Borgia Track Competes at Troy Relays - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Borgia Track Competes at Troy Relays

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Wednesday, May 8, 2013 9:45 am

Competing at the Troy Relays, Borgia had three winners in the girls meet.

Junior Katie Eime won both the long jump and the triple jump titles.

She went 15-2.25 to win the long jump and 30-4.5 to take the triple jump.

Eime also placed second in the high jump, clearing 4-8.

Junior Baylee Godat won the 100-meter high hurdles in a time of 18.66. She also placed third in the 300-meter low hurdles in 52.88.

Senior Katie Lindemann placed third in the shot put and sixth in the discus. In the shot put, she threw 32-4.75. She had a throw of 96-4 in the discus.

Junior Taylor Nadler ran third in the 200-meter dash in 29.26 and fifth in the 400-meter dash in 1:06.64.

Junior Ashton Dietrich placed third in the 800-meter run in 2:39.47.

Sophomore Claire Korba ended fourth in the pole vault by clearing 6-6.

Borgia had two relay teams place fourth.

On the boys side, Borgia’s top finishers were freshman Grant Broeder and junior Cameron Rolf.

Broeder took second in the triple jump with a distance of 37-1.5.

Rolf was second in the 400-meter dash in 54.34.

Senior Luke Schriewer was third in the 800-meter run in a time of 2:11.24.

Freshman Matt Eggert cleared 5-4 to place third in the high jump. Sophomore Brandon Guehne was fourth in the same event, also clearing 5-4.

Borgia’s 800-meter relay team of Eggert, Ben Meyer, Wil Schriewer and Luke Schriewer was third.

in 1:40.82.

Sophomore Joe Tochtrop took fourth in the 300-meter intermediate hurdles in 47.13.

Senior Casey Kuchem took fourth in the discus with a throw of 118-11.5.

/sports

Area Scoreboard

Area Sports Schedule

Baseball

Thursday, April 17

*Union 11, Owensville 1

*New Haven 5, St. Clair 4

*Pacific 5, St. James 4

Saturday, April 19

Washington 5, Union 1

Monday, April 21

Lutheran SC 3, Borgia 0

*Pacific 6, St. Clair 5

Tuesday, April 22

*Washington 9, Ft. Zumwalt North 8

Wednesday, April 23

*Ft. Zumwalt North 6, Washington 3

Borgia 7, Trinity 0

Farmington 9, Union 6

Thursday, April 24

*Hermann at Pacific    4:30 p.m.

*Owensville at St. Clair    4:30 p.m.

Friday, April 25

*Duchesne at Borgia    4:30 p.m.

Washington at Winfield    4:30 p.m.

*Union vs. Sullivan (GCS Ballpark)    5 p.m.

Saturday, April 26

Washington at Kirkwood    10 a.m.

St. Clair at Farmington    10 a.m.

*Borgia at St. Mary’s    noon

St. Clair vs. Oakville (at Farmington)    12:30 p.m.

Girls Soccer

Thursday, April 17

*Washington 2, Ft. Zumwalt S 1 (PKs)

Union 10, North County 0

St. Clair 3, Maplewood 1 (Hillsboro Tny)

Friday, April 18

Washington 2, Sullivan 1

Ritenour 2, St. Clair 0 (Hillsboro Tny)

Saturday, April 19

Cape Girardeau Central 3, St. Clair 2 (Hillsboro Tny)

Monday, April 21

*Holt 2, Washington 0

*Pacific 10, St. James 0

Borgia 3, Lutheran SC 2 (OT)

Tuesday, April 22

Hillsboro 1, St. Clair 0

*Washington 3, Ft. Zumwalt East 2

*Union 2, Sullivan 0

*Owensville 3, Pacific 2

Wednesday, April 23

Incarnate Word 5, Union 1

Borgia 3, Trinity 0

Thursday, April 24

St. Clair at Northwest    4 p.m.

De Soto at Pacific    5 p.m.

Friday, April 25

*Duchesne at Borgia    4:30 p.m.

*Washington at FZN    5 p.m.

Golf

Monday, April 21

Warrenton 155, Washington 157 (Medalist-War E. Luecke 32)

Tuesday, April 22

St. James Tny    8 a.m.

Borgia at AAA Tny    1 p.m.

Thursday, April 24

*Borgia at St. Mary’s 3:30 p.m.

*Union at Pacific    4 p.m.

*St. Clair at Owensville    4 p.m.

Track and Field

Tuesday, April 22

Washington Nix Relays (Timberland won both divisions)

Friday, April 25

Owensville Inv    4 p.m.

Pacific at De Soto    4 p.m.

Potosi Inv    4 p.m

Union at Cape Central Relays    TBA

Saturday, April 26

Washington at Ladue    9 a.m.

Union at Cape Central Relays    TBA

Boys Volleyball

Wednesday, April 23

Borgia def. North Tech, 25-14, 25-16

Thursday, April 24

Bayless at Borgia    5 p.m.

College Softball

Monday, April 21

*ECC at St. Louis (Split-St. Louis won first game, 6-5, ECC won second game in eight innings, 9-8)

Wednesday, April 23

*ECC Split with Three Rivers (G1 Three Rivers 5, ECC 0; G2 ECC 4, Three Rivers 3)

Friday, April 25

NJCAA Division II Region 16 Tournament in Farmington

Double Elimination

(1) ECC vs. (4) Cottey, noon

(2) Mineral Area vs. (3) St. Louis, noon

Winners' game, 2 p.m.

Loseers' game, 2 p.m.

*Conference Games

NCAA Men's Basketball News