The following are St. Clair High School students who made the A and B honor roll list for first semester.

A Honor Roll

Ninth Grade

Sean Ackerman, Allison Banks, Justin Baumruk, Hannah Beeson, Dora Bell, Jessica Bess, Katelyn Brown, Keegan Buckthorpe;

Alohilani Bursey, Mollie Carter, Anna Conner, John Davenport Cortivo, Brett Downey, Blake Elliott, Shelby Fiedler;

Dakota Gotsch, Alexus Guerra, Arin Halmich, Leila Hanley, Sydney Hannon, Austin Hellebusch, Kyley Henry, Wade Hoffman;

Mackynzi Humphrey, Brooklyn Hyatt, Taylor Johnson, Travis Linsley, Justyce Malawey, Emily McCutchen;

Gavin McGlenn, Mya McQueen, Addyson Murphey, Ally Newton, Connor North, Nathaniel Pittman, Robert Prichard, Kennedy Pruitt;

Aaliyah Richardson, Madelyn Ruszala, Kiley Sanders, Trevor Shadrick, Taylor Sikes, Brady Simpson, Grace Smiley;

Emma Smith, Victoria Smith, Brianna Sullivan, Collin Thacker, Mia Trautman, Haylee Trentmann, Sebastion Vitt, Natalie Walker, Emma Walters and Elexis Wohlgemuth.

10th Grade

Emily Barkhurst, Ryan Barrett, Stephanie Bouvier, Maria Bozada, Allison Bright, Dylan Britton, Kaitlin Brown, Amanda Dalton;

Nicholas Dierking, Ashton Feddersen, Derek Fitzgerald, Hannah Folk, Joey Guyton, Summer Hake, Logan Hanley;

Katelyn Hauther, Calvin Henry, Alaxandria Hickman, Alexandria Hill, Katherine Hill, Alana Hinson, Emma Hinson;

Caleb Hooks, Calvin Juergens, Grace Kelley, Johnathan Kindel, Jolee King, Hannah Kitson, Macalyn LaCrone;

Macenzie LaCrone, Hannah Licklider, Jill Love, Austin Moore, Lillianne Oermann, Brandon Schmiedeskamp, Callie Schneider;

Gracie Sohn, Alyssa Sullivan, Bethany Sullivan, Anthony Tucker, Makenzie Turner, Leah Wallace, Kylie Weber and Oliver Williams.

11th Grade

Hannah Barrett, Grant Bay, Shae Crays, Makayla Drake, Steven Elbert, Tyler Hall, Jacob Hawkins, Tiffani Hedge;

Ryan Herman, Austin Hinson, Seth Hinson, Gavin Hofmeister, Breanna Holladay, Michael Hughes, Madison Husereau;

Madelyn Jones, Jacob Jungbluth, Jessica Knight, Molly Kordonowy, Aimee Linsley, Bella Lipschitze, Sophie Machen;

Breanna McDaniel, Chloe Merseal, Jaden Miller, Alexis Moriarty, Olivia Proctor, Dillon Shadrick, Ethan Talleur, Zachary Teems;

Alexis Turner, Zachary Walters, Hannah West, Trey Wideman, Courtney Williams, Erin York and Destinee York-Nunn.

12th Grade

Elijah Algiere, Heather Barrett, Amanda Baumruk, Jenny Benton, Alexander Bishop, Lucas Bohl, Brady Branscum, Dawson Butler;

Cassandra Chaplin, Renee Chapman, Emmaleigh Clark, Collin Click, Natalie Click, Adrianna Collins, Ronald Dabbs;

Courtney Dingley, Bryce Downey, Mandy Dulworth, Tara Evans, Kate George, Alexis Giger, Nicholas Gough, Emily Griffith;

Emily Guyton, Jakob Hannon, Megan Hinson, Marcus Hunt, Samantha Kirk, Tyler Lack, Rachel Licklider, Erica Linsley;

Zachary Mailes, Devin McNiff, Taylor Metts, Cierra Michael, Sarah Murphy, Taylor Newton, Vada Norton, Dominick Obie;

Hannah Pope, Breanna Pruitt, Morgan Puffer, Haylee Sanders, Graci Shirey, Chloe Sinklear, Nichole Stone and Diego Vargas.

B Honor Roll

Ninth Grade

Crystal Akers, Trenton Balderson, Kylee Barton, Katelynn Bell, Dalton Benton, Jonathan Bigu, Craig Bird, Zachary Browne;

Kenneth Brown, Alexis Capestro, Jayce Clark, Annabelle Coonse, Ruthie Cordia, Matthew Croxton, Emma Davis, Zoe Dilks;

Zackary Dominguez, Raven Dotterweich, Blaine Downey, Timothy Eakins, Blaine Elliott, Brenden Fisher, Madelyn Griffith;

Reece Hanley, Adriana Harger, Abby Harting, Carissa Heagle, Austin Hedge, Nicole Heigl, Alexis Hiatte, Wesley Hinson;

Trenton Huddleston, Makayla Johnson, Kobe Keller, Mason Klumpp, Kyle Kroeck, Colton Lucas, Chloe Machen, Tristen Madigan;

Lance McCoy, William McKenzie, Ryan Mier, Alivia Miller, Boston Miller, Brian Mills, Lindsey Oberkramer, Samuel Oermann;

Brady Parmeley, Alexis Patterson, Olivia Pratt, Jasmine Presley, Haylee Pruitt, Malachi Pruitt, Makia Reed, Jimmie Reynolds;

Landen Roberts, Taylor Robinette, Trent Simonson, Autumn Sohn, Roger Sohn, Katlyn Sprague, Alexis Stahlman;

Shane Stanfill, Marjorie Stanley, Wyatt Strothcamp, Hailey Stulce, Hunter Talley, Justin Tharp, Austin Tobben, Cole Venable;

Chase Walters, Jacob Weirich, Madison Wilken, Carlin Wright, Adriana Ziegler and Dane Ziegler.

10th Grade

Kyle Banderman, Gibson Beuke, Jayma Branham, Salvatore Caminiti IV, Ryan Crowe, Lloyd Cruea IV, Rantsom Dabbs;

Elizabeth Davis, Paula Dell II, Emily Eggerding, Kassandra Fryer, Zoe Gaszak, Madaline Gerdel, Dexter Hanley, Alex Hansel;

James Heredia, Justin Hoffman, Meredith Howard, Andrea Ingle, December Jackson, Madison Kennedy, Gus Land;

Kayshie Lindsey, Collin Mangrum, Alyssa McCormack, Tyler McDonald, Nicole Moore, Drake Murphy, Savannah Neal;

Lexis Oberndorfer, Isabella Obie, Peyton Purcell, Hayley Revelle, Owen Roussin, Kaitlyn Salsman, Julia Sampson, Susan Seyer;

Grace Simcox, Dylan Sohn, Brendyn Stricker, Caleb Sullivan, Dalton Thompson and Austin Twichell.

11th Grade

Michael Bigu, Haley Buscher, Kimberly Bussa, Katelyn Clements, Grant Dierker, Layla Dobyns, Alexis Door, Tanner Durham;

Eric Ell, Haley Fenner, Ryan Fiedler, Caitlynn Fleming, Autumn Frazier, Brandon Gallegos, Bailey Gardner, Maelina Gerdel;

Desiree Goskie, Derick Grus, Austin Harger, Timothy Hoffman, Zane Hoffman, Nathan Huellinghoff, Alyssa Ifland, Shelby Jaros;

Emily Jennemann, Morgan Juergens, Kasey Kroeck, Allison Lemke, Hannah Machelett, Mackenzie Mackley;

Macey Madigan, Jamie Mays, Ashlynn McAvoy-Keltz, Ethan Mier, Sebastian Montowine, Hunter Moyer, Amber Ortmeyer;

Ethan Pipes, Jacob Pruitt, Noah Richardson, Benjamin Schwanitz, Bailey Smith, Hunter Sohn, Joey Sohn, Jonathan Sohn;

Pepper Stark, Tyler Stark, Jordan Stulce, Blake Thoms, Trey Tinker, Breana Tobben, Jade Wilson and Dilyn Woodham.

12th Grade

Chevelle Ammerman, Abigail Bailey, Clay Banderman, Jackie Barnes-Burleson, Andrew Barns, Steven Bell, Hannah Boone;

Kayla Bozada, Linell Brinson, Colin Brown, Dakota Butler, Brooklyn Cain, Austin Chandler, Eric Davis, Gabriela de Oliveira;

Austin Dominguez, Carly Fenton, Breana Franks, Dennis Gardner, Molly Gibbs, Logan Gould, Ethan Heigl, Braeden Herrington;

Mitchell Herzing-Martinez, Jacob Hinson, Abigail Hogan, Danielle Ingle, Piper Jones, Sam Kelley, Brandon Lakey-McDowell;

Jason Landing, Marissa Martin, Matthew Nichols, Eden Pautler, Jaret Phillips, Madison Plaggenburg, Justis Powell, John Rinks;

Ethan Roellig, Courtney Rotter, Gavin Salsman, Nathaniel Sanders, Wyatt Sanders, Makenzie Schmidtke;

Andrew Schroeder, Dominic Seals, Brianna Stockamp, Jonah Thurman, Jacob Townsend, Desirae Turner, Dylan Whited, Brooklyn Wilken, Jewel Woodcock and Michele Zheng.