned first team status. Junior midfielder Ben Kang and junior forward Jake Erwin were named to the division’s first team.

Senior defender Alex Blechle and junior midfielder Adam Meyer were named to the second team.

On the field, Borgia tied for the division championship with St. Dominic, but had to give up all of their league wins for using an ineligible player.

Duchesne had the league’s newcomer of the year, freshman Juan Garcia.

St. Dominic senior Tommy Geile was named the goalkeeper of the year.

There was no indication on the league list of a player of the year or coach of the year.

Defenders on the first team were Duchesne senior Ryan Phillips, St. Dominic junior Jeff Etter and St. Dominic senior David McCoy.

Midfielders on the first team were Duchesne senior Austin Mitchell, St. Dominic senior Mark Steiniger, St. Dominic senior Collin Hennessey and Kang.

Forwards on the first team were Duchesne senior Ryan Thornhill, St. Dominic junior Dominic Recca and Erwin.

The goalkeepers on the second team were Dominic Johns of Duchesne and Logan Feldmann of St. Dominic.

Blechle was the defensive back on the second team.

Midfielders on the second team were Nick Clinton of Duchesne, John Baraba of DuBourg, DaShawn Wilson of St. Mary’s and Meyer.

Forwards on the second team were Matt Rapisardo of St. Mary’s, Trevor Kaufman of St. Mary’s, Logan Progais of St. Mary’s and Conor Baker of St. Dominic.

/

Area Scoreboard

Football

Friday, Aug. 22

St. Clair at Washington    7 p.m.

Owensville at Borgia    7 p.m.

Union at Parkway West    7 p.m.

Pacific at De Soto    7 p.m.

at Park Hills Central    7 p.m.

Hermann at Montgomery Co    7 p.m.

St. James at Cuba    7 p.m.

St. Dominic at Warrenton    7 p.m.

Trinity at Wright City    7 p.m.

Volleyball

Friday, Aug. 22

@ECC vs. Neosho    11 a.m.

Washington at Marquette    4:45 p.m.

@ECC vs. Labette    5 p.m.

Crosspoint at Community Christian    6:30 p.m.

Crosspoint vs. St. Louis Panthers    7:30 p.m.

Saturday, Aug. 23

@ECC vs. Fort Scott    11 a.m.

@ECC vs. Pratt    5 p.m.

Sullivan at Windsor Tny    TBA

Monday, Aug. 25

Steelville at St. James    5:30 p.m.

Hermann at Montgomery Co    6 p.m.

Tuesday, Aug. 26

Pacific at Seckman    4:15 p.m.

Union at Potosi    5 p.m.

Washington at Francis Howell C    5 p.m.

Pacific at Farmington    5 p.m.

New Haven at Cuba    5:30 p.m.

Owensville at Bourbon    5:30 p.m.

St. James at Salem    5:30 p.m.

Cardinal Ritter at Borgia    6:30 p.m.

Wednesday, Aug. 27

Central Methodist JV at ECC    6:30 p.m.

Thursday, Aug. 28

Potosi at St. Clair    4:30 p.m.

*Ft. Zumwalt S at Washington    5 p.m.

Battle at Union    5:30 p.m.

Hermann at Jefferson City    5:30 p.m.

Belle at New Haven    5:30 p.m.

Linn at Owensville    6 p.m.

Friday, Aug. 29

Mississippi Valley at Crosspoint    5 p.m.

Softball

Friday, Aug. 22

Rolla at St. James    4:30 p.m.

Saturday, Aug. 23

New Haven Tournament    9 a.m.

Lutheran South at Sullivan    10 a.m.

Union Tournament

Union Sports Complex

G1 Washington vs. St. Clair, North Field, 8:30 a.m.

G2 Pacific vs. Liberty, South Field, 8:30 a.m.

G3 Union vs. Farmington, North Field, 10:30 a.m.

G4 Borgia vs. Park Hills Central, South Field, 10:30 a.m.

G5 G1 loser vs. G2 loser, North Field, noon

G6 G3 loser vs. G4 loser, South Field, noon

G7 G1 winner vs. G2 winner, North Field, 1:30 p.m.

G8 G3 winner vs. G4 winner, South Field, 1:30 p.m.

Consolation — G5 winner vs. G6 winner, North Field, 3 p.m.

Seventh Place — G5 loser vs. G6 loser, South Field, 3 p.m.

Championship — G7 winner vs. G8 winner, North Field, 4:30 p.m.

Third Place — G7 loser vs. G8 loser, South Field, 4:30 p.m.

Monday, Aug. 25

*Notre Dame at Borgia    3:45 p.m.

Rolla at Union    4:30 p.m.

New Haven at Cuba    4:30 p.m.

St. James at Salem    4:30 p.m.

Belle at Owensville    5 p.m.

Sullivan at Westminster Tny    TBA

Tuesday, Aug. 26

*Ft. Zumwalt S at Washington    4:30 p.m.

Warrenton at Union    4:30 p.m.

Duchesne at Pacific    4:30 p.m.

Steelville at Owensville    4:30 p.m.

Vienna at St. James    4:30 p.m.

Wright City at St. Clair    5 p.m.

New Bloomfield at New Haven    5 p.m.

Hermann at Montgomery Co    5 p.m.

Wednesday, Aug. 27

Borgia at Pacific    4:30 p.m.

Thursday, Aug. 28

Borgia at St. Clair    4:30 p.m.

*Ft. Zumwalt N at Washington    4:30 p.m.

Bourbon at Hermann    4:30 p.m.

Owensville at Linn    4:30 p.m.

Fulton St. Albans at Crosspoint    4:30 p.m.

Friday, Aug. 29

Pacific at Lutheran South    4:15 p.m.

New Haven at Wellsville    4:30 p.m.

Belle at St. James    4:30 p.m.

Washington at Battle Tny    TBA

Saturday, Aug. 30

Washington at Battle Tny    TBA

Boys Soccer

Friday, Aug. 22

Crosspoint at ER    4:30 p.m.

Festus at Union    5 p.m.

#Washington vs. Seckman, Northwest    7 p.m.

Fulton SA at Rock Bridge Tny    TBA

Saturday, Aug. 23

#Washington at Rockwood Summit    Noon

Fulton SA at Rock Bridge Tny    TBA

Sunday, Aug. 24

Heartland at ECC    1 p.m.

Tuesday, Aug. 26

*Union at St. James    5 p.m.

St. Clair at Fredericktown    5 p.m.

Pacific at Hillsboro    5 p.m.

Sullivan at SLUH    5 p.m.

Wednesday, Aug. 27

Borgia at Union    7 p.m.

Thursday, Aug. 28

Union at De Soto    5 p.m.

Pacific at North County    5 p.m.

*St. James at Sullivan    5 p.m.

*St. Mary’s at Borgia    6:15 p.m.

Washington at Pky W/Northwest Tny    TBA

Friday, Aug. 29

Mississippi Valley at Crosspoint    4:30 p.m.

ECC at McKendree JV    7 p.m.

Washington at Pky W/Northwest Tny    TBA

Saturday, Aug. 30

Washington at Pky W/Northwest Tny    TBA

Cross Country

Friday, Aug. 22

Sullivan at Fleet Feet Inv    4 p.m.

Thursday, Aug. 28

Borgia at Parkway Central Inv    TBA

Friday, Aug. 29

St. Clair at First Capitol Inv    4 p.m.

Saturday, Aug. 30

Washington at Lafayette Inv    9 a.m.

Girls Golf

Monday, Aug. 25

Washington at Borgia    3:30 p.m.

Tuesday, Aug. 26

Washington at Troy    3:30 p.m.

Thursday, Aug. 28

*Borgia at Kennedy    TBA

Boys Swimming

Friday, Aug. 29

Borgia, Washington at Ft. Zumwalt E Inv    3:30 p.m.

*Conference Games

@Fort Scott Tournament

#Parkway West/Northwest Tournament

Racing News