Post 218 Tournament Starts Wednesday With 15 Teams - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Post 218 Tournament Starts Wednesday With 15 Teams

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Tuesday, June 18, 2013 8:00 pm

Hosting 15 teams from across the state, the second annual Washington Post 218 Invitational Tournament takes place this week.

The event runs from Wednesday through Sunday at Rotary Recreational Complex - Ronsick Field and St. Francis Borgia Regional High School.

West is the defending champion. In last year’s inaugural event, West edged Washington in 15 innings, 8-7.

This year, the 15 teams come from around Missouri.

Pool A consists of West, Eureka, Ballwin, Jefferson City and House Springs.

Pool B is led by St. Charles. Other teams in that pool will be Creve Coeur, St. Peters, Fike and Jackson.

Washington is in Pool C along with Manchester, Thoman Boothe, Dunklin County and Springfield.

The Post 218 games are as follows:

• Wednesday against Manchester at Borgia at 1 p.m.;

• Wednesday against Thoman Boothe at Borgia at 3:30 p.m.;

• Friday against Dunklin County at Ronsick Field at 7:30 p.m.; and

• Saturday against Springfield at Ronsick Field at 7:30 p.m.

Action begins Wednesday with six games at two sites. Pool play continues through Thursday, Friday and Saturday.

Playoffs will be held Sunday at Rotary Recreational Complex - Ronsick Field with games at noon and 3 p.m. The championship game is set for 6 p.m. Sunday.

Games are seven innings or have a two-hour time limit.

The tournament schedule is listed below:

Wednesday, June 19

Ronsick Field

Creve Coeur vs. St. Charles, noon

Creve Coeur vs. St. Peters, 2:30 p.m.

House Springs vs. Ballwin, 5 p.m.

House Springs vs. West, 7:30 p.m.

Borgia

Washington vs. Manchester, 1 p.m.

Washington vs. Thoman Boothe, 3:30 p.m.

Thursday, June 20

Ronsick Field

Manchester vs. Thoman Boothe, 9:30 a.m.

Jackson vs. St. Peters, noon

Jackson vs. Fike, 2:30 p.m.

St. Charles vs. Fike, 5 p.m.

Dunklin County vs. Springfield, 7:30 p.m.

Borgia

Eureka vs. Ballwin, 11 a.m.

Eureka vs. Jefferson City, 1:30 p.m.

Ballwin vs. Jefferson City, 4 p.m.

Friday, June 21

Ronsick Field

Eureka vs. Ballwin, 9:30 a.m.

Jefferson City vs. House Springs, noon

Springfield vs. Manchester, 2:30 p.m.

Dunklin County vs. Thoman Boothe, 5 p.m.

Dunklin County vs. Washington, 7:30 p.m.

Borgia

St. Peters vs. Fike, 11 a.m.

St. Peters vs. St. Charles, 1:30 p.m.

Creve Coeur vs. Jackson, 4 p.m.

Saturday, June 22

Ronsick Field

St. Charles vs. Jackson, 9:30 a.m.

Eureka vs. House Springs, noon

West vs. Ballwin, 2:30 p.m.

West vs. Jefferson City, 5 p.m.

Springfield vs. Washington, 7:30 p.m.

Borgia

Fike vs. Creve Coeur, 11 a.m.

Dunklin County vs. Manchester, 1:30 p.m.

Springfield vs. Th. Boothe, 4 p.m.

Sunday, June 23

Ronsick Field

Semifinal 1, noon

Semifinal 2, 3 p.m.

Championship, 6 p.m.

/

Area Scoreboard

Football

Friday, Sept. 19

*Ft. Zumwalt S 56, Washington 7

Borgia 42, Cardinal Ritter 6

*Union 55, St. Clair 35

*Sullivan 27, Pacific 10

Owensville 19, Hermann 16

St. James 28, Ash Grove 7

Brentwood 41, Cuba 24

*St. Charles West 49, Warrenton 7

South Callaway 55, Wright City 6

Friday, Sept. 12

*Ft. Zumwalt North 49, Washington 0

*Borgia 35, St. Dominic 0

*Union 27, Pacific 19

*Sullivan 47, St. Clair 21

Hermann 65, Wentzville Liberty 7

*Owensville 29, St. James 28 (OT)

Cuba 22, Windsor 6

*Warrenton 14, St. Charles 6

*Bowling Green 55, Wright City 0

Friday, Sept. 5

Warrenton 14, Washington 6

Borgia 13, Maplewood-Richmond Heights 0 (forfeit)

*Union 32, Sullivan 19

*Pacific 20, St. Clair 18

*Hermann 52, St. James 20

Owensville 35, Cuba 8

*Wright City 36, Montgomery Co. 0

Friday, Aug. 29

Sullivan 30, Washington 8

Borgia 56, Union 13

Ozark 41, St. Clair 0

Potosi 34, Pacific 13

Hermann 54, Cuba 12

Blair Oaks 42, Owensville 0

St. James 36, Houston 18

Warrenton 28, Troy 0

Orchard Farm 36, Wright City 18

Friday, Aug. 22

Washington 26, St. Clair 21

Borgia 48, Owensville 12

Parkway West 49, Union 39

Pacific 28, De Soto 20

Park Hills Central 34, Sullivan 27

St. James 12, Cuba 6

Hermann 61, Montgomery Co 12

Warrenton 26, St. Dominic 23

Trinity 28, Wright City 24

Softball

Tuesday, Sept. 16

*Borgia at Notre Dame    4:30 p.m.

*Washington at Ft. Zumwalt N    4:30 p.m.

*Union at Owensville    4:30 p.m.

*Pacific at New Haven    4:30 p.m.

*St. James at St. Clair    4:30 p.m.

*Hermann at Sullivan    4:30 p.m.

Wednesday, Sept. 17

Washington at Warrenton    4:30 p.m.

Sullivan at Northwest    4:30 p.m.

Thursday, Sept. 18

*St. Dominic at Borgia    3:45 p.m.

*Union at Hermann    4:30 p.m.

*St. Clair at New Haven    4:30 p.m.

*St. James at Pacific    4:30 p.m.

*Owensville at Sullivan    4:30 p.m.

Friday, Sept. 19

Union at Ft. Zumwalt N Tny    TBA

South Callaway at New Haven    5 p.m.

Saturday, Sept. 20

Union at Ft. Zumwalt N Tny    TBA

St. James Tny    TBA

Monday, Sept. 22

*Washington at Ft. Zumwalt S    4:30 p.m.

Union at North County    4:30 p.m.

Warrenton at St. Clair    4:30 p.m.

Principia at Sullivan    4:30 p.m.

Hermann at Cuba    4:30 p.m.

Owensville at Cuba    4:30 p.m.

St. James at Bourbon    4:30 p.m.

Tuesday, Sept. 23

*Borgia at Duchesne    4:30 p.m.

*Holt at Washington    4:30 p.m.

*Pacific at St. Clair    4:30 p.m.

*Owensville at New Haven    4:30 p.m.

*Hermann at St. James    4:30 p.m.

Volleyball

Tuesday, Sept. 16

*Sullivan at St. Clair    4:30 p.m.

*Washington at Ft. Zumwalt E    5 p.m.

*New Haven at Union    5:30 p.m.

*Pacific at Hermann    5:30 p.m.

*Owensville at St. James    5:30 p.m.

Wednesday, Sept. 17

Washington at Duchesne    5 p.m.

Thursday, Sept. 18

*St. Clair at Owensville    5 p.m.

*Union at Pacific    5:30 p.m.

*Hermann at New Haven    5:30 p.m.

*St. James at Sullivan    5:30 p.m.

O’Fallon Christian at Borgia    6:30 p.m.

Washington at Gateway Match Up    TBA

Friday, Sept. 19

Eagle Ridge at Crosspoint    5:15 p.m.

Providence at Crosspoint    7:15 p.m.

Washington at Gateway Match Up    TBA

Saturday, Sept. 20

New Haven Round Robin    9 a.m.

ECC at Wentworth    1 p.m.

ECC vs. Graceland JV (Wentworth)    3 p.m.

Washington at Gateway Match Up    TBA

St. Clair at Seckman Tny    TBA

Monday, Sept. 22

St. Clair at Salem    5 p.m.

Bourbon at Sullivan    5:30 p.m.

Dixon at St. James    5:30 p.m.

Hermann Tournament    TBA

Tuesday, Sept. 23

Cuba at St. James    5:30 p.m.

Crosspoint at Bethel    5:30 p.m.

Crosspoint vs. Thomas Jefferson    6:30 p.m.

Hermann Tournament    TBA

Boys Soccer

Tuesday, Sept. 16

Crosspoint at Fulton St. Albans    4:30 p.m.

Tolton Catholic at Borgia    5:30 p.m.

*Washington at Ft. Zumwalt E    6 p.m.

Wednesday, Sept. 17

*St. Louis at ECC    4:30 p.m.

Union at Affton    5 p.m.

St. Clair at De Soto    5 p.m.

Thursday, Sept. 18

*St. Clair at St. James    5 p.m.

Dixon at Sullivan    5 p.m.

Borgia at Trinity    6:15 p.m.

Friday, Sept. 19

Eagle Ridge at Crosspoint    4:30 p.m.

Tolton at Fulton SA    5 p.m.

Saturday, Sept. 20

*Ft. Zumwalt S at Washington    10 a.m.

Crowder at ECC    2 p.m.

Monday, Sept. 22

Hillsboro at Union    5 p.m.

CYC Tny    TBA

Tuesday, Sept. 23

*Fulton SA at Thomas Jefferson    4:30 p.m.

North County at Union    5 p.m.

*St. James at Pacific    5 p.m.

*Borgia at St. Dominic    6:15 p.m.

CYC Tny    TBA

Cross Country

Thursday, Sept. 18

St. Clair at Lutheran North    4 p.m.

New Haven, St. James at Steelville Inv    4 p.m.

Saturday, Sept. 20

Festus Inv.    9 a.m.

Hermann at Fulton Inv    9 a.m.

Thursday, Sept. 25

Washington at Rolla Inv    4 p.m.

Union, Owensville, St. James at Belle Inv    4 p.m.

Saturday, Sept. 27

Hancock Inv    8:30 a.m.

Pacific at Viburnum Inv    10:30 a.m.

Monday, Sept. 29

St. Clair at Elsberry Inv    4 p.m.

St. James at Dixon    4 p.m.

Girls Golf

Tuesday, Sept. 16

*Borgia at St. Dominic    3:30 p.m.

Wednesday, Sept. 17

Duchesne at Borgia    3:30 p.m.

Thursday, Sept. 18

Ft. Zumwalt S at Washington    3:30 p.m.

Borgia at AAA Meet, Lutheran SC    TBA

Wednesday, Sept. 24

Washington at GAC Central Meet    TBA

Thursday, Sept. 25

*Duchesne at Borgia    3:30 p.m.

Boys Swimming

Saturday, Sept. 20

Borgia at Ft. Zumwalt W    8:30 p.m.

Monday, Sept. 29

Washington at Ft. Zumwalt South    3:30 p.m.

*Conference Games

Racing News